Lukkk meny
Meny
71-61

Tone Hansen

  • 2026
    71-61
  • 2025
    10-2
  • 2024
    8+9
  • 2023
    17+2
  • 2022
    19Ny
Tone Hansen begynte som direktør for Munchmuseet for ett år siden. Hun er tidligere Kunst-Norges mektigste som rådsleder i Kulturrådet. (Foto: Presse.)

Hun har vist Barack Obama rundt i sitt museum, hatt Arif installere et studio i museet og aktualisert institusjonen gjennom samarbeid med aktuelle kunstnere som Ludvig Karsten, Lawrence Abu Hamdan og Kiyoshi Yamamoto. For å nevne noe. Da Tone Hansen overtok som direktør ved Munchmuseet i 2022 måtte hun nærmest hoppe etter Wirkola, eller i dette tilfelle: styre et museum etter legenden Stein Olav Henrichsen.

Det har hun Tone Hansen gjort med stil. Hansen er tidligere rådsleder i Kulturrådet, et av de desidert mektigste og mest tungtveiende kunstfaglige vervene du kan ha i Norge. Derfor tronet hun øverst på Subjekts liste over Kunst-Norges 50 mektigste i 2019. I tillegg har hun vært mangeårig direktør på Henie Onstad kunstsenter, før hun i 2022 tok med seg integriteten, autoriteten og direktørtittelen til Munchmuseet. Men alle gode ting har en slutt.

Nå flytter Hansen til Stockholm for å lede Moderna museet. Det blir fet lønn og fet leilighet, men det blir en tur ut av Subjekt 100. Med under én måned igjen i sjefsstolen i Bjørvika faller hun dessuten kraftig allerede på årets liste. Hansens best plassering var 8. plassen i 2024.

Vi ser for lite av Odd Nerdrum i offentligheten, mener Vebjørn Sand. (Foto: Peter-André Hegg.)
Trude Gomnæs Ugelstad. (Foto: Geir Mogen.)
Maria Mediaas Jørstad er direktør for Kunstsilo. (Foto: Alan Williams.)
Han er billedkunsternes portvokter mot verden. (Foto: Jannik Abel.) OCA NBK Ruben Steinum
Christen Sveeas eier Kistefos-museet. Investeringsselskapet Kistefos gjorde det stort i fjor, med et resultat på 1,5 milliarder kroner. Det tilsvarer hva Christen Sveaas har brukt på museet og skulpturparken på Jevnaker med samme navn siden åpningen i 1997. Og har fått god hjelp til å drive det prisvinnende museet, selvfølgelig. (Foto: Presse.)
Elisabeth O. Sjaastad er leder i Filmforbundet og har blant annet ført knallharde tarifforhandlinger med uavhengige produksjonsselskap i Norge. Hun har dessuten mange andre verv i kultursektoren. (Foto: Gisle Bjørneby.) Leder i Filmforbundet, Elisabeth O. Sjaastad, vil ha mer penger til insentivordningen. (Foto: Gisle Bjørneby.)
Petter Snare er museumsdirektør på KODE kunstmuseer og komponisthjem i Bergen. (Foto: KODE.)
Auksjonarius, kunst- og Munch-ekspert Elisabeth Vik Forsberg på Blomqvist. (Foto: Blomqvist.)
Matias Hilmar Iversen Kulturtanken
Rolf Stavnem eier og driver Fineart på Tjuvholmen. (Foto: Presse.)
Den nye direktøren går fra stillingen som sjefskurator og leder for kunstseksjonen i Koro. (Foto: Niklas Hart/Koro.) ny samlingsdirektør nasjonalmuseet Nora Ceciliedatter Nerdrum
Hvem bestemmer hvilken kunst som skal prege våre omgivelser? Koro-sjef Øystein Strand. (Foto: Kulturtanken.)