Kaster rundt seg med anklager fremfor å debattere saken

Ulike tolkninger av islam kan by på utfordringer i møte med moderne, sekulære samfunn. Hvorfor ikke debatter dette, Osamah Rajpoot? Hold deg til saken, skriver Almir Martin. (Foto: Reuters.)
Ulike tolkninger av islam kan by på utfordringer i møte med moderne, sekulære samfunn. Hvorfor ikke debatter dette, Osamah Rajpoot? Hold deg til saken, skriver Almir Martin. (Foto: Reuters.)
Olav Elgvins forskning reiser noen viktige spørsmål om islam i Norge. Disse er ikke religionsviter Osamah Rajpoot særlig interessert i å diskutere, skriver Almir Martin.
Om skribenten
Almir Martin er fagspesialist innen integrering, mangfold og inkludering.
Sjanger Dette er et debattinnlegg. Meninger og analyser er av skribentens egne.
Saken er Koranen endres i oversettelser til norsk. Hvorfor, spurte Almir Martin og fikk svar fra Osamah Rajpoot. Her svarer han tilbake.

«På flere kontroversielle punkter blir islam skrevet om på norsk», skrev jeg i Subjekt 21. august. Det har kommet motsvar fra Osamah Rajpoot, som skriver: «Muslimer har en naturlig plass i Europa. Nå må mistenkeliggjøringen ta slutt». En konstruktiv debatt ønskes alltid velkommen.

Dessverre virker Rajapoot mer opptatt av å kommentere meg som person enn forskningen jeg refererer til. For alle de moderate muslimene i Europa tror jeg det er mer hensiktsmessig å diskutere selve problemet fremfor å late som problemet ikke finnes.

Les også: Politiet brøt seg inn i bilen til kunstner Morten Viskum

Ikke skyt budbringeren

Ifølge Rajapoot er jeg, Almir Martin, angivelig hjernen bak en hemmelig kampanje mot muslimer i Europa. Hvem skulle trodd at jeg hadde så mye innflytelse? Ikke jeg, i alle fall! Hold dere fast – jeg skal angivelig ha erklært at muslimer ikke har noen plass i Europa. Utrolig, jeg må ha sovet da den kunngjøringen ble gjort!

Annonse

Man skulle nesten tro at jeg har vært med på å bidra i forskningen jeg baserer min tekst på, gitt all oppmerksomheten jeg får. Men sannheten er at jeg har like mye å gjøre med Olav Elgvins forskning som en pingvin har med ørkenøkologi.

Det er ene og alene Elgvin som står bak forskningsarbeidet. Rajapot, la meg oppklare noen ting for deg: Min eneste «forseelse» her er å ha videreformidlet Elgvins forskning. Og ja, muslimer har selvsagt en plass i Europa.

Jeg regner med Rajpoot har hørt om uttrykket «ikke skyt budbringeren». Det virker som at han har siktet på feil person her. Hvis han virkelig vil sende en harmdirrende klage, burde han kanskje vurdere å sende den til Elgvin i stedet? Han er tross alt mannen bak forskningen. Jeg er bare fyren som formidler informasjonen – tenk på meg som et slags akademisk postbud, om du vil. Minus den kule uniformen, dessverre.

Les også: Forstår nordmenn hvor alvorlig arrestasjonen av Telegram-sjefen er?

Mangfold til besvær

Men fra spøk til alvor: forskningen til Elgvin er faktisk ganske interessant, og reiser noen viktige spørsmål. Saken er at ulike tolkninger av islam kan by på utfordringer i møte med moderne, sekulære samfunn.

Rajpoot spør hvem som skal bestemme hva det innebærer å være muslim, og det er et betimelig spørsmål. Faktum er at islam, i motsetning til for eksempel den katolske kirken, ikke har én sentral autoritet som kan gi entydige svar på hvordan religionen skal praktiseres i moderne kontekster. Dette kan føre til et mangfold av tolkninger, fra svært konservative til mer liberale, som alle hevder å representere «sann» islam.

Dette mangfoldet av tolkninger er ikke nødvendigvis negativt i seg selv, men det kan skape utfordringer når det gjelder å finne felles forståelse og praksis, spesielt i møte med sekulære samfunnsstrukturer og verdier. Det er en kompleks situasjon som krever nyansert diskusjon og gjensidig forståelse fra alle involverte parter.

I frykt for å gjenta meg selv, vil jeg understreke at det Rajapoot virkelig burde reflektere over, er de faktiske funnene som Elgvin har kommet frem til i sin forskning. Det er disse funnene som er kjernen i saken, og som fortjener grundig ettertanke og diskusjon.

I stedet for å kaste rundt seg med anklager og konspirasjonsteorier, ville det være langt mer produktivt å engasjere seg i en saklig debatt om hva denne forskningen faktisk forteller oss, og hvilke implikasjoner den kan ha for vårt samfunn.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar