En geometrisk mester
Den danske maleren Georg Jacobsen har hatt stor innflytelse på norsk maleri; hans geometriske komposisjonsprinsipper og tanker om billedbygging har inspirert generasjoner gjennom sin stilling som professor ved det daværende Kunstakademiet i Oslo (nå underlagt Khio, red- anm.)
Nå åpner Trondheim kunstmuseum en større presentasjon av kunstneren, hvor det er nettopp hans særegne prosess og metode som får stå i sentrum. I tillegg til et utvalg malerier, vil museet her stille ut noe av hans teoretiske forankring, samt arbeider fra menneskene rundt Jacobsen og hans elever, som passende nok gikk under navnet «Jacobinerne».
Utstillingen gir mulighet til å bli kjent med et kunstnerskap som ikke bare i seg selv har slått rot i, men også vært startskuddet for en rekke kunstnere som senere på eget vis har bidratt til norsk kunsthistorie.
Lørdag 16. oktober kl. 13:00
Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
Ervin Kohn
Jødisk tenker
Einar Øverenget
Professor i filosofi
Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.
Adrian Eilertsen
King Skurk One
Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!
Hedvig Montgomery
Psykolog
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.
Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.
Trym Ruud
Kunstner
Agnes Moxnes
Presseveteran
Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)
Benedikte Høgberg
Professor i jus
Ari Bajgora
Rapper
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.
Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)
Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Snorre Klanderud
Influenser
Anine Kierulf
Professor i jus
Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.
Morten Traavik
Kunstner
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.
Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Alexander Tenvik
Kunstner
Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
