Et stykke norsk kunsthistorie
Er det én utstilling du skal få med deg i Trondheim i sommer, så er det Else Hagen ved Trondheim kunstmuseum.
Hagen er blant kunstnerne som debuterte i Norge i årene før andre verdenskrig, som har etterlatt spor i norsk kunsthistorie.
I våre dager omtales hun gjerne som den første kvinnelige kunstneren i Norge som arbeidet med store, offentlige utsmykninger.
Nå kan man hos Trondheim kunstmuseum oppleve rundt 70 verk fra hele Hagens kunstnerskap. Utstillingen «Mellom mennesker» reflekterer motiver som er gjennomgående i Hagens kunstnerskap: nære relasjoner, brytninger i kjernefamilien og kvinnelige erfaringer.
Utstillingen står fra 25. mai til 1. september.
Virituell kroppslighet
Fra tradisjon til teknologi: «[Up]loaded Bodies» på Kjøpmannsgata ung kunst (KUK) tar for seg kroppen i teknologiens verden.
Det høres kanskje komplisert ut, og det er poenget: Det kan være lett å overse hvordan den digitale virkeligheten påvirker synet på vår egen kroppslighet. Enda mer komplisert blir det hvis vi trekker vår egen kropp inn i det digitale rommet.
Utstillingen er en del av Meta.Morf 2024, Trondheims biennale for kunst og teknologi. Den vil også vises i Nederland.
«[Up]loaded Bodies» er både håpefull, kritisk og utfordrende, og kunstnerne er mer opptatt av å finne gode spørsmål enn å finne svar.
Utstillingen fra 18. april til 18. august.
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!
Hedvig Montgomery
Psykolog
Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.
Trym Ruud
Kunstner
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.
Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.
Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)
Anine Kierulf
Professor i jus
Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar
Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Alexander Tenvik
Kunstner
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.
Morten Traavik
Kunstner
Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Ari Bajgora
Rapper
Agnes Moxnes
Presseveteran
Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)
Einar Øverenget
Professor i filosofi
Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.
Adrian Eilertsen
King Skurk One
Snorre Klanderud
Influenser
Ervin Kohn
Jødisk tenker
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.
Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Benedikte Høgberg
Professor i jus
