Ender på rad
Denne uken får du både boklansering og utstillingsåpning hos Oslo Kunstforening.
«Ducks in a Row – Marte Aas» er en kunstnermonografi som tematiserer fem ulike filmer og kunstprosjekter av billedkunstneren og filmskaperen Marte Aas.
Denne lanseres hos foreningen torsdag. For anledningen blir det også mulig å se filmene filmer av Marte Aas, som presenteres og omtales i boken. De vil bli vist i hvert sitt rom i den historiske Rådmannsgården, i første etasje under Oslo Kunstforenings egne lokaler.
Marte Aas har tidligere imponert oss med utstilling hos Atelier Nord. Hennes videokunst er både fengslende og til ettertanke.
Det vil bli en samtale mellom Marte Aas og Mike Sperlinger i forbindelse med lanseringen og vernissagen torsdag 1. juni kl. 18:00.
Står til og med 11. juni.
I kunstnerens hage
Denne uken åpner utstilling med Gerd Tinglum ved LNM.
Her vises 20 nye tresnitt fra serien «Vekster fra det ubevisste».
Tinglum arbeider alltid i serier, og med en palett som består av et begrenset antall farger.
I denne serien tar hun utgangspunkt i sin egen hage, som er så stor at det er deler av hagen hun lar vokse fritt og uforstyrret, den delen har hun gitt navnet ‘det ubevisste’.
Det er noe ukontrollerbart med hager som vokser fritt, noen har kanskje for lenge siden plantet noen stauder, frø har kommet med vinden, eller blitt fraktet dit av en fugl, noen trær har selvsådd, og så gror de til en viltvoksende skogshage.
Utstillingen har vernissage torsdag 1. juni kl. 18:00.
Står til og med 2. juli.
Snudd og vendt
Tekstilkunst har aldri vært mer i vinden og Soft har lenge vært pådriver innen feltet.
Dette viser de også i sin nye utstilling som tar tekstilkunst ut av den vante konteksten og konvensjonene vi er vant med.
Else Karin Tysse Bysheim sin separatutstilling «Snunad» er en installasjon bestående av flere skulpturelle arbeid i varierende materiale. Både gummislanger, ull og metall er i sving.
Det er kanskje vanskelig å se helt for seg, men installasjonen lover å ta rommet med både luft og teksturer man burde oppleve i virkeligheten.
Utstillingen har vernissage torsdag 1. juni kl. 18:00.
Står til og med 6. august.
Fire lovende
Vigelands museet åpner denne uken Eckbos Legat jubileumsutstilling.
Kunstnerne som er valgt ut for å stille ut er Andrea Scholze, Einar Grinde, duoen Ellinor Aurora Aasgaard og Zayne Armstrong, og Lin Wang.
De fire prosjektene finner sin fellesnevner i det å se til fortiden, både den nære og den fjerne, for å forberede oss på fremtiden. І denne fellesnevneren finner vi en humoristisk vri kombinert med et alvor det er verdt å reflektere over.
Andrea Scholze er blant en av de mest lovende unge kunstnerne her til lands, ifølge eksperter Subjekt har snakket med, så dette kan også være en god mulighet til se hennes arbeider.
Utstillingen markerer 100-års jubileet til Eckbos Legat. De fire kunstprosjektene er valgt ut blant 109 søkere. I løpet av utstillingsperioden vil juryen velge ut ett av prosjektene som mottar et stipend på 200.000 kroner.
Utstillingen arrangeres i samarbeid med Kulturbyrået Mesén.
Utstillingen har vernissage torsdag 1. juni kl. 18.00.
Står til og med 17. september.
Ting en internasjonal kunstner ikke kan glemme
Kenneth Blom har stilt ut på den som er av gallerier internasjonalt.
Eller, det er kanskje en overdrivelse, men med en verdensomspennende CV og en 25 år lang karriere, så har Blom solid renommé.
Enda viktigere er at han har kunst verdt å se. Motivene til Kenneth Blom befinner seg i spenningsfeltet mellom det abstrakte og det figurative. Ensomhet og melankoli henger ved. Men det er også rom for ettertanke i Bloms bilder.
Utstillingen «This I can’t forget» er også Bloms eneste utstilling i Norge i år, så om du er interessert gjelder det å ta turen.
Vernissage torsdag 1. juni kl. 18:00.
Står til og med 15. juni.
Kunstner verdt å merke seg
Denne fredagen åpner Kunstnernes hus utstillingen De fleksible av Gunvor Nervold Antonsen med en kjempefest.
Her presenteres fire nye verksserier laget for Kunstnernes Hus, eksklusivt med andre ord.
I et energisk og grovskårent formspråk utforsker kunstneren samfunn, eksistens og identitet, alltid i samspill med naturens grunnleggende krefter og sykluser. Det er en kraft til stede i kunstnerens bruk av materialer og teknikker, en motstand som gir inngang til verkenes tematikk.
Antonsen tar her for seg tematikken gjennom en rekke ulike uttrykksformer, og vi får både skulpturer, lydarbeid og tekstilmontasje, for å nevne noe.
Utstillingen har vernissage, eller åpningsfest om du vil, fredag 2. juni kl. 19:00.
Står til og med 8. august.
Dekonstruksjon og rekontruksjon av fotografiet
Fotokunstner Arna Kristine Lund-Johnsen utfordrer rammene for fotokunsten.
Hun jobber med vevde fotografier som tekstiler, eller som rent fotografi fremkalt i mørkerom. I det siste har hun jobbet med å veve sammen papirfoto.
Resultatet kan man nå se i utstillingen «I morgen heter vårt idag igår» hos Cyan studio.
Tidligere har Lund-Johnsen vært opptatt å portrettere og fange det umiddelbare eller det gjenkjennelige mellom mennesker – alltid konsentrert rundt tiden vi deler med hverandre. I disse nye verkene er det imidlertid fraværet av «øyeblikk» som gir verkene sin tolkning av tid.
Gjennom dekonstruksjon og rekontruksjon av fotografiet, blir veven en aktiv handling for å nå tilbake til disse «mellom-øyeblikkene».
Utstillingen er en del av CYAN studio sitt 25-års jubileumsprogram og har vernissage fredag 2. juni kl. 18:00.
Står til og med 4. juni.
Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.
Adrian Eilertsen
King Skurk One
Snorre Klanderud
Influenser
Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)
Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.
Morten Traavik
Kunstner
Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!
Hedvig Montgomery
Psykolog
Benedikte Høgberg
Professor i jus
Ari Bajgora
Rapper
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.
Trym Ruud
Kunstner
Anine Kierulf
Professor i jus
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.
Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Ervin Kohn
Jødisk tenker
Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Einar Øverenget
Professor i filosofi
Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Agnes Moxnes
Presseveteran
Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Alexander Tenvik
Kunstner
Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.
Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.
Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
