I selvforsvar
I samarbeid med Bergen Kunsthall presenterer Cassandra Press det todelte prosjektet «On Self-Defense».
Den første delen av prosjektet åpner med en lesesalinstallasjon der katalogen med Cassandra Press-tekstsamlinger er tilgjengelig. Samtidig lanseres en ny serie kunstnerfanziner i det som blir et rom for lesing og forskning.
Blant kunstnerne som er invitert til dette prosjektet, er Christine Wang, Hannah Black, manuel arturo abreu, Boz Garden og Charlotte Zhang. Dette blir den første slike presentasjonen siden Cassandra Press deltok på Whitney-biennalen.
Det vil også være første gang disse fanzinene er tilgjengelige i Europa.
Cassandra Press er et uavhengig forlagsprosjekt som ble grunnlagt i 2016 av kunstneren Kandis Williams. Sentralt i arbeidet er undersøkelsen av hvilke verktøy man oppfatter verden med. Da spesielt hvordan man forstår rasisme, dens rolle og hvordan dette kommer til uttrykk i vår tids sosiokulturelle systemer.
Forlaget publiserer lo-fi-tekstsamlinger med svarte kritiske teoretikere, organiserer kurs og produserer kunstnerfanziner og kataloger.
Står til og med 11. april.
Brikker
Verdensberømte kunstnere som Andy Warhol, Louise Bourgeois, Claude Monet, Nikolai Astrup og Barbara Hepworth inntar Kode i Bergen i utstillingen «Brikker».
Den storstilte utstillingen vistes tidligere i år ved Munchmuseet.
Nå tar den turen til Vestlandet.
Utstillingen er omfattende og presenterer kunst fra sent 1800-tall frem til i dag. Her møter publikum blant annet verk av den folkekjære vestlandskunstneren Nikolai Astrup og popkunstneren Andy Warhol – eller avantgardisten Kurt Schwitters, som i perioder bodde i Norge. Her vises også tyske ekspresjonister, amerikansk fotokunst og kvinnelige pionérer.
I «Brikker» får publikum se kunst som har stått øverst på museumsansattes ønskelister. Sparebankstiftelsen DNB er en allmennyttig stiftelse som siden 2005 har brukt store summer på å kjøpe kunst i samarbeid med norske kunstmuseer. Verkene lånes ut med langsiktige avtaler, utfyller museumssamlingene og bidrar til at nye sammenhenger og historier kan formidles.
Står til og med 12. mars 2023.
Fiskebålla og havet
«Fiskebolle lengtar etter havet…» er soloutstillingen til kunstneren Brynhild Winther ved Kunstgarasjen i Bergen.
Utstillingen består av en rekke tegninger som kombinerer detaljerte figurer med mer naive streker og former.
Med utstillingen følger et dikt som blant annet drøfter livet i havet opp mot livet selv.
«Det var dagen jeg oppdaget hvor naiv man må være for å ha håp, og og
Mellom
rullesteinene i strandkanten, renne ordene vekk mellom
tennene mens havet renner bort mellom fingrene…
Fiskebollå har ikke en sjanse i havet.
…»
sammen med denne utstillingen kan du også se kunst av Astrid Sleire og Katrin Berge.
Står til og med 19. februar.
Ari Bajgora
Rapper
Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Benedikte Høgberg
Professor i jus
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.
Morten Traavik
Kunstner
Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.
Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar
Anine Kierulf
Professor i jus
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.
Trym Ruud
Kunstner
Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
Ervin Kohn
Jødisk tenker
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!
Hedvig Montgomery
Psykolog
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.
Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)
Snorre Klanderud
Influenser
Agnes Moxnes
Presseveteran
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.
Adrian Eilertsen
King Skurk One
Einar Øverenget
Professor i filosofi
Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Alexander Tenvik
Kunstner
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.
Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
