Talentløse oversettelser av Trump

Er norske journalister gode nok i engelsk til å dekke det amerikanske valget?

Trigger-advarsel: Ikke for å drapstrue Liz Cheney, men hun er nokså hissig på krigføringen, skriver Danby Choi. (Foto: Getty.)
Trigger-advarsel: Ikke for å drapstrue Liz Cheney, men hun er nokså hissig på krigføringen, skriver Danby Choi. (Foto: Getty.)
På et valgmøte i Arizona uttrykket Donald Trump at Liz Cheney støtter meningsløs krigføring hun selv ikke kjenner på kroppen. Norsk presse har fått det til å fremstå som en drapstrussel, skriver Danby Choi.
Sjanger Dette er en kommentar. Meninger og analyser er av skribentens egne.
Saken er Trigger-advarsel: Dette er ikke en drapstrussel.

«Få dager før valget tenker Trump høyt om å stille Liz Cheney foran en eksekusjonspelotong og skyte henne i ansiktet», skriver Anders Giæver i VG.

NRK formidler ukritisk at Donald Trump nå etterforskes for drapstrusler i Arizona «etter at han snakket om å bruke vold mot partifellen Liz Cheney».

Men det er ikke snakk om drapstrusler hver gang navn og våpen settes sammen.

Enhver som ikke vrangleser Donald Trump – noe den norske pressen har blitt sabla god på – må forstå Trumps uttalelser som en kritikk av Liz Cheneys støtte til meningsløs krigføring.

Annonse

Donald Trump mente at Liz Cheney støtter krigføring hun selv ikke kjenner på kroppen. Norsk presse har fått det til å virke som en drapstrussel.

Les også: Sinnssykt å støtte Donald Trump? Jeg tror du må tilhøre norsk skravleklasse for å mene noe sånt

Er det rart norske medier mister tillit?

Det var på et valgmøte i Arizona at Donald Trump nylig uttalte dette:

«She’s a radical war hawk. Let’s put her with a rifle, standing there, with nine barrels shooting at her, OK? And let’s see how she feels about it. You know, when the guns are trained on her face.»

Dette er ingen elegant formulering, men med mindre du aktivt vrangleser Donald Trump, er den vanskelig å forstå som noen drapstrussel.

Sitatet må dessuten forstås i sin kontekst: Trump kritiserer i samme øyeblikk hvor hissig Liz Cheney støtter krig. Han kaller henne for en krigshauk – en som ser og støtter krigen ovenfra. Trump er også fremtredende kritiker av meningsløs, amerikansk krigføring, ikke minst har han vært en av de fremste kritikerne av partifellen George W. Bush og Irak-krigen.

Men Anders Giævers oversettelse av Donald Trump er enten vranglest eller misforstått når han gjengir den republikanske presidentkandidaten slik:

«La oss stille henne opp med ni geværløp som peker på henne. La oss se hvordan hun liker det, når geværene er rettet mot ansiktet hennes».

Altså er sitatet fullstendig tatt ut fra sin kontekst, og den innledende setningen om at Liz Cheney er en «war hawk», noe de etterfølgende setningene da blir billedgjørende for, er rett og slett tatt ut.

Man begynner å lure på om norske journalister er gode nok i engelsk til å dekke det amerikanske valget. I USA er ikke Trump-sitatet engang å spore i de mest Trump-kritiske avisene. Fordi de forstår at en slik gjengivelse blir for søkt, feilaktig og falsk å formidle.

Les også: I norske medier skal du se langt etter en eneste positiv kommentarartikkel om Donald Trump

Det finnes gode grunner til å stemme på Trump

Tidligere denne uken har jeg kritisert norske medier for å lide av et nedgraderingssyndrom mot Donald Trump. Det blir særdeles tydelig når bildet som tegnes av motstanderen Kamala Harris blir heller glorifiserende.

For når det kommer frem at Donald Trump er meget populær i visse grupper i samfunnet, kommer det som et sjokk på norsk presse. Men dette sier ikke først og fremst noe om Trump-velgerne; det sier noe om den norske pressen.

I norske hovedstrømsmedier kan du se langt etter en eneste positiv kommentarartikkel om Donald Trump. Samtidig klør redaktørene seg i hodet over hvorfor de unge leserne flykter dem.

Pressen må slutte å late som om det ikke finnes noen grunner til å stemme på Donald Trump. Selvfølgelig gjør det det; det kan dreie seg om innvandring, økonomi eller internasjonale relasjoner.

Hvis den norske pressen fortsetter å misforstå Donald Trump, eller vranglese ham i verste mening, går det ikke utover ham, men utover den norske pressen.

Les også: Fem unge Trump-tilhengere står frem

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo