Når verdens viktigste kunstutstilling åpner i Veneziabiennalen i mai, kan Russland være tilbake på programmet for første gang siden invasjonen av Ukraina i 2022.
– Russland forlot aldri biennalen, skriver Putins kulturattaché og tidligere utenriksminister, Mikhail Sjvydkoj, til Hyperallergic.
Han mener dette beviser at forsøkene på å isolere Russland politisk har mislyktes.
Det vekker kraftige reaksjoner.
Internasjonale medier er nådeløse. The Economist spør retorisk:
– Ville du invitert en seriemorder på hagefest?
Les også: Ukrainsk kunstner drept av russiske droner

Kan kunst være apolitisk?
Russland har i flere år har vært fraværende fra biennalen, etter at de invaderte Ukraina i februar 2022. Kunstnere og kuratorer truet med å trekke seg i protest, og etter noen dager erklærte Veneziabiennalen at Russland var utestengt.
Nå har arrangørene åpnet for russisk deltagelse igjen – noe kritikere oppfatter som et brudd med praksis siden 2022: at uavhengige russiske kunstnere kan delta, men ikke statlige institusjoner eller propagandakanaler.
Nå hagler kritikken mot biennalen fra alt fra kunstnere på venstresiden til Italias «nasjonalistiske» statsminister Giorgia Meloni.
Veneziabiennalen forsvarer seg med at kunsten skal heve seg over politikken, at Russland ikke kan utestenges for alltid, og at det finnes andre kriger og grusomheter i verden.
Lederne hevder at biennalen er et sted for «dialog, åpenhet og kunstnerisk frihet» – ikke politikk.
– Det er enten selvbedrag eller løgn, innvender The Economist.
Avisen påpeker at dialog, åpenhet og kunstnerisk frihet i høyeste grad er politiske verdier, og at i Putins Russland er flere kunstnere fengslet, mens andre har flyktet fra landet.
Veneziabiennalen er satt sammen av blant annet en rekke nasjonale paviljonger: Landene, demokratiske eller ei, representerer seg selv, som i OL.
Les også: Når fjell blir så levende at de ønsker juridiske rettigheter

Varsler aksjoner og budsjettkutt
Reaksjonene stopper ikke i mediene.
Over 6.000 kulturpersoner har signert et åpent protestbrev, adressert til biennalen.
Protestgruppen Pussy Riot, som også er blant signatarene, varsler aksjoner. Flere kunstnere og kuratorer fra andre land skal vurdere å delta i protestene.
Aksjonistene får støtte av The Economist. De påpeker at krigen fortsetter, inkludert Russlands angrep på ukrainske byer og kulturinstitusjoner gjør det:
– Det er ingen flukt fra krig og politikk.
Flere titalls medlemmer av Europaparlamentet krever at EU trekker all støtte til Veneziabiennalen, skriver The Art Newspaper. Det kan dreie seg om rundt 2 millioner Euro.
Brevet er sendt til blant andre leder for Europakommisjonen, Ursula von der Leyen, og utenrikssjef Kaja Kallas.
Politikerne advarer om at det vil svekke EUs troverdighet å la et sanksjonert land delta i et arrangement finansiert av europeiske skattepenger.
– Hver dag Russland er på programmet, svekkes unionens troverdighet, skriver de.
Ifølge The Art Newspaper kan det dreie seg om rundt 2 millioner euro i EU-støtte.
Les også: Katten forsøkte å snike seg inn på museet i årevis. Nå sørger Japan over hans død
