Glemt legende tar religiøst oppgjør med klimakrisen

Sterkt om religiøs overbevisning. Endelig!

Sjanger Dette er en nyhet. Artikkelen skal fortelle om noe som har hendt, og på en tilstrebet saklig og nøytral måte.

Den glemte manusforfatteren bak «Taxi Driver» (1976) er tilbake med en film av samme ikonverdi, skriver Subjekts anmelder.

★ ★ ★ ★ ★ ☆

Er Gud død, eller vokter Herren ennå over oss?

Et eldgammelt spørsmål, men som ikke har hatt retorisk besnærende gjennomslag på lenge. Ikke hos Subjekts målgruppe, i alle fall. Men månedens film på Vega Scene, Kunstnernes hus og Cinemateket, «First Reformed» (2017), stiller mange gode spørsmål om enkeltmenneskets forhold til Gud. Igjen. Og endelig, på en måte.

Kan man ta syndeflod, dommens dag eller apokalypse på ramme alvor i den humanistisk årvåkne tiden? Kan man se på den globale klimakrisen som rammer enhver av oss fra religiøst, men også rasjonelt perspektiv?

Annonse

«First Reformed» (2017) er en film som tar gammel religiøs filosofi på alvor, og som aktualiserer kristendom ved å bringe den inn i dagens politikk og samfunnsspørsmål. På den måten gir den større forståelse for også ikke-troende om hvordan religiøst funderte verdenssyn har dominert, og ikke uten grunn.

Slik som hos de aller beste kunstverkene får du ingen svar på hva som er rett eller galt, men «First Reformed» stiller de gode spørsmålene om både enkeltmenneskets og samfunnets forhold til Gud, helt uten å hoppe bukk over kritikken, og med kompleks forståelse av klimakrisen. Filmen dykker dypt ned i kristen filosofi, men med en moderne politisk agenda.

Les også: Verdig avslutning for vår tids kanskje aller største filmkunstner

«First Reformed» (2017) er Norgesaktuell og månedens film hos Vega Scene, Kunstnernes Hus og Cinemateket. Filmen går dypt i kristen filosofi og er samtidig moderne, skriver Subjekts anmelder. (Foto: Skjermdump fra «First Reformed».)

Et glemt, men levende ikon

Paul Schrader, hvis navn er kjent blant den ikoniske amerikanske regissørgenerasjonen med Steven Spielberg, Francis Ford Coppola og Martin Scorsese, er nok mannen av dem som har vært lettest å glemme.

Ikke bare fordi det tar mange flere år mellom filmene Schrader er aktuell med, men fordi at han heller sjeldent er «mannen bak», og heller mannen bak mannen bak, igjen.

Schrader er nok mest kjent som manusforfatteren bak noen av Martin Scorseses beste filmer, som «Taxi Driver» (1976) og evig-kontroversielle «Jesu Siste Fristelse» (1988). 

Nå er Schrader blitt en eldre mann, og ikke ulikt mange andre regissører i samme alder har han laget et verk som reflekterer rundt tro, Guds stillhet og verden som ikke er det den en gang var.

Les også: Det er sjeldent å se en film med så enorme svakheter uten et snev av ironisk distanse

«First Reformed» (2017) er Norgesaktuell og månedens film hos Vega Scene, Kunstnernes Hus og Cinemateket. (Foto: Skjermdump fra «First Reformed».)

Sterile bilder som gir dype innblikk

«First Reformed» (2018), som han nå er aktuell med i Norge, er enda en i rekken. En ofte steril film om presten Toller (spilt av Ethan Hawk) som søker mening, etter en personlig tragedie.

Etter en Gudstjeneste ber gravide Mary (spilt av Amanda Seyfried) Toller om han kan veilede hennes mann, miljøaktivisten Michael (spilt av Phillip Ettinger). Gjennom en lang samtale mellom Toller og Michael tidlig i filmen, legges det grunnlag for komplekse temaer som filmen utforsker videre. Herfra legges det opp til seeren å vurdere hva som er verkets essens.

I forhold til de temaene som filmen ønsker å ta opp, er fortellingen og miljøskildringene overraskende lite flamboyante. Schrader, som også har skrevet manuset, tar seg god tid med fortellingen. Kameraet, som sjeldent er i bevegelse, ser aldri ut til å være plassert uten nøye planlegning, og bildene er klippet kynisk sammen.

Bildene er stramme og geometrisk tilfredsstillende. Det er skutt digitalt, et valg som støttes opp under av filmens glatte teksturer og sublim kulde som er til stede fra første bilde. Det er denne filmens nøkterne komponering som gir rom for filmens indre liv.

«First Reformed» (2017) er Norgesaktuell og månedens film hos Vega Scene, Kunstnernes Hus og Cinemateket. (Foto: Skjermdump fra «First Reformed».)

Utforsker tystnad og radikalisering

Ethan Hawk og Amanda Seyfried spiller filmens mest sentrale roller, og rollefigurene deres, som mye annet i denne filmen, kan ses på som en moderne tolkning av kjente bibelske skikkelser. 

Schrader dykker dypt ned i kristen filosofi, men med en moderne politisk agenda. Global oppvarming og miljøforandringer står sterkt gjennom hele filmen, og «First Reformed» stiller spørsmål ved hva enkeltmennesket faktisk kan gjøre for å forhindre katastrofale konsekvenser. 

Det er interessant å se dette fra et religiøst perspektiv. Det vil ikke si at Schrader hopper bukk over kritikk og tvil i «First Reformed», men det handler mindre om bleking av tro, slik Bergmans trilogi omfavnet, enn den handler om konsekvensen av radikalisering og ønske om å utrette en forskjell uten å bli hørt.

En perfekt avslutning 

I kjent stil åpner verket seg mot slutten, med en sekvens som blir kalt «Magical Mystery Tour». Derifra tillater Schrader verket å bli … Om ikke flamboyant (filmspråklig utagerende), så mer leken enn tidligere.

Slik som hos de beste kunstverkene får du ingen svar på hva som er rett eller galt. Det krever mer fra oss som seere. Men akkurat i det vi begynner å tenke at Schrader muligens roter seg bort, ror han det hele i land på formidabelt vis. Uten å røpe for mye, er «First Reform» sin avslutning av samme ikonverdi som avslutningen hos Scorseses «Taxi Driver» for drøye 40 år siden. 

«First Reformed» bidrar til ettertanke, og er en film som trolig vil vokse i publikums tolkninger og samtalen rundt. Schrader er kanskje lett å glemme, men med «First Reformed» viser han sin plass, og den skal ingen ta fra ham.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker