ReAger! | Et nært innblikk i ungt utenforskap
Hvordan er det å være ung og kjenne på at man står utenfor? I utstillingen Re:Ager! deler over 50 unge fra Bærum, Asker og Trondheim egne erfaringer og tanker om hvordan strukturelle endringer i skole, helsetjenester og andre tjenester kan bidra til å motvirke utenforskap.
Gjennom åtte installasjoner, med blant annet hiphop, video og modellbygging, viser de hvordan regler, holdninger og måten tjenestene er organisert på kan gjøre at unge kjenner på kroppen at systemet svikter. Utstillingen er en oppfordring til handling: Endringer må til for å skape tjenester der ingen blir stående utenfor.
Re:Ager! er en vandreutstilling, og Henie Onstad er siste stoppested. Det er også her deler av den ble til. Kunstsenteret har vært en av arenaene der lokale ungdommer har utviklet installasjonene gjennom en medvirkningsbasert designprosess.
Fra forskning til endring
Re:Ager! er en del av forskningsprosjektet Re:Structure, der unge deltar som medforskere. I stedet for å hjelpe enkeltpersoner med å passe inn i systemet, undersøker prosjektet hvordan systemene selv kan endres. Utstillingen skal brukes som utgangspunkt for nasjonale samtaler mellom unge, forskere, fagpersoner, frivillige og beslutningstakere om hvilke tiltak som trengs.
Re:Structure ledes av Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO) i samarbeid med Bærum kommune, Asker kommune, Trondheim kommune, NTNU WellFare, Oslo universitetssykehus, NORCE, Mental Helse Ungdom og Minotenk. Utstillingen er utviklet i samarbeid med Den nasjonale innsatsgruppen for inkludering av barn og unge.