Kulturetaten i Oslo har «høy risiko for korrupsjon». Det er den slående konklusjonen i en ny rapport fra Deloitte og Kommunerevisjonen. Etaten har svikt i habilitetsvurderinger og internkontroller, står det i rapporten. Det er også mangelfull oppfølging av egne tilskuddsordninger. I tillegg svikter etaten systematisk i arbeidet med å følge opp anskaffelser. Deloitte beskriver regelavvikene […]
Kulturetaten i Oslo har «høy risiko for korrupsjon». Det er den slående konklusjonen i en ny rapport fra Deloitte og Kommunerevisjonen.
Etaten har svikt i habilitetsvurderinger og internkontroller, står det i rapporten.
Det er også mangelfull oppfølging av egne tilskuddsordninger.
I tillegg svikter etaten systematisk i arbeidet med å følge opp anskaffelser. Deloitte beskriver regelavvikene som uttrykk for en kultur preget av «minste motstands vei», ifølge NRK.
Det er ikke første gang etaten får kritikk, skriver NRK.
Kommunerevisjonen varslet flere ganger mellom 2019 og 2022 om svakheter ved etatens innkjøp. Allerede i 2021 ble korrupsjonsfaren i økonomistyringen vurdert som «svært høy».
Nå har Kulturetaten fått ny direktør og Oslo fått ny kulturbyråd. Begge lover å rydde opp.
Les også: Mehmet Kaan Inan utelukker ikke at en «blåruss» blir ny Munchmuseet-direktør

Risiko for korrupsjon i Kulturetaten: Nå skal de rydde opp
Til tross for advarselen finner ikke Deloitte dokumentasjon på tiltak for å redusere korrupsjonsfaren, skriver NRK.
– Det er en av mine største bekymringer. Her har vi absolutt ikke vært gode nok, sier direktør i Kulturetaten Emma Lind til NRK.
Lind tiltrådte som direktør 1. oktober i år. Hun understreker at det ikke er funnet bevis på mislighold i materialet etaten har sendt inn. Men etaten skal nå gå gjennom rutinene sine.
Kulturbyråd Mehmet Kaan Inan (H) forteller NRK at de har vært klar over utfordringene i Kulturetaten helt siden 2019. Inan tiltrådte som kulturbyråd i mars i år.
Funnene fra den nye rapporten ser han alvorlig på.
– Det er alvorlige funn, og min jobb nå er å sørge for at disse problemene ikke fortsetter, sier Inan til NRK.
Også kulturbyråden lover å innføre nye tiltak for å bedre internkontroll og økonomiforvaltning.
– Det blir et eget tema i all oppfølging i tiden fremover.
Les også: Tiltrer som operasjef neste sommer. Men han skal allerede ansette ny økonomidirektør

Anskaffelser til millioner
Kulturetaten anskaffet for omtrent 300 millioner kroner i 2025, skriver Aftenposten.
Kommunerevisjonen oppdaget flere lovbrudd, særlig i Middelalderparken i Oslo.
Byrådet bestilte da en ekstern granskning fra Deloitte av syv leverandørforhold i parken fra 2021 til 2026.
Også gartnertjenester ved Trosterudvillaen for opptil 6,5 millioner kroner har vært gransket. Oppdraget ble ikke utlyst offentlig, skriver NRK.
Kulturetaten viser til at den vernede hagen krever spesialkompetanse. Syv leverandører ble invitert til å konkurrere om kontrakten.
Kommunerevisjonen mener også at kulturbyråden ikke har fulgt opp bystyrets vedtak etter forrige rapport på en tilstrekkelig måte.
Les også: Slik kan NRK løfte «Debatten» fra brainrot til peak tv