Kulturytring er ikke statsfinansiert. Likevel er vi billigere enn andre bransjefestivaler

Kristine K. Wessel «steiler» av vår sammenligning med Arendalsuka. Det har hun liten grunn til, skriver Monica Larsson, leder i Noku. (Foto: Kulturbyrået Mesén.)
Kristine K. Wessel «steiler» av vår sammenligning med Arendalsuka. Det har hun liten grunn til, skriver Monica Larsson, leder i Noku. (Foto: Kulturbyrået Mesén.)
Kulturytring Drammen kritiseres for dyre billetter. Men et felles løft for å sette kulturpolitikk på dagsorden lar seg ikke gjøre gratis, skriver Monica Larsson.
Sjanger Dette er et debattinnlegg. Meninger og analyser er av skribentens egne.
Saken er Prisene på Kulturytring Drammen vekket reaksjoner fra Kristine K. Wessel, produsent, kurator og rådgiver i Kulturbyrået Mesén. Her svarer arrangøren.

I et debattinnlegg i Subjekt onsdag skriver kurator Kristine Wessel om Kulturytring Drammen, og mener at det er «høyst problematisk å knytte begrepet ytring til en billett, en kostnad for deltakelse».

Det er Norsk kulturforum, en interesse- og kompetanseorganisasjon for lokalt kulturliv, som eier og drifter Kulturytring, som ble arrangert for første gang i 2021. Vi er en liten kulturorganisasjon med 2,6 fast ansatte, og mottar ingen statsstøtte til Kulturytring.

Vi har ikke økonomiske muskler til å ta hele kostnaden med å bygge opp Norges største møteplass for kunst og kultur. Kulturytring er en fysisk festival som tar plass på 14 scener med kostnader knyttet til teknikk, scener, infrastruktur, sikkerhet med mer. Arrangørene som er med på å lage program på Kulturytring, betaler en sum som dekker deler av utgiftene vi har til å bygge dette store reisverket.

Norsk kulturforum mottar noe prosjektstøtte fra ulike stiftelser, og fra Kulturdirektoratet, men dette går til å betale for vårt kunstneriske program og til vårt Ung-program der ungdomsdelegater fra hele landet får delta gratis på festivalen. Våre hovedsamarbeidspartnere, Drammen kommune og Viken fylkeskommune, bidrar også med økonomisk støtte, men i sum er Kulturytring et stort og økonomisk ambisiøst prosjekt for en liten organisasjon.

Annonse

Les også: Forrige gang ble det kulturkrig. Dette er årets Kulturytring

Moms og rabatter

Siden Kulturytring er en debattfestival, og ikke en kulturfestival, må vi dessverre legge merverdiavgift (moms/mva) på billettene. Dette har vi denne vinteren vært gjennom en lang runde med Skatt øst for å få klarhet i, og våre billetter blir derfor 25 prosent dyrere enn andre festivaler vi kan sammenligne oss med.

Sammenlignbare arrangementer, som for eksempel By:larm og Litteraturfestivalen på Lillehammer, ligger da ikke så langt unna våre billettpriser. I tillegg tilbyr vi student- og kunstnerrabatter på 50 prosent, noe som gjør Kulturytring billigere enn andre bransjefestivaler.

Selv om Noku ikke har økonomiske midler til å gjøre hele Kulturytring gratis, har vi med glede satt oss en ambisiøs visjon om å bygge Norges viktigste møteplass for kulturpolitikk. Fordi vi tror det er svært viktig å løfte kulturpolitikk i valgkampen.

Kulturpolitikk taper erfaringsmessig oppmerksomhet fra politisk hold og media opp mot «viktigere» saker som eldreomsorg, utdanning og veiutbygging, ikke minst i den lokale politikken. Derfor er vi stolte og glade over at det under Kulturytring blir arrangert en stor ordførerdebatt, med ordførere fra alle landets regioner, som skal diskutere kunst og kulturpolitikk fra festivalens største scene.

Les også: Norske dansekunstnere trekker seg fra Kulturytring Drammen: – Gir hets og trakassering mer plass

Ikke konkurrent til Arendalsuka

Selv har Norsk kulturforum vært til stede på Arendalsuka i mange år med debatter eller arrangementer, og i år er ikke noe unntak.

Vi oppfordrer alle kulturorganisasjoner til å delta på Arendalsuka for å løfte opp kunst og kultur som viktige temaer i samfunnsdebatten. Kulturytring er et supplement, ikke en konkurrent. Det er likevel en kjensgjerning at kulturpolitikk fort drukner på Arendalsuka, derfor tror vi på verdien av at et samlet kulturfelt – faktisk hele 140 arrangører – går sammen og gir kunst og kultur i hele sin bredde full flombelysning over tre stappfulle dager i Drammen. Sammenligningen med Arendalsuka er brukt for å forklare konseptet med Kulturytring, som altså er en politikk- og debattfestival.

Kunst, kultur, bærekraft og byutvikling er viktige temaer på Kulturytring, i samling med minst 30 andre politiske og faglige temaer som de 140 fantastiske dyktige arrangørene selv setter på dagsorden. Det er en lang rekke politikere, både fra nasjonalt, regionalt og lokalt hold, som har meldt sin ankomst til Kulturytring, og flere kommer til.

Velkommen til Drammen!

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen