LOL

Meme-kontoer på Instagram i fyr og flamme om uetisk markedsføring av falsk Fortnite-valuta

Danby Choi
Danby Choi
Sjanger Dette er en nyhet. Artikkelen skal fortelle om noe som har hendt, og på en tilstrebet saklig og nøytral måte.

– No u.

Fortnite er et overlevelsesspill der målet er å være den siste spilleren i live – ved å drepe, eller unngå, andre spillere. Det kan spilles på alt fra en iPhone til en rekke tradisjonelle gamingbokser.

En beta-utgave kom ut sommeren 2017, og siden har en hel verden rukket å bli avhengig.

Spillet er gratis, men som de fleste gratis-spill, finnes muligheter for å kjøpe til seg fordeler i spillet, og Fortnite-valutaen v-bucks, med ekte penger.

Der kommer svindlerne inn i bildet, og ikke lenge etter: Meme-kontoene.

Annonse

Nå går meme-kontoen @flame.v1, som uttrykker seg for å hete Josh, og som har profilbeskrivelsen «Memes and shit» (en veldig morsom Instagram-konto, forøvrig) til angrep på opptil flere andre Instagram-kontoer for å drive det han kaller umoralsk svindel.

En morsom meme om saken.

I en «høydepunkter»-serie (en samling av Instagram-historier) med 14 skjermbilder av andres Instagram-profiler, oppfordrer han sine over 60 000 følgere til å rapportere dem. Til sammen har de kritiserte godt over en million følgere, og en masse-rapportering kan føre til dramatiske konsekvenser for de taggede.

@flame.v1 kaller høydepunkter-serien for «Scammers, beware», og viser både til profilenes lenker, samtidig som han tagger dem, slik at rapporteringene bare er få klikk unna.

– Bare fordi jeg ikke svarer på DM-ene hans

En av de kritiserte, @iced.vro, med 125 000 følgere, skriver følgende i en egen Instagram-historie:

«Alle dere som kommer fra Flame. Han gjør dette fordi at jeg ikke svarer på DM-ene hans lenger, etter at min konto ble større enn hans. Jeg pleide å like Flame, men han plukker opp gamle feil jeg har begått, som ikke kan gjøres noe med. Alt jeg kan gjøre er å love er at jeg ikke skal fucke opp igjen. Hvis jeg gjør det så skal jeg personlig slette kontoen min.»

Flere av de kritiserte kontoene har nå tatt bort det som @flame.v1 kaller for svindel-lenker. Men det gjaldt altså lenker til en nettside kalt «vbucksbooster.com» [ikke gå inn, og i hvert fall ikke bli lurt, red. anm.] etterfulgt av et identifikasjonsnummer.

Ifølge @flame.v1 skal de forskjellige numrene etterfulgt av linken gi de forskjellige kontoene en salgsprofitt dersom brukere konverteres til kjøpere i svindlingsprosessen.

Skjermdump av nettstedet som meme-kontoen @flame.v1 hevder at svindler folk. Subjekt fraråder lesere å besøke nettstedet. (Foto: Skjermdump).

– Du har ignorert nesten alle oss som har hjulpet deg

@flame.v1 har tatt skjermdump av @iced.vro sin unnskyldning, publisert det i sin egen feed, og skrevet et tilsvar i bildeteksten:

«Jeg er ikke lei meg på grunn av det, Iced. Hvis jeg bare var sint på deg personlig, så hadde jeg ikke varslet om alle de andre. Men nå som du tar det opp, så kan jeg jo si det. Du har ignorert nesten alle oss som har hjulpet deg. Du lover hele tiden å endre deg, men har slettet dine unnskyldninger i etterkant.»

Han legger til:

«Du har en mørk bakgrunn. Du har gjort mye shady. Jeg har hørt enda mer, som jeg vil publisere hvis jeg får lov av kildene mine. Men det jeg vet, er at du har tjent over 3 000 dollar allerede».

Videre oppfordrer @flame.v1 til sine følgere at de skal sjekke storyen hans. «Det finnes så mye dritt på han», skriver han om @Iced.vro.

Skal ha tjent over 23 000 kroner, innrømmer feil

Flere av de involverte konto-innehaverne kjenner hverandre, om ikke bare til hverandre, i det virkelige liv, og til felles har de alle at de tilsynelatende hører på hip hop, at de gamer, at de er unge, at de er dypt inne i meme-gamet og at de fremmer en nogenlunde ironisk anti-feminisme.

I en DM (privat meldingsutveksling) skal Iced.vro ha innrømmet en fortjeneste på over 3 000 dollar, over 23 000 kroner, flere dager før han tok bort linken. Den private meldingsutvekslingen har @flame.v1 tatt skjermdump av, og publisert. Trolig visste @iced.vro neppe at @flame.v1 skulle kritisere ham noen dager senere.

Som svar skriver @Iced.vro følgende:

«Jeg kommer til å ha minst en uke nå, uten å poste en eneste reklame, bare vanlige memes for dere.»

Og videre:

«Når jeg kommer tilbake med reklame, vil de være av den normale typen, og ikke scummy vbucks».

– Jeg har hørt shit om hvem du var før Instagram

På et offentlig innlegg som @Iced.vro først publiserte, hvor han beklaget, skal @flame.v1 angivelig, ifølge en skjermdump, ha skrevet følgende:

«Som sagt, Iced, unnskyldningen betyr ingen ting. Dette er andre gangen […] På toppen av å gjøre scummy ting … Se på din bakgrunn. Jeg har masse shit på deg, og mange har fortalt meg hva du var før Instagram.»

Hahaha. Videre:

«Jeg kan ikke publisere dette, fordi jeg lovet kildene mine å holde det hemmelig. Men etter alt vi har gjort for deg, så hører du ikke engang på oss.»

@flame.v1 og andre meme-kontoer skal ifølge @flame.v1 hjulpet @iced.vro så få tilbake kontoen sin etter å ha blitt slettet.

– Selvfølgelig er det scam

Selvfølgelig er alt sammen bare svindel, skriver folk vi har tillit til på Reddit, og videre:

«Jesus people please stop».

Fortnite har også uttalt at V-Bucks som ikke selges via Epic Games (spillets utgiver) er falske.

 

Oversettelsene i artikkelen er ikke helt presise, men gjengir meningsinnholdet.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar