Assange-spøkelset vil hjemsøke den som toer sine hender

Norske politikere bør engasjere seg i saken til Julian Assange, mener Torleif Dønnestad. (Foto: Wikimedia commons.)
Norske politikere bør engasjere seg i saken til Julian Assange, mener Torleif Dønnestad. (Foto: Wikimedia commons.)
Den som sover i et demokrati, våkner opp i et diktatur, skriver Torleif Dønnestad.
Sjanger Dette er et debattinnlegg. Meninger og analyser er av skribentens egne.
Saken er En britisk domstol har besluttet å overlate beslutningen om utlevering av WikiLeaks-grunnlegger Julian Assange til innenriksminister Priti Patel. En avgjørelse ventes snart.

Sagaen om Julian Assange fremstår som en absurd oppvisning i dobbeltmoral og manglende forholdsmessighet. Den demonstrerer imidlertid mest av alt hvor enorm forskjell det er på Salomo og hattemaker.

For hva er det som gjør at president Richard Nixon, krigsforbryteren Henry Kissinger og resten av presidentens medvitende stab kunne skli gjennom Watergate-skandalen uten straff? At de kan reise fritt i verden uten å bli arrestert og straffeforfulgt, mens Assange kan pågripes i et fremmed land og utleveres til de samme myndighetene som han har avslørt?

Hvorfor er det varsleren som skal tas, mens betrodde offentlige tjenestepersoner som i all hemmelighet begår den groveste kriminaliteten, går fri?

Les også: Høyres absurde mangel på selvinnsikt

Annonse

En mulighet til å rette opp inntrykk

USA har heller ikke så rent lite på samvittigheten. For Nixon-administrasjonen holdt det ikke med Watergate. Året etter bidro de til statskuppet i Chile, der militærdiktatoren Augusto Pinochet erstattet den lovlig valgte sosialistiske presidenten Salvador Allende.

I 1999 var Pinochet i britisk varetekt, og britene nektet da å utlevere ham til Spania, på grunn av massemorderens dårlige helse. I dag sitter den prisbelønte journalisten Assange samme sted, med sviktende helse. En britisk domstol har godkjent utlevering.

Norge og regjeringen har nå sin siste sjanse til å bruke sitt internasjonale omdømme og fortelle sine allierte i USA og Storbritannia på diplomatisk vis at urett er urett, at det faktisk ikke er forskjell på folk, og at varsling er en dyd og nødvendighet i ethvert demokrati.

Kanskje kan vi også rette opp litt av inntrykket som har satt seg her hjemme, der velsituerte ministere som tas i snusk, får avskjed og et lite «fy», mens trygdemottakere som gjør feil, blir liggende som gjeldsslaver i grøftekanten.

Assange-saken har så stor sprengkraft, i uoverskuelig fremtid, at her må både folkevalgte og redaksjoner kjenne sin besøkelsestid. Hvis ikke vil Assange-spøkelset hjemsøke hver eneste ens samvittighet til deres siste bokstav er skrevet.

Den som sover i et demokrati, våkner opp i et diktatur.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker