Støre-regjeringen gikk for det rimeligste alternativet for Nationaltheatrets oppgradering tidligere i år. Siden regjeringen fortsetter å styre i fire nye år, må man regne med at avgjørelsen blir liggende.
Men hva om Stortinget ikke er eneste bidragsyter til oppgraderingen – vil man da kunne gå for et annet alternativ?
Les også: Kulturministeren må svare om korrupsjonsanklager
Se til London
National Gallery i London er en statlig institusjon, men har nylig fått fem milliarder kroner fra til sammen tre private stiftelser for å kunne bygge en ny fløy.
Dette blir den største fysiske transformasjonen for galleriet siden 1824, og en arkitektkonkurranse ble lansert for noen dager siden.
Her får altså et statlig ikonisk bygg bidrag fra privat kapital til å realisere en ønsket utvidelse. Kunne Nationaltheatret gjort noen lignende? Kunne teateret hentet pengene regjeringen ikke har, selv?
Les også: «Ord for blod» får virkelige hendelser til å fremstå som klisjeer
Hva hvis ikke alt finansieres av Stortinget?
Jeg mener Tullinløkka-forslaget ikke bør bygges. Det er dårlig byplanlegging å tette igjen deler av eksisterende byrom i sentrum av en hovedstad.
Et storbysentrum trenger alle grønne lunger det kan få. Men det har vært lansert flere forslag: biscener under bakken, satellittscener utenfor sentrum og en forlengelse av eksisterende bygg.
Vil det være lettere å realisere en av disse hvis ikke alt finansieres av Stortinget?
Det finnes allerede private selskaper som gir store summer til kunst: Kistefos-museet, Ekebergparken, Nye Hjorten teater, med flere. Kunstsiloen er et eksempel på en offentlig eid stiftelse, som er et samarbeid mellom Nicolai Tangen, Kristiansand kommune og Aco Foundation.
Kunstsiloen er en stor suksess og et vellykket samarbeid mellom det offentlige og det private. Men vil en Arbeiderpartiregjering bli med på et scenekunst-spleiselag med privat kapital?
Jeg mener at en hvilken som helst regjering burde kunne gjøre nettopp det, fordi det er kunsten og publikum som bør være fokuset, og ikke hvem som har betalt gildet.
Les også: Støre lover å få Nationaltheatret «tilbake på sporet». Men Kud har ingen nye planer
Det handler om penger
Private bidragsytere ville selvsagt ikke kunne bestemme hva slags scenekunst Nationaltheatret skulle produsere, og det ville vært overraskende om de hadde påvirkning på hvor eventuelle nye biscener eller satellittbygg skulle stå, hvordan de skulle utformes eller om det for eksempel skal være en forlengelse av det eksisterende bygget.
Dette bør Nationaltheatret uansett evne å avklare selv. Statsbygg var involvert i Tullinløkka-prosjektet, men i et spleiselag mellom stat og privat kapital kan det hende at private investorer ønsker å åpne opp for andre byggherrer. Det bør kunne innfris.
Det handler uansett om penger. Men prioriterer Arbeiderpartiet kun det billigste alternativet, som teateret ikke ønsket seg, bør man kanskje se etter andre måter å realisere en oppgradering av Norges mest ikoniske teaterbygg på.
