I mai 2024 kom fagbladet Arbeidsmanden med en gladnyhet: Silje Sanden, Linda M. Vassdal og tusenvis av andre kvinner i anleggsbransjen fikk forskriftsfestet rett på kjønnsdelte toaletter og garderober fra 1. juli 2025.
Denne kjønnsbaserte rettigheten kan nå havne i tvist med de identitetsbaserte rådene fra Bufdir:
Det skal være kjønnsdelte toaletter på arbeidsplassen, ifølge Arbeidsplassforskriften, men Bufdir anbefaler å la transpersoner bruke kjønnsdelte rom i tråd med sine ønsker og identitet.
Men veilederen fra Bufdir anbefaler at biologiske menn som identifiserer seg som kvinner får tilgang til de kjønnsdelte rommene Silje og Linda fikk rett på i fjor.
Les også: Kjønnsnøytrale toaletter har én klar taper: Kvinner

Ville sikre jentene
Bufdirs veileder «Råd om møter med kjønnsmangfold for offentlige ansatte» råder også til at man skal tilby kjønnsnøytrale toaletter og garderober.
Noe som strider mot retten til kjønnsdelte garderober. Iallfall om det blir eneste løsning.
En formulering i hovedoppgjøret gjorde det mulig å droppe separate garderober og toaletter i bransjen.
Silje, som i 2024 fortsatt var lærling i bransjen, var selv på å forme det aktuelle kravet som ble fremmet i 2024. Der ble formuleringen fjernet.
Det ble overenskomst med motparten, Maskinentreprenørenes forbund, som en viktig del av tariffoppgjøret.
Lærlingen uttalte til Arbeidsmanden at tariffkravet om separate garderober ikke bare er viktig for henne og andre jenter, men for bransjen som helhet.
– Vi jobber jo for å få flere jenter inn i bransjen vår, og da må vi sikre at de ikke blir skremt vekk.
Subjekt har vært i kontakt med Bufdir og spurt om direktoratet ser for seg en løsning i praksis, men de vil ikke kommentere.
Les også: Tror du ikke på kjønnsmangfold? Da trenger ikke regjeringen innspillene dine
