Presentert av
Vernissageguiden
Bergen

Dette er månedens viktigste utstillingsåpninger

Uke 40
Baselitz har nylig blitt feiret som maler, men som bildet viser har han også lagt bak seg hundrevis av timer i grafikken, som her på trykkverkstedet i Tyskland. (Foto: Daniel Blau).

Malermester i stiv kuling

Gikk du glipp av Georg Baselitz på Munchmuseet i Tigerstaden, har du nå en gyllen mulighet på Kode.

Der den forrige utstillingen hadde en overvekt av malerier, blir vi servert 245 neoekspresjonistiske grafiske verker i koldnål, akvatint og tresnitt.

I snart 70 år har Baselitz vært en sentral skikkelse i europeisk kunst. Ifølge en seiglivet røverhistorie fikk karrieren fart da en kurator under et studiobesøk festet seg ved et maleri som tilfeldigvis sto opp-ned på lageret.

Grepet ble så populært – både som kjennetegn og kunsthistorisk markering – at Baselitz siden gjorde det til sitt varemerke å snu lerretene på hodet, og slik skrev seg inn i kunsthistorien som en radikal fornyer av maleriet.

De grafiske arbeidene har akkompagnert hans maleriske produksjon gjennom alle år, og muligens avslører de en ny side av den ellers veletablerte kunstnerpersonligheten.

Martin Bigums strøk er skiller seg ut fra mye dansk samtidsmaleri. (Foto: Presse).

Nå mangler vi en svenske

Høyersten Contemporary ruller ut den røde løperen for Martin Bigum.

Bigum er en dansk kunstner som lenge har hatt stor gjennomslagskraft i hjemlandet, men som nå har sin første soloutstilling i Norge.

Han er både utnevnt til ridder av den danske dronningen og en frekvent tv-personlighet – danskenes egne kunst-progressive Nerdrum.

Bigum viser nå nye malerier og tegninger i sitt distinkte formspråk. Motivene kretser rundt universelle menneskelige erfaringer som lengsel, tap, skapelse og mot. Fargebruken og hans lek med rom, perspektiv og figurasjon vekker estetisk lyst.

Biennalens interaktive nettside er verdt en titt før du drar. (Foto: Presse).

27 grunner å dra

Inntil nylig var «The Listening Biennal» ukjent for oss.

Den tredje utgaven utspiller seg nå på Lydgalleriet, med hele 27 lydverk fra internasjonale bidragsytere. Det vekker nysgjerrigheten vår.

Med en så fullspekket kunstnerstab er det vanskelig å få den auditive kabalen til å gå opp. I stedet for en pågående kakofoni, har de valgt en daglig rullering av nye verk. Antagelig vil dette foregå i et grønt område som galleriet har stelt i stand selv.

Parallelt har biennalen sydd sammen konseptet «Third Listening». Det beskriver de som en kollektiv lytting på tvers av samfunn, kulturer og folkeslag. Tanken er at mellommenneskelige relasjoner kan oppstå gjennom kollektiv lytting til lyd. Vakkert!

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner