Starter pop-up-galleri

Tre 20-åringer starter galleri for å utfordre definisjonsmakten

Emma Lomell
Emma Lomell
Sjanger Dette er en nyhet. Artikkelen skal fortelle om noe som har hendt, og på en tilstrebet saklig og nøytral måte.

Etter suksess og overskudd med det midlertidige galleriet Døgnfluen i Oslo i fjor sommer, åpner de et nytt pop-up-galleri på onsdag. Her er deres tips til Astrup Fearnley Museet, som gikk med 6 millioner kroner i underskudd i 2015.

Døgnfluen består av to kunstnere og en kuratorspire, som i august 2016 leide et tomt butikklokale i Tøyengata og åpnet sitt eget galleri i syv dager. Neste uke gjør de det samme igjen – denne gangen på Rodeløkka.

Bak galleriet står de 20 år gamle kunstnerne Eivind Kristiansen og Mathias Emil Ugedal Riis og den like unge kuratorspiren Emma Lomell. Pop-up-galleriet skal hete «Midlertidig», og er, ja, midlertidig.

I sin mail til Subjekt blir vi informert om at de i fjor sommer solgte nok kunst til å gå i overskudd, og stod for hele driften selv. Hvor omfattende denne var vet vi ikke, men vi ble i alle fall imponert av den drevne og motiverte gjengen, og så oss nødt til å stille spørsmålene vi brant inne med.

Mathias Emil Ugedal Riis. (Foto: Emma Lomell)

– Hvem er dere og hvordan kjenner dere hverandre?

Annonse

– Vi er to kleine gutter og ei grepa dame, og klisjé nok ble vi kjent på videregående. Vi gikk på Oslo Katedralskole alle sammen, og etter det siste året vårt bestemte vi oss for å starte et konsept – et pop-up-galleri vi kalte Døgnfluen. Rett og slett for å vise frem kunsten vår, og dermed utfordre definisjonsmakten: kan to unge gutter uten kunstutdanning kalle seg kunstnere uten å måtte bli anerkjent av andre på forhånd?

Emma Lomell. (Foto: Lars Lomell)

– Hvorfor har dere valgt å drive business på et felt som kanskje er et av de vanskeligste å drive business på?

– I utgangspunktet tenker vi ikke på det vi gjør som en “business”. For oss kommer det økonomiske aspektet i andre rekke, dette springer egentlig bare ut fra et rent narsissistisk eksponeringsbehov, hehe.

– Vi bryr oss heller med å sette bestemmelser under tvil, for eksempel om hvem som bestemmer hvem som er kunstnere og kuratorer: vi ville sjekke om det gikk an å bestemme selv. Vi stilte ut kunsten vår, og tilsynelatende er det selve delingsprosessen som gjør kunstneren, ikke erfaring eller utdanning.

– Nå vil vi stille ut igjen, og utvide ved å også involvere en kurator. Utstillingen «Midlertidig» er en restrukturering av det tradisjonelle forholdet mellom kunstneren-kuratoren – vi vil være en gruppe fremfor en maktrelasjon mellom kunstner og kurator. Hovedsakelig er vi et kollektiv.

Forhåndstitt på Eivind Kristiansens verk. (Foto: Privat)

Gir tips til Astrup Fearnley Museet og Nasjonalmuseet

– Dere solgte nok til å gå i overskudd. Har dere noen tips til Astrup Fearnley Museet, som gikk med seks millioner kroner i underskudd i 2015?

Eivind: – Spark alle ansatte, selg museet og flytt inn i en garasje på Rodeløkka. Funker for oss, funker sikkert for dem.

Emma: – Supermakt-kunst er dyrt. Tenk så mye interessant kunst det finnes fra basically alle andre land enn USA og Kina! Det kommer kanskje som et sjokk, men bare ring Mathias, så kan han sikkert gi dere noen tips :~) 91 31 78 44

Mathias: – Slutt å satse på innholdsløs kunst, ikke la dere diktere av de kapitalhavende kunstinteresserte. Det er så kjedelig, og man kunne forvente bedre av et så stort museum. Sats heller litt mer på nyskapende eller god norsk kunst eller noe.

Forhåndstitt på Mathias Emil Ugedal Riis’ verk. (Foto: Privat.)

– Hvilke endringer ville dere gjort hos Nasjonalmuseet hvis dere kunne byttet plass med direktøren i en uke?

Eivind: – Jeg hadde vist mangfoldet i underskogen av moderne norsk kunst. Veldig få museumsgjengere blir møtt med kunst fra det 21. århundre. Museet har potensialet til å hjelpe norske kunstnere fram, men blir bare brukt til å vise fram de som har klart det eller som har vært døde i hundre år.

Emma: – Jeg ville gjort om hele museet til et lavbudsjett kreativt kollektiv, og sett hva som skjedde.

Mathias: – Prøvd å fylle hullene i kunstsamlingen. Det er tilsynelatende en del mangler i dekningen av noen kunsthistoriske perioder og kunstnere. Vet ikke helt hvordan jeg skulle gjort det, da.

Deler av det nye gallerilokalet til «Midlertidig». (Foto:

Kunstens kvalitet og lidenskap

– Hvorfor navnene «Døgnfluen» og «Midlertidig»?

– Vi vil åpenlyst spille på midlertidigheten til utstillingene våre, og vi prøver å unngå elitistiske sjargonger. Begge navnene spiller på pop-up begrepet, men på lettfattelig norsk.

– Hvordan finner dere lokaler?

– På slump. Vi kjent med en hyggelig fyr. Så tusen takk, Pål André Hernes!

– Hvem håper dere kommer på utstilling?

– Alle som kan! Subjekt, Stein Erik Hagen, Gunnar B. Kvaran…

– Dere har nå fått talerør gjennom Subjekt: Hva ønsker dere å si til etablerte norske gallerier?

– Det er vanskelig å samle alle etablerte norske gallerier i en homogen gruppering. Allikevel: Det hadde vært fint om de gode hadde satset litt mer på nye kunstnere, og ikke sett seg blind på faglærthet og CV, men vært mer oppmerksom på kunstens faktiske innhold, kvalitet og lidenskap. Pluss gi oss penger plis.

«Midlertidig: Galleri» eksisterer fra 13. til 19. desember i Gøteborggata 27 på Rodeløkka i Oslo. Eivind Kristiansen viser oljemaleri og Emil Ugedal Riis viser maleri og foto. Emma Lomell er medkurator. 

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)