Lukkk meny
Meny
Ny studie:

Papirsugerør verre for miljøet enn plastsugerør

Studien beregner kreftfremkallende påvirkning gjennom hele sugerørenes livsløp, fra råvarer og produksjon til avfallshåndtering. Den undersøker ikke kreftrisikoen ved å drikke med sugerørene. (Foto: Reuters.)
Studien beregner kreftfremkallende påvirkning gjennom hele sugerørenes livsløp, fra råvarer og produksjon til avfallshåndtering. Den undersøker ikke kreftrisikoen ved å drikke med sugerørene. (Foto: Reuters.)
I flere år har forbrukere blitt fortalt at de må bruke urpaktiske papirsugerør av hensyn til miljøet. Nå viser de seg verre – og dessuten seks ganger mer kreftfremkallende enn plastsugerørene, viser en ny sørkoreansk studie.

Når papirsugerøret smuldrer i munnen din, har du i hvert fall gjort en god gjerning for klimakampen. Eller? Nå er det grunn til å tro om igjen. Les også: Oslo trenger ikke enda et pizzasted. Vi trenger flere steder som detteAnnonse Plantebaserte sugerør er verst Sør-Korea ba forskere sammenligne fire typer sugerør, skriver The Korea […]

Når papirsugerøret smuldrer i munnen din, har du i hvert fall gjort en god gjerning for klimakampen.

Eller?

Nå er det grunn til å tro om igjen.

Les også: Oslo trenger ikke enda et pizzasted. Vi trenger flere steder som dette

Annonse
Det viser seg at engangssugerør ikke byr på noen magisk redning for miljøet. (Foto: Stephen Speranza.)
Det viser seg at engangssugerør ikke byr på noen magisk redning for miljøet. (Foto: Stephen Speranza.)

Plantebaserte sugerør er verst

Sør-Korea ba forskere sammenligne fire typer sugerør, skriver The Korea Herald, som er Sør-Koreas største engelskspråklige avis. Studien ble bestilt av landets klima-, energi- og miljødepartement.

De fire sugerørtypene var vanlig plast, papir, nedbrytbar plast og plantebasert plast. Hver type ble vurdert i 16 miljøkategorier.

Vanlig plast kom best ut på ti av dem, blant annet klimaendringer, forsuring og svevestøv, mens papir var verst på tre.

Papirsugerør fikk en verdi som var 6,33 ganger så høy som for plastsugerør i kategorien kreftfremkallende påvirkning. Dette sier ikke noe om faren ved å drikke med papirsugerør. Forskerne har nemlig beregnet utslipp av kreftfremkallende stoffer gjennom hele sugerørets livsløp, fra utvinning av råvarer og produksjon til avfallshåndtering.

Verst kom likevel den «grønne» plasten ut. Den plantebaserte plasten i studien er laget av planter som sukkerrør, men er ikke nedbrytbar. Den kom dårligst ut i ti kategorier. I kategorien kreftfremkallende påvirkning var verdien 16,18 ganger så høy som for vanlig plast.

Sugerør er vanskelige å gjenvinne, uansett materiale. De er for små til at sorteringsanlegg klarer å skille dem ut, sier forskerne. Regnestykket bygger på at 73,6 prosent av sugerørene brennes når de kastes, og at resten deponeres.

Rapporten ble offentliggjort av opposisjonspolitikeren Kim Wi-sang fra Det koreanske folkemaktspartiet, som er et konservativt parti, gjerne omtalt som høyrepopulistisk.

Han kaller regjeringens sugerørpolitikk for «grønnvasking»: Den fremstilles som miljøvennlig uten å ha reell miljøeffekt.

I forbindelse med studien ble 1.001 koreanere spurt om hvilken type sugerør de foretrakk. Hele 87,5 prosent svarte plastsugerør.

Subjekt har ikke fått tilgang til selve rapporten, men siterer The Korea Herald.

Les også: – Det handler ikke om godteriposer, men om at barn skal få være barn

Stortingssalen avstemning lov abortloven utvidelse
Plastsugerør ble forbudt i Norge i 2021. (Foto: Thomas Fure/NTB.)

Plastsugerør forbudt i Norge

På bjerget er papirsugerørene fremdeles ulovlige etter forbudet av 3. juli 2021, i tråd med EUs plastdirektiv. Regjeringen mente forbudet kunne redusere bruken av engangsartikler i plast med 3.600 tonn i året.

Papir ble dermed det naturlige alternativet.

Men samme år, i 2021, advarte den europeiske forbrukerorganisasjonen BEUC om at flere alternativer til plast, blant dem papirsugerør, kunne inneholde høye nivåer av uønskede kjemikalier.

Les også: Bjørn Bore advarer mot å ha flere kjærester

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Professor i jus
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Professor i jus
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Professor i filosofi
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)