Lukkk meny
Meny
Ny

Sigmund Løvåsen

  • 2026
    0
  • 2025
    7-3
  • 2024
    4+2
  • 2023
    6+1
  • 2022
    7Ny
Sigmund Løvåsen er anerkjent forfatter og rådsleder i Kulturrådet. Han kan med andre ord bestemme om kunst- og kulturprosjekter skal få støtte. (Foto: Trym S. Warloe.)

Hvem har mer makt enn sin egen direktør? Sigmund Løvåsen jobber under Kristin Danielsen i Kulturdirektoratet, men bestemmer over pengesekken som Kulturrådet forvalter. Der Danielsen lobbyerer for at den blir større hvert år, er det Sigmund Løvåsen som har nøkkelen til selve midlene – rundt en milliard kroner fra norske skattebetalere årlig – som forvaltes av Løvåsen gjennom relativt tause kunstfaglige kriterier.

Løvåsen er høyere på listen enn hans forgjenger kunne drømt om. Rådslederen er nemlig en prisbelønt forfatter og har tidligere vært leder i Den norske forfatterforening. Han er også leder for Forfattarskulen for skrivande med minoritetserfaring. Han debuterte i 2003 med romanen «Nyryddinga». Denne boken fikk han både Tarjei Vesaas’ debutantpris og P2-lytternes sin romanpris for.

Denne høsten ble en ilddåp for Løvåsen, etter at Morten Traavik brukte ordet «kansellering» om avslaget han mottok fra det faglige utvalg for scenekunst. Dette avviste Løvåsen tvert. Han deltok så i den omfattende debatten som fulgte om åpenheten rundt kriteriene tilskudd deles ut etter. Han forsvarte sin institusjon flittig, men med opposisjonspolitikeres krav om endringer, er ikke maktkampen over – kun det første slaget. Løvåsen skal likevel ha for å gjøre god figur i debattene, og for å delta i dem.