Hyller rollebesetterne

Innfører ny Oscar-kategori

Nå skal filmenes castingansvarlige også få være med på Oscar-dansen. (Foto: Featureflash/Shutterstock.)
Nå skal filmenes castingansvarlige også få være med på Oscar-dansen. (Foto: Featureflash/Shutterstock.)
For første gang siden 2002 innføres det en ny Oscar-kategori.
Sjanger Dette er en nyhet. Artikkelen skal fortelle om noe som har hendt, og på en tilstrebet saklig og nøytral måte.
Saken er Innfører ny Oscar-kategori til rollebesetterne.

For første gang siden 2002 innføres det en ny Oscar-kategori.

Den skal gå til filmenes castingansvarlige, altså dem som er ansvarlige for rollebesetningen, melder Variety.

Den nye utmerkelsen kommer til å deles ut for første gang på Oscar-gallaen i 2026, som er nummer 98 i rekken.

Enda flere

Forrige nye Oscar-kategori som ble innført, var beste animasjons-langfilm, utdelt for første gang i 2002.

Annonse

– Castingansvarlige spiller en essensiell rolle i det å lage film. Vi er stolte over å tilføye dette til fagområdene som vi anerkjenner og feirer, sier Oscar-akademiets direktør Bill Kramer og president Janet Yang.

Variety skriver at det å innføre enda en kategori er oppsiktsvekkende, siden Oscar-showet, som tv-sendes, allerede er tidkrevende. 23 kategorier vises per i dag.

Årets Oscar-prisutdeling foregår søndag 10. mars.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Tidl. kulturminister (V)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar