Avdød eier

Mynter fra Nasjonalmuseet i Kabul forsøkt solgt i Oslo

Nasjonalmuseet i Kabul. I et brev signert kulturvernavdelingen i Kultur- og likestillingsdepartementet, påpeker departementet at Afghanistan ratifiserte Unidroits konvensjon om stjålne eller ulovlig utførte kulturgjenstander først i 2005. Dette innebærer at Afghanistan ikke kan kreve tilbake gjenstander som ble utført før 2005, ifølge avisen. (Foto: Wikimedia Commons.)
Nasjonalmuseet i Kabul. I et brev signert kulturvernavdelingen i Kultur- og likestillingsdepartementet, påpeker departementet at Afghanistan ratifiserte Unidroits konvensjon om stjålne eller ulovlig utførte kulturgjenstander først i 2005. Dette innebærer at Afghanistan ikke kan kreve tilbake gjenstander som ble utført før 2005, ifølge avisen. (Foto: Wikimedia Commons.)
Tre sølvmynter som er over 2.000 år gamle, ble forsøkt solgt i Oslo. Myntene ble trolig stjålet fra nasjonalmuseet i Kabul, men det er usikkert om de blir levert tilbake.
Sjanger Dette er en nyhet. Artikkelen skal fortelle om noe som har hendt, og på en tilstrebet saklig og nøytral måte.
Saken er Tre sølvmynter som er over 2.000 år gamle, ble forsøkt solgt i Oslo. Myntene ble trolig stjålet fra nasjonalmuseet i Kabul, men det er usikkert om de blir levert tilbake.

– Den eldste av myntene er fra perioden 175–170 før vår tidsregning (fvt.) og viser kong Demetrios II på forsiden og den greske gudinnen Athene på baksiden. De to øvrige myntene er fra 170 fvt. og fra perioden 145–130 fvt. og viser henholdsvis kong Evkratides og kong Heliokles I, sier professor Håkon Roland ved Avdeling for numismatikk og klassisk arkeologi på Kulturhistorisk museum til Uniforum, til nettavisen for Universitetet i Oslo.

Roland forteller videre at verdien på myntene var fire drakmer, en sum som i antikken tilsvarte omtrent fire dagslønner.

– Myntene har stor historisk verdi, men det er mange antikke mynter i omløp, så disse myntene er nok ikke så veldig verdifulle på det kommersielle markedet, bemerker han.

Det var i november i fjor at Kulturhistorisk museum ble kontaktet av Oslo Myntgalleri, som hadde fått inn tre baktriske sølvmynter. En oppmerksom ansatt søkte opp myntene i en katalog og konkluderte med at myntene var fjernet fra samlingen til nasjonalmuseet i Kabul. Hva som videre vil skje med myntene, kan Roland ikke svare på.

Annonse

– De tre myntene har tilhørt en myntsamler på Vestlandet. Trolig har den nå avdøde eieren ikke hatt mistanke om at noe var galt da han kjøpte myntene hos en norsk mynthandler på 1990-tallet, sier han.

Til tross for at myntene trolig er ulovlig fjernet fra museet i Kabul, er det ikke gitt at nåværende eier må gi myntene fra seg.

I et brev signert kulturvernavdelingen i Kultur- og likestillingsdepartementet, påpeker departementet at Afghanistan ratifiserte Unidroits konvensjon om stjålne eller ulovlig utførte kulturgjenstander først i 2005. Dette innebærer at Afghanistan ikke kan kreve tilbake gjenstander som ble utført før 2005, ifølge avisen.

 

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker