Lukkk meny
Meny
Ny

Vincent Oduor Mrimba

  • 2026
    0
  • 2025
    85+6
  • 2024
    91+4
  • 2023
    95-6
  • 2022
    89Ny
Vincent Oduor Mrimba (t.h.) er direktør i Bergen kommunes kulturetat. (Foto: Presse.)

Det er ikke lett å finne informasjon om etatslederen for kultur i Bergen, Vincent Odour Mrimba. Kanskje er det de som ikke roper høyest, men jobber hardest, som får mest gjort?

Mrimba har i alle fall nok makt til at pressen burde stilt ham kritiske spørsmål – oftere. Etaten han er direktør for har en driftsramme for inneværende år på 456 millioner kroner. Det er få i kultursektoren som kan skilte med et økonomisk handlingsrom av den størrelsen. Etaten har ansvaret for kulturskoleundervisning for barn, utlån og forvaltning av kommunale kulturlokaler og øvingslokaler, aktivitetstilbud og kulturtilbud, lokale kulturpriser, med mer.

Før han i 2020 tok over denne jobben var Mrimba rådgiver og senterkoordinator på Ny-Krohnborg senter for oppvekst, idrett og kultur. Der fungerte han som en brobygger mellom ulike byrådsavdelinger, etater og det frivillige kulturlivet. Her dannet han et stort nettverk i Norges nest viktigste kulturby. Han kom til Bergen fra Nairobi i Kenya for 20 år siden, og har tatt en bachelor i samfunnsøkonomi og mastergrad i sammenlignende politikk. Med tanke på hva Mrimba har oppnådd på denne tiden, er det ikke utenkelig at mannen har enda større ambisjoner.

Hun er musikksjef i P3. (Foto: Selma Sofie Tangen.)
Hva har Cezinando, Karpe, Gabrielle, Ary og Emilie Nicolas til felles? Jo, de sverger alle til Silje Larsen Borgan. Hun er eier og styreleder for Little Big Sister.
Chirag og Magdi i Karpe stakk av med historiske seks priser. (Foto: Aurora Henni Krogh.)
Under Mats Borch Bugge rappet P3-programleder Christine Dancke at hun kan «bestemme om du blir no, bror». Det er mer eller mindre beskrivende for Borch Bugges makt. (Foto: Julia Marie Naglestad.)