Aktivistene avslører sin grunnleggende mangel på økonomisk forståelse

Studenter lyktes med å overdøve sentralbanksjef Ida Wolden Bache da hun skulle holde tale på Universitetet i Oslo. (Foto: Terje Bendiksby/NTB.)
Studenter lyktes med å overdøve sentralbanksjef Ida Wolden Bache da hun skulle holde tale på Universitetet i Oslo. (Foto: Terje Bendiksby/NTB.)
Da sentralbanksjefen besøkte UIO, møtte hun ikke kritiske spørsmål, men sabotasje. Det hjelper ingen, skriver Eivind Nejad-Trondsen.
Sjanger Dette er en kommentar. Meninger og analyser er av skribentens egne.
Saken er Onsdag avbrøt demonstranter på UiO sentralbanksjefen Ida Wolden Baches årlige tale til studentene.

Onsdag klokken 14 var det duket for sentralbanksjef Ida Wolden Baches årlige tale til studentene ved UIO.

Utenfor hadde en gruppe på 50 demonstranter møtt opp i regi av organisasjonen Studenter for Palestina for å vise sin misnøye.

Det er bra at studentene ved UIO utøver ytringsfriheten sin.

Dessverre hadde ikke demonstrantene møtt opp for å bli hørt, men for å sikre at sentralbanksjefen ikke ble det.

Annonse

Les også: «Hvor blir det av venstresiden nå?»

Eilert Sundts hus, Det samfunnsvitenskapelige fakultet, Universitetet i Oslo (UIO). (Foto: Wikimedia commons.)
Sentralbanksjefen ankom aulaen i Det samfunnsvitenskapelige fakultet på øvre Blindern, men måtte snart gi opp å bli hørt. (Foto: Wikimedia commons.)

Umulig

Bråket fra utsiden av SV-aulaen gjorde arrangementet umulig og gjennomføre. Etter snaue ti minutter må sentralbanksjefen kapitulere til aktivistene.

Hvem aktivistene håpet å få støtte fra ved å ødelegge arrangementet, er vanskelig å forstå.

Da sentralbanksjefen holdt den samme talen for meg og mine medstudenter ved NHH, møtte hun betydelig kritikk.

Likevel var det ingen som anså det som nødvendig å stoppe henne fra å tale på grunn av deres misnøye.

Oppførselen deres mener jeg bedre kan forstås av et sitat fra munken Thich Nhat Hanh; «Hvis jeg ikke forstår deg, kan jeg være sint på deg hele tiden».

Når man mangler forståelse, tyr man ofte til sinne i stedet for refleksjon. Aktivistenes sinne avslører en grunnleggende mangel på økonomisk forståelse.

Les også: «Regjeringens budsjett ligner et pyramidespill. Den skjødesløse pengebruken truer velferdsstaten»

Støre og Stoltenberg skal drive skattebingo i staden for å gi like vilkår for alle – det provoserer meg skikkeleg, skriv Odd Andre Olsen. (Foto: Javad Parsa/NTB.)
Finansminister Jens Stoltenberg (AP, t.v.) vil ikke at oljefondet skal bli et politisk virkemiddel. (Foto: Javad Parsa/NTB.)

Oljefondet «finansierer» ingenting

Kritikken mot sentralbanksjefen handler i hovedsak om Oljefondets investeringer i en rekke våpenaksjer og israelske selskaper.

Flere av disse aksjene er i selskaper som leverer våpen til den Israelske hæren.

Organisasjoner som Palestinakomiteen har derfor hevdet at oljefondet gjennom eierskapet av disse aksjene er med på å støtte og finansiere okkupasjonen av Palestinere.

Bak henger det en antagelse om at eierskap av aksjer i et selskap er det samme som å investere i det selskapet.

Problemet er bare at dette premisset er helt feil.

Når investeringsfond som Oljefondet kjøper aksjer, skjer dette som regel på børsen. Her kjøper ikke investorer aksjene direkte fra selskapet, men omsettes heller fra eiere i annenhåndsmarkedet.

Selskapet har allerede fått sin del av byttehandelen når aksjene blir utstedt. Når aksjen senere blir videresolgt fra annenhånds eieren, får ikke selskapet noen direkte inntekter.

Tvert imot er det vi som får en nytte ut av aksjen via utbytte, og muligheten til å utøve ansvarlig eierskap.

Ansvarlig eierskap er nettopp et område der Oljefondet har et langt tydeligere mandat enn de fleste private investeringsfond.

Oljefondet har gjentatte ganger brukt mandatet sitt til å avvise uetiske lønnspakker og støtte etikkrådets regler.

I så fall er det vanskelig å se hvorfor fondet ikke også skal være medeier.

Les også: «Vil du kutte sløsing, Velle? Begynn med egen lønn»

Sjef for oljefondet Nicolai Tangen utgir bok om sine erfaringer med ledelse. Utgivelsen er framskyndet fra 29. til 5. august på grunn av en sak der E24 gjenga deler av innholdet. (Foto: Stian Lysberg Solum/NTB.)
Sjef for oljefondet, Nicolai Tangen. (Foto: Stian Lysberg Solum/NTB.)

Profitt er ikke det samme som umoral

Dersom et av selskapene som handler med Israel får økt inntjening som følge av krigen i Gaza, vil Oljefondet riktignok kunne tjene penger gjennom utbytte.

Men hvorfor skal dette egentlig anses som umoralsk?

Som påpekt av en av landets fremste finansprofessorer, Karin Thorburn, har Oljefondet aldri vært ment som et instrument for politiske gjennomslag.

Det er derimot bygget for å maksimere avkastning innenfor en fornuftig risiko, slik at fellesskapet kan bruke pengene på det vi selv ønsker.

Det moralske dilemmaet oppstår først når vi bruker pengene, og her er Norge langt mer etiske enn andre land.

Uten inntjeningene til oljefondet hadde Norge neppe vært et av verdens største bistandsytere.

Vi er faktisk det landet i verden som gir mest støtte til de palestinske selvstyremyndighetene på Vestbredden.

Har Palestina-aktivistene problemer med Norges Midtøsten-politikk, bør de kritisere regjeringen, ikke forvaltningen som følger mandatet.

Les også: «Slutt å syte over Nato-utvidelsen østover. Invasjonen av Ukraina er kun Russlands ansvar»

Administrerende direktør i Nysnø, Siri Kalvig. (Foto: Nysnø.)
Administrerende direktør i Nysnø, Siri Kalvig. (Foto: Nysnø.)

Moralisme på hvis bekostning?

Dersom aktivistene fortsatt misforstår investeringsfondets rolle, bør de se nærmere på Norges øvrige investeringsprosjekter.

Staten har siden 2017 gitt Klimafondet Nysnø 5,1 milliarder kroner til investeringer med tydeligere symbolpolitikk preg enn Oljefondet.

Problemet er bare at de ikke evner og tjene penger, tvert imot har Nysnø hatt en avkastning på -1,9% i årene de har operert.

Om Palestinaktivistene skulle fått det som de ville med et strengere mandat til oljefondet vil det bety mindre penger til velferd, bistand og investeringer i fremtiden.

Paradoksalt nok vil også et svakere oljefond bety mindre penger til Palestina og andre saker som aktivistene kjemper for.

Da taper både økonomien og de sakene aktivistene ønsker å støtte.

Les også: «Toje har ingenting å beklage. Det er verre med statsraddis Jonas Bals»

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper