Sylskarp satire av popmaskinen

Charli XCX viser sine verste og beste sider i «The Moment». (Foto: A24.)
Charli XCX viser sine verste og beste sider i «The Moment». (Foto: A24.)
Charli XCX’ «The Moment» viser hva som skjer når kunstnerisk integritet taper for hype, algoritmer og penger.
Terningkast
Cover Charli XCX Aidan Zamiri «The Moment» (Foto: A24.)
Fakta • «The Moment» er basert på en ide av Charli XCX
• Skrevet av Aidan Zamiri, Bertie Brandes og Charli XCX
• Regisset av Aidan Zamiri
• Soundtrack av A. G. Cook
• Produsert av A24
Sjanger Dette er en anmeldelse. Meninger og analyser er av anmelderens egne, men på vegne av Subjekt.
Saken er «The Moment» har premiere på norske kinoer 20. mars.

Charli XCX’ spillefilm «The Moment» er ikke bare et eksempel på når kunsten imiterer livet. Den er en knallhard satire av musikkbransjen og dens mange sykofanter.

Filmen viser, med skremmende presisjon, hva som kunne ha skjedd om «Brat» gikk for langt, eller om Charli falt for klisjeene som ofte preger popstjernetilværelsen. «The Moment» er både «Spice World» (1997) for partyjentene og «Spinal Tap» (1984) for popstjerner.

Vi følger Charli XCX, som egentlig heter Charlotte Emma Aitchison, i rollen som seg selv der hun, i etterdønningene av «Brat»-sommer mister grepet om både karriere, image og kunstnerisk visjon. Vi så spenningene rundt nettopp dette utspille seg i sanntid allerede i 2024 og begynnelsen av 2025. Flere medier slo med skadefryd opp at nå var «Brat» over.

Saklig.

Annonse

I virkeligheten lekte Charli med nettopp denne spenningen. Hun tøyde grensene for popmusikkens sykliske natur og lente seg enda hardere på egen merkevare. Sånn holdt «Brat» seg fersk helt til Øyafestivalen, over 14 måneder etter albumet kom ut.

Den fiksjonaliserte filmversjonen av Charli oppslukes imidlertid i en malstrøm av dårlige beslutninger og kommersielle interesser, som sklir stadig lenger unna den selvsikre artisten hun egentlig er. I et evinnelig sammensurium av tv-intervjuer, fotoshoots, zoom-samtaler, øving til konsert, sponsede fan-events og sponsede innlegg på sosiale medier, ser vi Charlis personlighet og dømmekraft ebbe ut i en krampaktig jakt på å holde «Brat»-øyeblikket i live. Men hva skjer når hypen unngåelig dør ut?

Les også: Charli XCX har knekt koden for den moderne konsertens suksess

Charli XCX Aidan Zamiri «The Moment» (Foto: A24.)
Charli XCX viser gode skuespiller ferdigheter når hun spiller en opphøyet versjon av seg selv.  (Foto: A24.)

Glamoriserer ikke popstjernelivet

«The Moment» ikke bare en mockumentar.

Det er også en psykologisk skrekkfilm om frykten for å ikke lenger være kul eller relevant. Og hva som kan skje når nettopp dette blir parameterne man måler både egenverdi og suksess etter. Slik føyer «The Moment» seg også inn i en undersjanger jeg personlig setter stor pris på, «glamorøse kvinner som har mentale sammenbrudd» (døpt av podkasten «Every Outfit»).

«The Moment» er basert Charli XCX’ egen idé, men er skrevet og regissert av Aidan Zamiri, en skotsk wunderkind. Om du ikke kjenner Zamiri, så kjenner du garantert til hans visuelle arbeid med blant annet «Brat», Timothee Chalamets «Marty Supreme»-kampanje, Yung Lean, Billie Eilish og Caroline Polachek, for å nevne noen.

Zamiris estetiske sans, raske klipping og skråblikk på kjendiskultur er det som holder filmen sammen. Men innklippsbilder, blinkende grafikk, vink til britisk dokumentar-filming og en til tider musikkvideo-lignende vinkling, blir vi hele tiden minnet på at vi befinner oss i dette alternative «Brat»-universet.

Zamiri og XCXs første samarbeid var en Zalando-reklame i 2023. Når de klarer å få nettshopping-giganten til å se kul ut, kan du selv tenke deg til hva duoen kan gjøre med et A24-budsjett.

Filmens opphøyede univers gjør likevel ingenting for å glamorisere popstjernelivet.

Les også: Charli XCX slår Taylor Swift og har innført årets nyord

Aidan Zamiri Charli XCX Zalando 2023 (Foto: Zalando.)
Aidan Zamiri og Charli XCX’ Zalando-kampanje fra 2023. (Foto: Zalando.)

Rusa Tingeling

«The Moment» er ikke redd for å støte eller bite fra seg.

Den kommende «Brat»-turneen, og konsertdokumentaren som skal lages, blir filmens midtpunkt. Her følger vi kreativ ambisjon og visjon visne hen i møte med en musikkbransje som bryr seg mer om navnegjenkjennelse og penger enn om autentisitet.

«Brat» kan pakkes, markedsføres og selges, men hva om vi også gjør det familievennlig i en klassisk konsertfilm for Amazon? Det er få ting som er mindre «Brat» enn som så. Og i virkeligheten har Charli selv fortalt hvor uinteressert hun er i å konstruere den type narrativ som disse konsertfilmene bygges på.

Dette er likevel et kjent format vi har sett fra de fleste av pophimmelens store stjerner. Her skjærer satiren som en kniv gjennom både algoritmer, popprinsesser og markedsføringsmodeller i musikkbransjen. Det blir aldri så karikert at det slutter å være ubehagelig, heldigvis.

En av filmens beste scener er en maktkamp mellom Charlis kreative leder Celeste (Hailey Benton Gates), og den påtrengende konsertfilmskaperen Johannes (Alexander Skarsgård). Celest holder seg til en visjon som stort sett ser ut som det vi kjenner som en «Brat»-konsert, litt drøyt, mye strobelys. Johannes’ Amazon Prime-familie-vennlige versjon er heller en slags Disney-feberdrøm, der Charli ser mer ut som en rusa Tingeling enn seg selv. Her er det nok av visuelle markører som viser til andre popstjernes faktiske turneer. Potensielt slemt, men veldig gøy.

Mye av spenning i «The Moment» ligger også i hvilken av disse visjonene som til slutt vil vinne: Er det pengene eller den kunstneriske integriteten?

Les også: Selv ikke Charli XCX slipper unna dette spørsmålet

Charli XCX Aidan Zamiri «The Moment» (Foto: A24.)
Det er mye av «The Moment» som utspiller seg i transit, mellom ideer eller destinasjoner. (Foto: A24.)

Virkelighetsnær kjendisskam

Når «The Moment» ble lanserte var det med følgende beskrivelse: Det er «a movie about Brat and Charli and a tour but none of it happened but maybe some of it did».

For noe av dette skjedde, og er du Charli XCX-fan er denne filmen en sann fryd, full av små hint. Charli forstår verdien av de-som-vet-de-vet, og det er nok av frekke nikk til den som vet, uten at dette forstyrrer helheten.

En annen ting som er interessant og veldig realistisk ved filmen er hvor mye av handlingen som utspiller seg mellom lokasjoner. Det er biler med sotede ruter, turnebusser og bakrom. Det er en opplevelse av å alltid skulle fra A til B, om det er kreativt eller praktisk. Da Charli selv reflekterte over realitetene ved det å være popstjerne var dette også noe av det hun tok for seg. En evig limbo, som kan føles vel så eksistensiell som fysisk i løpet av filmens gang.

Noe av det som gjør at filmen fungerer, er at hverken Charli eller noen av de andre er redde for å se hverken kjipe, teite eller cringe ut. Alle, inkludert Kylie Jenner, spiller overbevisende – om det er seg selv eller en karakter de gestalter.

Gjennom å utforske alle de mer skambelagte følelsene knyttet til kjendisstatus og ønske om anerkjennelse viser de hvor blasert, falsk, sellout og jævlig industrialiseringen av kreativitet kan være. Spesielt om artisten ikke selv klarer å holde hodet over vannet. Det er mørkt, men også morsomt, som når lederen for plateselskapet roper: «I don’t care if Charli fucked the unabomber».

Vi har snakket mye om popmaskinen det siste året. Hvordan plateselskap nærmest fører en bruk-og-kast-modell når det kommer til talent i higen etter en hit. «The Moment» viser at jaget ikke stopper om man når toppen, og hvilke konsekvenser det kan få.

Les også: Monopolkulturen ødelegger undergrunnen

Charli XCX Aidan Zamiri «The Moment» (Foto: A24.)
Kylie Jenner spiller godt som seg selv, en person Charli i filmens univers åpenbart lar seg påvirke av.  (Foto: A24.)

Å overskride sin besøkstid

«Will you hate me if I stay», spurte Charli på X/Twitter i fjor.

Frykten for hva som skjer når man overskrider sin besøkstid i den popkulturelle tidsånden har gjenklang i filmens avsluttende minutter. Her sier filmens Charli «I know it’s not chic to be the last person at the party, but I hate going home».

Dette reflekterer ikke bare musikkbransjens jag etter relevans. På et mer menneskelig plan er det frykten for å bli glemt, eller forlatt. Det er også frykten for hva som skjer når festen er ferdig og man må møte virkeligheten? Er det bedre å brenne ut enn å svinne bort? «The Moment» har ingen svar, men en nådeløst speil for alle involverte.

«The Moment» avsluttes med den selvmotsigende lovnaden om at du kan være en 365 partygirl «from the comfort of your own home». Med dette kan vi endelig si at «Brat» er over. Men for å sitere Charli: «You can’t dread the end when it’s over».

Charli XCX Aidan Zamiri «The Moment» (Foto: A24.)
Kanskje er dette forsøket på å brenne ned «Brat» en gang for alle? (Foto: A24.)

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar