Dette er ikke veldedighet. Det er utnyttelse av mennesker i nød

En mann er dømt til 15 måneders fengsel for å ha smuglet syv personer til Norge. Dommen er anket. (Illustrasjonsfoto: Georgios Giannopoulos.).jpg
En mann er dømt til 15 måneders fengsel for å ha smuglet syv personer til Norge. Dommen er anket. (Illustrasjonsfoto: Georgios Giannopoulos.).jpg
Menneskesmuglere slipper altfor billig unna i det norske rettssystemet. Kanskje det er fordi vi liker å tro at de egentlig hjelper mennesker i nød, skriver Jan Bøhler.
Sjanger Dette er et debattinnlegg. Meninger og analyser er av skribentens egne.
Saken er En mann er dømt for menneskesmugling til Norge. Strafferammen for grov organisert menneskesmugling er inntil seks års fengsel.

Det er én ting vi har snakket altfor lite om når det gjelder innvandring:

Menneskesmuglernes rolle.

Deres virksomhet er stor, lukrativ og samfunnsskadelig.

Nylig ble en mann dømt i Oslo tingrett for menneskesmugling til Norge av sju personer. Han fikk ett år og tre måneder i fengsel, men anket straks.

Annonse

Jeg sperret øynene opp, fordi det var svært lenge siden jeg hadde sett at noen var dømt for dette.

Les også: Europa er en geopolitisk Nav-klient. Når Trump utfordrer Nato, smiler jeg

Antallet dommer mot menneskesmuglere i Norge de siste årene er lavt. (Foto: Terje Pedersen/NTB.)

Får liten oppmerksomhet

Jeg begynte å lete etter flere dommer i tilgjengelige kilder. Jeg fant kun to stykker av den aktuelle typen de siste tjue årene.

Det var en dom fra 2007 hvor en russer fikk fem og et halvt års fengsel for smugling av hundre personer til Norge. I 2018 ble en mann ble en mann med syrisk bakgrunn dømt til to og et halvt år i fengsel for å ha smuglet tjue personer hit.

Det kan jo finnes dommer som har gått under min og medienes radar. Men det hjelper ikke å lete andre steder som i straffesaksregisteret. Der fins det ingen egen kategori for menneskesmugling. Det sier noe om at problemet får liten oppmerksomhet, i forhold til hvor stort det er.

I en trusselvurdering fra 2024 advarte politiet om at de ser en økning i menneskesmuglingen til Norge. Men det ble visst med det.

Les også: Eliten manipulerer oss med vafler. Det er på tide at tillitssamfunnet utfordres

Foto: Hannah Wallace Bowman, AP/Scanpix
På det meste mister flere personer på flukt livet i Middelhavet hver dag. (Foto: Hannah Wallace Bowman, AP/Scanpix.)

Mange tusen ulovlige

Én ting er sikkert. Menneskesmuglerne har vært i full sving året rundt i mange år.

Det er de som i stor grad styrer strømmen av flyktninger fra land som Somalia, Etiopia, Irak, Eritrea, Syria, Afghanistan, med flere. De tar seg klekkelig betalt for å planlegge reiseruter og stå for transport, som ofte kan være svært risikabel.

De finner ut hvilke land det er enklest å komme seg inn i, og hvor gode velferdsytelser landet har. Norge kommer høyt opp på lista – også når det gjelder muligheter for å bli værende. Det kan skje ved å kvitte seg med ID-papirer før ankomst, og søke asyl. Det fører til en langvarig prosess, samme hvordan den ender. Eller de skjønner at det ikke nytter, og blir her ulovlig fra starten av – eventuelt etter et asylavslag.

Hvor mange som oppholder seg ulovlig i Norge, er det av naturlige grunner umulig å vite. Jeg har opp gjennom årene hørt anslag fra ti tusen til førti tusen, bare i Oslo-området. Vi snakker om mennesker som jobber svart og svært underbetalt. De bor trangt i overfylte leiligheter og brakker.

Noen er nødt til å drive med prostitusjon, narkotika og annet for å betale gjeld til menneskesmuglerne. Da kan vi snakke om menneskehandel.

Les også: Ungdomskriminaliteten skyter i været, ifølge Politiet. SSB hevder det motsatte

Regjeringens strategi mot menneskehandel inkluderer seks departementer, politiet og en rekke andre offentlige etater, samt ideelle organisasjoner og internasjonale aktører.. (Foto: Gorm Kallestad/NTB.)

Lønnsom inntekstkilde

Slik påfører menneskesmuglerne Norge store problemer. De opererer sjelden som enkeltpersoner. De utgjør mektige kriminelle nettverk som strekker seg fra afrikanske, arabiske og asiatiske land til Norge.

Det er ofte mafiaorganisasjoner som står bak. For italiensk, albansk, østeuropeisk mafia og andre har menneskesmugling blitt en ny meget lønnsom inntektskilde. De krever store beløp for å smugle en person fra for eksempel Somalia til Norge.

I den nevnte trusselvurderingen fra politiet i 2024 framgår det at prisen for menneskesmugling til Norge varierer mellom 50.000 og 250.000 kroner pr person.

Det fører til at menneskesmuglerne «styrer» mye av innvandringen til Europa på en helt feil måte. Det blir de som er i stand til å framskaffe slike beløp, som kan reise. Ikke de aller fattigste, som aller mest trenger vår hjelp.

Les også: Fortellingen «Europa» er et av det 20. århundrets mest geniale verker

Grove tilfeller av organisert menneskesmugling kan straffes med inntil seks års fengsel. (Foto: AP Photo/Mike Corder.)

Vår del av jobben

Vi kan kun stoppe denne feilaktige «styringen» ved å avdekke og straffe nettverkene til menneskesmuglerne. De må tas tak i fra flere ender. Det trengs internasjonalt politisamarbeid gjennom Europol og Interpol.

Men heller ikke de har imponerende resultater. De er avhengige av at politiet i det enkelte land gjør sin del av jobben. Så vi må begynne med å ta de siste leddene i nettverkene, som fins her i Norge.

Det har vi gjort i altfor liten grad, slik det lille antallet dommer viser.

Vi har en klar bestemmelse om menneskesmugling i Utlendingsloven paragraf 108. Det er straffbart å drive «organisert ulovlig virksomhet med sikte på å hjelpe utlendinger til å reise inn i riket». Det er et vilkår at det er gjort med vinnings hensikt.

Strafferammen for organisert grov menneskesmugling som nettverkene bedriver, er fengsel i inntil seks år. Men loven må brukes.

Les også: Europarådet opphever Thorbjørn Jaglands immunitet

Tollvesenet i Oslo. Toll/ customsFoto: Stian Lysberg Solum / NTB
Enkelte tilfeller av menneskesmugling avsløres av av tollvesenet ved innreise til Norge. (Foto: Stian Lysberg Solum / NTB.)

Er det ikke så farlig?

Vi har mange viktige diskusjoner om hvordan vi kan kutte innvandringen. Det forundrer meg at vi ikke har mer fokus på å stoppe menneskesmuglerne. De har ganske fritt spillerom.

Kan den beskjedne innsatsen skyldes at noen tenker at smuglerne hjelper mennesker i nød – derfor gjør det ikke så mye om de slipper unna?

I så fall tar de grundig feil. Menneskesmuglere hjelper ikke mennesker. De utnytter deres nød på det groveste. De saboterer styringen av innvandringen, og gjør at vi bruker ressursene feil. Stopper vi dem, blir politikken langt mer effektiv.

Det er på tide at politiet, tollvesenet, utlendingsdirektoratet og andre aktører setter opp en langt sterkere innsats mot dem. Det vil bety mer enn mange politiske vedtak.

Les også: En ny kald krig vil ikke ende godt for Europa

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner