Lukkk meny
Meny

Lord Nelsons nye nabo på Trafalgar Square lager bråk. I 2028 kommer hun til Norge

«Lady in Blue» stikker seg helt klart ut på Fourth Plinth på Trafalgar Square i London, der den enorme statuen marsjerer på stedet inn i fremtiden. (Foto: Getty Images.)
«Lady in Blue» stikker seg helt klart ut på Fourth Plinth på Trafalgar Square i London, der den enorme statuen marsjerer på stedet inn i fremtiden. (Foto: Getty Images.)
En ny skulptur på Trafalgar Square har trampet rett inn i den britiske kulturkrigen. Nå marsjerer den inn i valgkampen.

Amerikanske Tschabalala Selfs nye skulptur på Trafalgar Square, «Lady in Blue», har knapt rukket å komme på plass før den har utløst debatt i Storbritannia. Damen lager med andre ord bråk i nabolaget. 10. september ble damen i blått avduket på Fourth Plinth, en sokkel på Trafalgar Square som brukes til skiftende samtidskunstverk. Den over […]

Amerikanske Tschabalala Selfs nye skulptur på Trafalgar Square, «Lady in Blue», har knapt rukket å komme på plass før den har utløst debatt i Storbritannia. Damen lager med andre ord bråk i nabolaget.

10. september ble damen i blått avduket på Fourth Plinth, en sokkel på Trafalgar Square som brukes til skiftende samtidskunstverk.

Den over tre meter høye bronseskulpturen forestiller en svart kvinne i blå kjole, fanget i det som ser ut som et målrettet steg fremover.

Self har understreket at kvinnen ikke forestiller en bestemt person. I stedet skal hun representere den moderne londoneren.

Annonse

– Hun er ikke et idol som skal æres eller en historisk gallionsfigur som skal minnes. Hun er en kvinne som går fremover inn i vår kollektive fremtid med ambisjoner og mål, sier Self.

Kunstneren var på forhånd forberedt på at verket ville vekke reaksjoner.

Til avisen The Guardian sa Self at hun ventet seg «et helt spekter av reaksjoner», og at alle har rett til sin egen mening om skulpturen.

Det har de også.

Les også: Høstutstillingen har befridd seg fra tidsånden. Det er ikke nødvendigvis positivt

Lady in Blue sammen med Lord Nelson på Trafalgar Square i London Storbritannia
Det kan se ut til at Lord Nelson har snudd ryggen til sin nye nabo på Trafalgar Square. (Foto: We love London.)

Vil gjøre fjerning til valgkampsak

En av de kraftigste politiske reaksjonene kommer fra det britiske parlamentsmedlemmet Rupert Lowe, som leder Restore Britain.

– Jeg er fristet til å la hele Restore Britains borgermesterkampanje i London handle om å rive ned dette søppelet, skrev Lowe på X etter avdukingen.

Kritikken kommer imidlertid ikke bare fra politikere.

Den profilerte britiske kunstkritikeren Waldemar Januszczak i The Sunday Times mener skulpturen vekker assosiasjoner til karikerte fremstillinger av svarte kvinner.

– Jeg ser at Tschabalala Selfs nye skulptur til Fourth Plinth er blitt avduket på Trafalgar Square. Jeg tror det er en hyllest til tegneserieskaperen Robert Crumb, skriver Januszczak på X.

Januszczak illustrerer innlegget med et fotografi av skulpturen ved siden av en tegning fra en av Crumbs skissebøker. Crumb er kjent for komiske, tegneserieaktige og ofte litt klumpete figurer.

– Men det kan også være en hyllest til Mammy Two Shoes, som vi ser feie gulvet i Tom & Jerry-tegnefilmene. Vanskelig å si.

Mammy Two Shoes er den fyldige, svarte hushjelpen fra de klassiske Tom & Jerry-filmene. Figuren har senere vært omstridt fordi den bygger på den historiske amerikanske «mammy»-stereotypen av svarte kvinner.

Januszczak er heller ikke alene om å reagere på hvordan kvinnen er fremstilt.

Da The Spectator oppsøkte Trafalgar Square etter avdukingen, fortalte en svart kvinne opprinnelig fra Zimbabwe at hun og andre i miljøet hadde blandede følelser rundt verket. Hun reagerte spesielt på det hun beskrev som en stereotyp fremstilling av en «voluptuous black woman with muscles» – en formfull svart kvinne med muskler.

Andre besøkende avisen snakket med var både positive og negative.

En mann omtalte skulpturen som «fucking horrible» og «woke nonsense», mens en kvinne mente det var positivt at plassen fikk noe annerledes, selv om det kræsjet med de gamle, hvite mennene.

Les også: Nå får England plyndret kunst tilbake

Tschabalala Self
Tschabalala Self poserer foran eget verk etter avdukingen. (Foto: The UpComing.)

Skulle egentlig bære en konge

Mottakelsen blant enkelte britiske kunstkritikere har samtidig vært langt varmere.

The Guardians kunstkritiker omtalte «Lady in Blue» som et «mesterverk» og som en av de vakreste skulpturene som er blitt plassert på Fourth Plinth. The Times beskrev på sin side verket som en «gledelig skulptur».

Også fortolkningen av kritikken er blitt en del av striden.

Yahoo News skriver at skulpturen har fått anerkjennelse i kunstverdenen, men beskriver samtidig deler av de negative reaksjonene som et «rasistisk tilbakeslag» mot at en svart kvinne får plass på sokkelen.

Self har selv forklart at hun ønsket å lage et monument over en anonym og alminnelig person, i kontrast til kongene, militærlederne og andre historiske personer som tradisjonelt dominerer offentlige monumenter.

Det er nettopp denne kontrasten kritikere og forsvarere av verket vurderer forskjellig.

Fourth Plinth ble reist i 1841 og var opprinnelig tiltenkt en rytterstatue av kong William IV. Pengemangel gjorde at statuen aldri kom på plass, og sokkelen ble stående tom i mer enn 150 år. Siden 1999 har den i stedet fungert som utstillingsplass for midlertidige samtidskunstverk.

Forgjengeren til «Lady in Blue» var den meksikanske kunstneren Teresa Margolles’ «Mil Veces un Instante», som besto av ansiktsavstøpninger av 726 transpersoner, ikke-binære og andre kjønnsminoriteter.

«Lady in Blue» skal etter planen stå på Trafalgar Square i to år. Deretter forlater hun Storbritannia.

Neste stopp? Fornebu, Norge.

Les også: Ønsket oppgjør med «institusjonell rasisme» på Khio. Nå vil han bli prorektor

Lady in Blue Trafalgar Square London Storbritannia England statue Self kritikk bråk krangel
At stilen er i orden hos «Lady in Blue», må være lov å mene. Vakre blå smykker og høye hæler gjør sitt for den gigantiske damen. (Foto: Getty Images.)

Skal bli «norsk statsborger»

Det er  Peder Lund Art Advisory Associates som har lagt til rette for en norsk ervervelse.

En privat kunststiftelse har kjøpt den omstridte damen, ifølge City Hall i London. Hvem det dreier seg om får vi ikke vite, men fra 2028 får den blå damen med andre ord andre naboer enn Lord Nelson.

Sporene leder til nettstedet til Peder Lund. Skulpturen skal inn i et offentlig kunstprosjekt som enda ikke er offentliggjort, ifølge nettsidene.

– Når utstillingsperioden avsluttes i 2028, vil skulpturen få plass i et offentlig kunstprosjekt som ennå ikke er offentliggjort – et varig hjem for et av vår tids mest betydningsfulle offentlige kunstverk, som bærer med seg hele historien, prestisjen og den internasjonale synligheten knyttet til «Fourth Plinth»-prosjektet, skrives det noe hemmelighetsfullt der.

– Det hører til sjeldenhetene at et verk av dette formatet får en permanent plassering i det offentlige rom, og enda sjeldnere er det at dette skjer i Norden.

Les også: Studenter reagerer på ny plassering av «rasistisk» kunstverk

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Professor i jus
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Professor i jus
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Professor i filosofi
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar