Sjanger
Dette er en nyhet. Artikkelen skal fortelle om noe som har hendt, og på en tilstrebet saklig og nøytral måte.
Saken er
Dronning Sonja åpnet utstillingen «Hvor er jeg?» av den amerikanske kunstneren Carroll Dunham i Nasjonalmuseet i Oslo torsdag kveld.
Dunham er internasjonalt kjent for sine malerier, tegninger og grafiske verk.
– Inspirert av omgivelser, egne erfaringer, kunsthistorie og popkultur retter han blikket mot både det lille og det store – fra science fiction og universets uendelighet til kroppslige figurer og fremstillingene av bladverket på et tre, skriver Nasjonalmuseet i beskrivelsen av utstillingen.
Siden midten av 1980-tallet har han utforsket teknikker som litografi, etsning, linosnitt, tresnitt og silketrykk.
Utstillingen viser et utvalg fra en større gave som Nasjonalmuseet nylig mottok av kunstneren. Gaven består av 161 grafiske verk fra 1980-tallet og fram til i dag.