Jeg har selv to døtre på barneskolen. Det er flere år siden eldstejenta begynte å interessere seg for sminke – i likhet med resten av jentene i klassen.
De kommer sammen etter skolen og skal «sminke hverandre», og så lage videoer av det.
Men det er ikke for sent å gjøre noe med det.
Les også: Når ni av ti menn ikke er bra nok

Stadig yngre
Eldstedattera mi snakker stadig med betegnelser på sminkeprodukter som hun mener hun «trenger» eller har lyst på, og som jeg aldri har hørt om.
Det markedsføres på Youtube og Tiktok: Lag på lag av sminke, og som unge, kvinnelige influensere presenterer. Disse unge kvinnene tjener småkroner på det, mens de styrtrike mennene som eier sminkeindustrien får stadig nye og yngre jaktmarker for sin profitt.
Hvordan skal vi greie å stanse disse selskapene som tjener penger på at jentene våre – i stadig yngre alder – blir lokket til å bruke sminke?
For jeg regner med at de fleste foreldre egentlig ikke synes dette er noen verneverdig del av «vår kultur»?
Les også: Tror du ikke på kjønnsmangfold? Da trenger ikke regjeringen innspillene dine

Hvor blir det av foreldrene?
Dette er et fenomen som eksisterte i USA for mange år siden, men da i den perverterte formen som skjønnhetskonkurranser hvor bittesmå jenter ble kledd ut og sminket opp som voksne kvinner for å konkurrere mot hverandre. Den gangen synes vi det var helt bestialsk og selvfølgelig barneplageri.
Men hvordan har denne kulturen gradvis greid å snike seg inn til å bli mainstream? Og; hvor er motmakten blitt av blant foreldre?
Dette gjelder også pornoinustrien, som doper ned og misbruker unge kvinner verden over og med en omsetning på 100 milliarder dollar årlig. Gjennomsnittsalderen for å se på porno på nett i Norge er i dag 11 år for gutter. Og norske gutter og menn troner på topp i verden som pornobrukere.
Er det da ikke bittelitt ekkelt å samtidig ikke forsøke å hindre at våre barneskolejenter skal pyntes opp som små, lekre influensere og «konsumobjekter»?

Ingen begrensninger for styrtrike menn
Vi må huske at dette ikke er noe nødhjelpsprosjekt mot en bransje som trenger bistand:
Både sminkeindustrien og pornoindustrien er eid av styrtrike menn i USA og Europa. De tjener hundretalls milliarder dollar årlig på at vi ikke legger inn noen begrensinger på deres «produkter».
Men vi kan gjøre noe!
Vi kan innføre pornofilter på alle mobiltelefoner for å begrense den lette tilgangen på jenter og kvinner-til-salgs. Og vi kan i hvert fall begynne å snakke høyt om å begrense skjønnhetsindustriens frihet – gitt de konsekvensene den har for friheten til våre barn.
Les også: Siktet av Økokrim. De norske Epstein-forbindelsene sitter på millioner
