Vestfoldmuseene søker ny direktør, og har fått 29 søkere. Subjekt har fått innsyn i søkerlisten. 13 av søkerne er kvinner. 16 er menn. Sju er unntatt offentligheten. Avtroppende direktør Lene Walle sa opp stillingen i august. Walle har vært direktør i sju år og slutter 1. januar 2027, ifølge Tønsbergs blad. Walle begrunnet avgangen i […]
Vestfoldmuseene søker ny direktør, og har fått 29 søkere. Subjekt har fått innsyn i søkerlisten.
13 av søkerne er kvinner. 16 er menn.
Sju er unntatt offentligheten.
Avtroppende direktør Lene Walle sa opp stillingen i august. Walle har vært direktør i sju år og slutter 1. januar 2027, ifølge Tønsbergs blad. Walle begrunnet avgangen i en pressemelding med at tiden er inne for å prioritere annerledes.
Vestfoldmuseene har rundt 90 ansatte og eies av fylkeskommunen og kommunene i Vestfold. Selskapet driver blant annet Haugar kunstmuseum og Hvalfangstmuseet.
Styreleder Vidar Ullenrød sier til Subjekt at det har vært god interesse for stillingen.
– Jeg er fornøyd med søkergrunnlaget vi har. Det er flere spennende og aktuelle søkere, sier Ullenrød.
Intervjuene starter ganske umiddelbart, ifølge Ullenrød, og styret vil helst være i mål i løpet av oktober.
Ullenrød forteller at styret legger vekt på god ledererfaring fra organisasjoner av en viss størrelse og på evnen til å utvikle museene videre.
– Lik det eller ei, man slipper heller ikke unna økonomiforståelse. Det vil kontinuerlig være økonomiske utfordringer å forholde seg til, sier Ullenrød og legger til:
– Har man kulturbakgrunn som en del av ledererfaringen, er det positivt.
Vestfoldmuseene har fått «mange gode og velskrevne søknader». Ullenrød har likevel merket seg at en del av dem ligner hverandre. Det er flere som «har lagt inn hovedpunkter fra stillingsannonsen og så latt KI gjøre en del av skriveprosessen», ifølge styrelederen.
Les også: Sto ikke frem som søker. Nå blir han ny sjef for Operaen

Flere kjente navn
På listen finner vi Lena Fahre fra Tønsberg. Hun har ledet 22. juli-senteret i Oslo siden 2019. Fahre kom dit fra stillingen som direktør for Slottsfjellsmuseet, som er en avdeling i Vestfoldmuseene. Fahre har også ledet Midgard historisk senter i Horten.
Arild Braa Norli fra Sandefjord har ledet Haugar kunstmuseum etter at direktør Ida Bringedal sluttet 1. oktober i fjor, skriver Tønsbergs blad.
Petter Testmann-Koch fra Oslo står oppført som innholdsdirektør. Testmann-Koch ledet Fremantle Norge i nesten ti år, selskapet bak blant annet serien «Exit», skriver Kampanje.
Sofus Vikeså Kjeka ble ansatt som ny direktør for Ryfylkemuseet i februar i år. Han har tidligere vært direktør ved Sunnhordland museum og prosjektleder ved Helgeland museum.
Tove Wefald Pedersen fra Heggedal, som leder Norsk folkemuseum, er også blant søkerne.
Les også: Kulturrådslederen vil bli dekan ved Teaterhøgskolen
Disse har søkt
Navn |
Alder |
Stilling |
Bosted |
Søker unntatt offentlighet (mann) |
– |
– |
– |
Martin Sejr Nielsen |
44 |
Produksjonsleder |
Molde |
Michael Tjelle |
50 |
HMS-sjef |
Sandefjord |
Bent Mathisen |
52 |
Konsulent / Rådgiver |
Sandefjord |
Anette Bjørnson Skjerven |
36 |
Avdelingsleder |
Sandefjord |
Søker unntatt offentlighet (kvinne) |
– |
– |
– |
Christian Aamillom Haugen |
36 |
Avdelingsleder |
Flå |
Trond Håvard Gamst |
53 |
Formann |
Sem |
Håvard Hjallar |
59 |
Ikke oppgitt |
Stathelle |
Sofus Vikeså Kjeka |
41 |
Direktør |
Sand |
Ole Jacob Andersen |
56 |
Regissør, produsent og redaktør |
Langhus |
Inge Olsen |
58 |
Virksomhetsleder |
Horten |
Søker unntatt offentlighet (kvinne) |
– |
– |
– |
Arild Braa Norli |
60 |
Avdelingsdirektør |
Sandefjord |
Anne Strømmen |
54 |
Avdelingsdirektør |
Trondheim |
Lars Mausethagen |
51 |
Forlagssjef |
Nøtterøy |
Lena Fahre |
58 |
Direktør |
Tønsberg |
Søker unntatt offentlighet (kvinne) |
– |
– |
– |
Petter Testmann-Koch |
49 |
Innholdsdirektør |
Oslo |
Jon Halvard Tunheim |
34 |
Prop Trader, Gründer og daglig leder |
Holmestrand |
Søker unntatt offentlighet (kvinne) |
– |
– |
– |
Espen Abrahamsen |
55 |
Seniorrådgiver |
Sandefjord |
Søker unntatt offentlighet (kvinne) |
– |
– |
– |
Søker unntatt offentlighet (kvinne) |
– |
– |
– |
Vibeke Kristiansen |
56 |
Direktør |
Horten |
Olav Hanto |
51 |
Einingsleiar |
Porsgrunn |
Brit Thyberg |
61 |
Gründer og eier |
Tønsberg |
Inger Astri Kobbevik Brundtland |
61 |
Rektor |
Jevnaker |
Tove Wefald Pedersen |
55 |
Avdelingsdirektør |
Heggedal |