Hjemme hos: Martin Marki

Fra Kongsberg til Sofienberg

Martin Marki har nylig flyttet inn sammen med kjæresten sin, og de har allerede rukket å skape et koselig hjem. (Foto: Ole Erik Løvold.)
Martin Marki har nylig flyttet inn sammen med kjæresten sin, og de har allerede rukket å skape et koselig hjem. (Foto: Ole Erik Løvold.)
Den selvutnevnte klovnen Martin Marki har bodd elleve forskjellige steder i Oslo. Nå bor han i en 90-tallsinspirert blokkleilighet med samboeren sin på Sofienberg.
Saken er Komiker Martin Marki viser frem hjemmet sitt.

– Halla halla, hilser komiker Martin Marki når Subjekt kommer opp trappen i boligblokken på Sofienberg i Oslo.

Vi trodde vi skulle få se en rotete ungkarsleilighet, men ble i stedet møtt med et hjemmekoselig og nøye innredet hjem. Proppfullt med plakater, planter og nostalgi. Fargene danser i takt med hverandre, og gjenspeiler det fargerike 90-tallets gode stemning.

– Det er så mange ting her at jeg ikke vet hva jeg skal gjøre med det, undrer Martin mens han tar oss med på omvisning gjennom rommene.

Selv hevder Martin at han har stått for mesteparten av innredningen.

Annonse

– Jeg synes det er gøy å holde på med.

Han omtaler stilen som folkelig og «trøkkete». En ung bestefarstil.

– Samboeren min mener at jeg er en maksimalist, men jeg liker at det er koselig. Det gir meg en trygghet når jeg er omringet av ting som betyr noe for meg.

«Dette var første 17. mai i et fritt Norge etter andre verdenskrig,» innledes det på baksiden av plakaten Martin har fra bestefaren. (Foto: Ole Erik Løvold.)

Krigsminne fra bestefar

– Dette er den viktigste eiendelen jeg har, forteller Martin. Stemmen hans blir litt mykere, mer alvorlig.

Foran oss holder han opp en innrammet plakat. Et samleobjekt fra andre verdenskrig.

– Bestefaren min plukket den ned fra en lyktestolpe på Kongsberg den 17. mai 1945. Da var han tolv år, rett etter krigen. På baksiden har han skrevet masse notater.

Martin blir stående og lese fra teksten på baksiden.

– Hva er det dyreste her? 

Han ser seg rundt i stuen, og plasserer blikket på et fat som henger på veggen ved siden av en plante.

– Det er nok den dyreste gjenstanden jeg eier. Det er av den kjente keramikeren Rolf Hansen fra Kongsberg, forteller Martin.

Fra Kongsberg til Sofienberg. Dette skapet har fulgt Martin Marki gjennom livet. (Foto: Ole Erik Løvold.)

Liker at ting har en historie

Martin er født og oppvokst på en gård i Kongsberg. Hele oppveksten har bestått av oppussing, forteller han.

– Mamma tok over huset til hennes tante, så det var mye malearbeid.

Flere av gjenstandene i leiligheten kommer fra denne familiegården. Møblene bærer preg av levde liv og historie. Det store rosa skapet som står på soverommet, står frem som et unikt møbel.

– Dette har jeg hatt med meg overalt. Det er drit tungt, og flere hundre år gammelt, så det er umulig å ødelegge. Det var muttern som malte det rosa, så det er gøy, forteller Martin.

Han fortsetter:

– Jeg liker at ting er litt slitt, at man kan se at det har en historie.

Plakaten med blomsten og bien har tidligere fungert som sjekketriks, forteller Martin. (Foto: Ole Erik Løvold.)

Plakatparty

På veggen på soverommet henger det en stor fugleplakat.

– Er du fugleinteressert?

– Jeg synes jo at fugl er ganske tøft. Det er en kul skapning. Hvis jeg skulle blitt reinkarnert som et dyr, måtte det ha blitt en fugl, forteller Martin.

Moren hans er lærer, og de fant den gamle plakaten på loftet til ungdomsskolen hvor hun jobber.

– Vi har mange av dem, men jeg forelsket meg i den der, sier han og sikter til fugleplakaten.

Han bøyer seg ned i gangen og plukker opp en annen plakat. Denne er også dyreinspirert, med tittelen «Plantenes liv».

– Den hang over senga før, siden den er litt sånn «blomsten og bien». Den har fått meg ligg av og til, ler Martin.

Nå er det ikke mer plass på veggene, så han sparer ting til den dagen han skal kjøpe seg et hus på landet.

Martin Marki knytter seg til tingene sine. De to figurene er hjemmelagde skulpturer som representerer ham og kjæresten. (Foto: Ole Erik Løvold.)

Knytter seg til ting

– Nå prøver jeg egentlig bare å kvitte meg med ting, sier Martin.

Han mener at de har for mye, men synes det er vanskelig å kvitte seg med dem. Ironisk nok er slagordet hans «få det bort».

– Man knytter seg jo veldig til tingene sine. Jeg blir så glad i dem, de får en sentimental verdi.

– Hvor kommer tingene dine fra?

– Det er mye forskjellig. Litt fra nisser på Finn.no, og litt fra familie. Stolene i stuen var gamle kinostoler på Nieu scene som skulle kastes, men jeg syntes de var for fete. Man kommer over ting her og der, og tar vare på det beste, forteller Martin.

De hjemmelagde tingene er spesielt viktige. Som de to skulpturene moren har laget av ham og kjæresten.

– Er du redd for at ting skal bli ødelagt? 

– Ikke så redd, men jeg blir lei meg hvis det begynner å brenne her. Jeg har vurdert å ha en sånn krisekoffert som man kan ta raskt med.

– Det er nok den dyreste gjenstanden jeg eier. Det er av den kjente keramikeren Rolf Hansen fra Kongsberg, forteller Martin. (Foto: Ole Erik Løvold.)

Misforstått klovn

– Jeg har tatt litt kreativ pause det året her, forteller Martin.

Han har drevet med humor i nesten ti år, men nå har han også begynt å utforske drama. Han spilte nylig hovedrollen i studentfilmen «Superdupermegagigasingel» i Lillehammer.

– Det er viktig å utforske begge deler. Jeg driver mye med klovn når jeg gjør liveshow. Som klovn er det viktig å være ekte, ikke bare stå og gjøgle.

Han tenker et par sekunder.

– Det er først når man er ordentlig ærlig, at man kan le godt med magen. Det må bety noe for folk.

Mange har kanskje et misforstått inntrykk av klovner. Til dem har Martin noen sterke tanker og opplevelser å dele.

– Man viser hvem man er, uten noe som helst form for skjold. Man må kle av alle de lagene av selvbilde man har laget. På klovnekurs har jeg sett folk gå igjennom store kriser, forteller han.

Til slutt sto de der helt sårbare, med alle porene åpne.

– Det var helt fantastisk, jeg har aldri ledd så mye før. Det er en fin greie både for livet og scenen, å være så ærlig. Siden har det aldri vært noe annet jeg vil gjøre.

Denne artikkelen er sponset av Hedvig innboforsikring. Skadebehandling hos Hedvig er så enkelt som det burde være. Spill inn en talemelding i appen, og få hjelp på sekunder og penger i løpet av minutter. Få et personlig prisforslag med 20 prosent Subjekt-rabatt på hedvig.com.

Les også: Søkte skogens ro på Siggerud

Les også: – Dere må se «the toilet gallery»

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One