Subjekt beklager til Hanan Benammar

Kunstner Hanan Benammar. (Foto: Ole Berg-Rusten/NTB/POOL.)
Kunstner Hanan Benammar. (Foto: Ole Berg-Rusten/NTB/POOL.)
En artikkel i Subjekt kunne gi feilaktig inntrykk av å knytte Hanan Benammar til en straffesak. Vi beklager belastningen det har medført.
Sjanger Dette er en pressemelding. En pressemelding er en tekst som sendes til media for å spre informasjon med nyhetsverdi. Subjekts pressemeldinger har til hensikt å kommunisere Subjekts egne virksomhet.
Saken er Subjekt beklager til Hanan Benammar.

Høsten 2023 offentliggjorde Norske billedkunstnere (NBK) nye medlemmer i Stipendkomiteen til Statens kunstnerstipend og jury til Høstutstillingen.

Dette er viktige og mektige posisjoner i Kunst-Norge, som vi mener det er viktig at pressen skriver om. Vi har alltid til hensikt å nå publikum med informasjon om en bransje som ellers får lite offentlig oppmerksomhet, derfor trakk vi frem en av de nye medlemmene som er godt kjent i offentligheten og for Subjekts lesere: Billedkunstner Hanan Benammar.

Benammar (f. 1989) har kunstmastergrader fra Dutch Art Institute og Kunsthøgskolen i Oslo, og har hatt utstillinger og fremføringer i blant annet København, Hamburg, Umeå, Rabat, San Marino, Reykjavik og Bergen.

I publiseringen av artikkelen gikk det imidlertid for fort på et punkt: Den opprinnelige ingressen og delingsteksten i artikkelen kunne gi et feilaktig inntrykk av at Benammar og teaterstykket var skyld i at justisminister Tor Mikkel Wara måtte gå av og at hans daværende samboer, Laila Bertheussen, endte i fengsel. Vi har siden rettet og presisert tekstene. Vi beklager på det sterkeste at tekstene kunne gi et svært feilaktig inntrykk, og at vi rettet det for sent.

Annonse

Også inne i artikkelen var det en referanse til Wara og Bertheussen: Vår oppfatning har vært at formuleringen «I offentligheten fikk de tre kunstnerne skylden, før Bertheussen selv ble pågrepet av politiet i mars 2019» kommuniserer at Benammar og hennes kolleger ikke var skyldige i saken.

Vi er likevel lydhøre for at det kan misforstås. For å presisere, har vi lagt til Benammar og hennes kolleger var uskyldige i saken, mens Bertheussen ble dømt for trusler og angrep på demokratiet, samt sitert fra dommen mot Bertheussen, der det står at «Trusler mot Wara var middelet for å nå målet om å ramme «Ways of Seeing».»

Vi har ikke hatt til intensjon å knytte Benammar til noe som er velkjent at hun ikke har gjort. Det beklager vi på det sterkeste.

«Ways of Seeing» er vår tids kanskje mest omtalte teaterstykke, og er en viktig del av å fortelle publikum om Benammars rolle i offentligheten. At teaterstykket ble starten på en offentlig konflikt betyr på ingen måte at teaterskaperne er ansvarlige for hva andre gjør i ettertid. Vi har rettet de aktuelle tekstene, men de ble ikke rettet raskt nok. Vi beklager feilen, og tiden det tok å rette.

Vi beklager belastningen vi har påført Benammar ved å feilaktig knytte henne til alvorlige straffbare handlinger i en nyhetssak.

I kommentarfeltet på Facebook dukket det opp kommentarer som ikke burde bli stående. Kommentarene under artikkelen er slettet. Vi beklager på det sterkeste at kommentarene fikk stå for lenge.

I den opprinnelige artikkelen skrev Subjekt at Benammar var «involvert» i pensumkonflikten ved Khio, med henvisning til en artikkel fra Nettavisen. Ved en feil var det lagt inn lenke til en artikkel om samme tema fra Morgenbladet, ikke Nettavisen. Vi beklager feilen. Benammar mener Nettavisen-artikkelen gir et uriktig bilde av hennes rolle i konflikten. Referansen og lenken er fjernet. Benammar presiserer at hun ble utdannet ved Khio i 2012 og aldri har vært ansatt der. Hun har med andre ord ikke hatt noen formell tilknytning til Khio under pensumkonflikten.

Subjekt var ikke i kontakt med Benammar før publiseringen av denne artikkelen.

I Nettavisen-artikkelen var sjefredaktør i Subjekt, Danby Choi, blant kildene. Han uttalte seg ikke om Benammar i artikkelen.

I den opprinnelige artikkelen brukte vi et bilde av Hanan Benammar fra nettsiden til Norske billedkunstnere (NBK). Bildet var ikke klarert for pressebruk. Vi beklager, og har endret bildet.

I denne artikkelen gjorde vi feil. I Subjekt skal ingen få ansvar for noe de ikke har gjort. Vi har gått gjennom hva som skjedde og hvor det gikk galt, og tar grep for at det ikke skal skje igjen.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen