Nå er dette selskapet verdt mer enn Equinor

Equinor har falt fra første til sjuendeplass på topp 30-listen og er passert av blant andre Spotify – til tross for at selskapet fortsatt ikke har levert et eneste årsresultat i pluss. (Foto: BBC.)
Equinor har falt fra første til sjuendeplass på topp 30-listen og er passert av blant andre Spotify – til tross for at selskapet fortsatt ikke har levert et eneste årsresultat i pluss. (Foto: BBC.)
Før finanskrisen i 2008 var 7 av de 30 største selskapene i Norden fra Norge. Nå er det kun to igjen.
Sjanger Dette er en nyhet. Artikkelen skal fortelle om noe som har hendt, og på en tilstrebet saklig og nøytral måte.
Saken er Spotify er verdt mer enn Equinor.

Norske selskaper sakker akterut, og Spotify er nå større enn Equinor.

Av de 30 største børsnoterte selskapene i Norden er nå kun to norske igjen. Før finanskrisen i 2008 var det sju norske selskap på listen.

– Det er veldig påfallende, sier Øystein Søreide, leder av NHO-foreningen for kunnskaps- og teknologivirksomheter, Abelia, til Dagens Næringsliv.

Før finanskrisen hadde Norge sju selskaper blant de 30 største i Norden målt i markedsverdi, og Equinor (daværende StatoilHydro) lå på topp. I dag er det kun Equinor og DNB som fortsatt er med.

Annonse

Les også: 9 av 10 artister på Spotify-toppen er norske

Daniel Ek i Spotify. (Foto: BBC.)
Daniel Ek og Spotify har aldri gått i pluss, men har vokst seg forbi det norske arvesølvet, Equinor. (Foto: BBC.)

Norske fall

Telenor, Yara, Hydro, Orkla og Rec er forbigått av flere svenske og danske selskaper, viser en gjennomgang Dagens Næringsliv har gjort. Det eneste norske selskapet som har klatret oppover, er DNB.

Equinor har falt fra første til sjuendeplass og er blant annet passert av Spotify, som til tross for sin verdi ennå ikke har levert et årsresultat i pluss.

– Våre naboland har vært flinkere. De har skapt vekstmotorer basert på forskning og teknologi som skaper arbeidsplasser for fremtiden, sier Søreide.

Abelia-sjefen ser ingenting som snur utviklingen i statsbudsjettet som regjeringen la fram tidligere i oktober.

– De virkelig store bevilgningene går til ordninger som er negative for norsk omstillingsevne, innovasjon og vekst. Tiltak vi har identifisert som positive, avspises med kutt eller smådryss, sier han.

Oslo 20190225.Illustrasjonsbilde: Spotify appen på mobil. (Foto: Gorm Kallestad/NTB.)
Spotify har rekordkvartaler, men har fortsatt til gode å levere positivt årsregnskap. (Foto: Gorm Kallestad/NTB.)

Veksten avtar for Spotify

Etter første kvartal av 2024 meldte den svenske musikkstrømmetjenesten Spotify et overskudd på 168 millioner euro i første kvartal, det høyeste på et enkeltkvartal til da.

Overskuddet tilsvarte like under 2 milliarder kroner. Det var en stor oppgang fra samme kvartal i fjor, da selskapet gikk 156 millioner euro i underskudd.

Omsetningen hadde økt til 3,6 milliarder euro, opp fra 3 milliarder euro.

Antall aktive brukere økte til 615 millioner, opp fra 602 millioner i fjorårets siste kvartal. Av dem betalte 239 millioner ekstra for premiumabonnementet.

Både overskuddet og abonnentveksten var likevel lavere enn ventet. Spotify opplyste på tampen av 2023 at de ventet seg 618 millioner brukere ved slutten av første kvartal.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner