Skal fremme klassisk musikk

– Vi skal få oppleve kammermusikk i verdensklasse

Ny konsertserie: Åpningskonsertene til Aulaseriene finner sted lørdag 29. august kl. 14 i Universitetets aula og søndag 30. august kl. 15 i på Ramme. (Foto: Presse.)
Ny konsertserie: Åpningskonsertene til Aulaseriene finner sted lørdag 29. august kl. 14 i Universitetets aula og søndag 30. august kl. 15 i på Ramme. (Foto: Presse.)
Det vekket oppsikt da UiO avsluttet flere samarbeidsavtaler for konserter i Universitetets aula forrige uke. Nå lanseres det en ny konsertserie som skal gi musikkopplevelser «av høyeste kvalitet».
Sjanger Dette er en nyhet. Artikkelen skal fortelle om noe som har hendt, og på en tilstrebet saklig og nøytral måte.
Saken er Ny konsertserie skal fremme klassisk musikk.

Siste helgen i august starter det som skal være en helt ny satsning med klassiske konserter i Universitets aula i Oslo.

Initiativtakeren bak er den 29 år gamle pianisten Thormod Rønning Kvam, som er kunstnerisk leder for det nye konseptet «Aulaseriene», som skal foregå hver siste helg i måneden.

– Jeg er ekstremt stolt av å presentere Aulaseriene. Vi skal få oppleve kammermusikk i verdensklasse, fremført av internasjonalt etablerte artister og unge norske musikere, sier Rønning Kvam i en pressemelding.

I følge ham selv skal konsertserien bygge bro mellom topputøvere innen klassisk musikk og unge fremadstormende utøvere.

Annonse
Thormod Rønning Kvam har etablert seg som en av Norges mest spennende unge pianister, og er kunstnerisk leder for den nye konsertserieren «Aulaseriene». (Foto: Presse.)

Skal speile Munchs kunst

Deler av konsertserien vil foregå på kulturdestinasjonen Ramme i Hvitsten, hvor det etterhvert skal ferdigstilles en konsertsal bygget etter modell av Universitetets aula. Selv om det er to ulike arenaer, understreker Rønning Kvam at stedene er sterkt bundet sammen.

Edvard Munch kjøpte nemlig Nedre Ramme i 1910, og bodde og arbeidet der i en årrekke. Her malte han blant annet verket «Solen» som henger i Universitetets aula. I det nye lokalet på Ramme skal Munchs forarbeider til auladekorasjonene stilles ut, og slik sett mener Kvam at de to stedene komplimenterer hverandre og gir en helhetlig opplevelse gjennom Aulaseriene.

Først ut er fiolinist Henning Kraggerud. Sammen med fløytistene Ingrid og Marie Ose og pianist Gunnar Flagstad skal han presenterer et skreddersydd program til åpningskonsertene, med musikk av blant annet Mozart, Grieg og Franck, sammen med improvisasjoner inspirert av Munchs kunst i salen.

Strid rundt aulaen

Nyheten om den nye konsertserien kommer bare noen dager etter at Universitetet i Oslo sendte ut en e-post med en oppsigelse av avtaler med elleve samarbeidspartnerne om konserter i Universitetets aula.

Blant disse finner vi aktører som Oslo jazzfestival, Oslo operafestival, Oslo-Filharmonien og Ultima. I et innlegg i Dagsavisen kritiserer flere representanter fra de ulike musikkinstitusjonene UiOs beslutning om å si opp avtalene, og skriver blant annet at «UiO handler i strid med forventningen om at Universitetsaualen er en del av vårt felles eie.»

E-posten ble sendt av assisterende universitetsdirektør Tove Kristin Karlsen 26. juli, hvor hun skriver at de ulike partene fra nå av må inngå egne avtaler med UiO, som blir vurdert etter kvalitet:

«…aktører som holder et høyt kunstnerisk nivå og som passer med Aulaens profil vil kunne tilbys en noe redusert pris etter en vurdering», står det i e-posten.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner