Pønkduoen Brenn er nominert til Spellemannprisen 2019. (Foto: Isak Jenssen.)
24 kategorier, 103 nominerte:

Disse er nominert til Spellemannprisen

Prins Thomas, André Bratten, Brenn og Carmen Villain er nominert til Spellemann. Se hele listen her.
Saken er Disse er nominert til Spellemannprisen 2019.

Spellemannprisen. Prisutdelingsshowet hvor de aller, aller gjeveste får vise seg frem igjen. 28. mars rikskringkastes hele showet fra Chateau Neuf i Oslo, hvor bare 24 vinnere – blant de over 100 nominerte – går seirende hjem.

I dag ble de nominerte lansert av kultur- og likestillingsminister Abid Raja på Grand Hotel i Oslo.

Barnemusikk

Even Jenssen – «Over byen»

Maria Solheim og Silje Sirnes Winje – «Bråkebøttebaluba»

Mr. E & Me – «New Orchestral Hits 4 Kids»

Så Rart! – «På havets bunn»

Blues

Busk, Eriksen, Sjøstrøm – «Hustle & Flow»

Håkon Høye – «Nights at the Surf Motel»

Ledfoot – «White Crow»

Viktor Wilhelmsen – «Knip igjen øyan»

Country

Jonas Fjeld & Judy Collins – «Winter Stories»

Jørund Vålandsmyr & Menigheten – «Til dere som er lykkelige»

Signe Marie Rustad – «When Words Flew Freely»

Unnveig Aas – «Young Heart»

Elektronika

André Bratten – «Pax Americana»

Carmen Villain – «Both Lines Will Be Blue»

Chmmr – «Try New Things»

Prins Thomas – «Ambitions»

Folkemusikk/tradisjonsmusikk

Hans Fredrik Jacobsen – «Øre»

Helga Myhr – «Natten veller seg ut»

Moenje – «Klarvær»

Morgonrode – «Morgonrode»

Indie/alternativ

Kongle – «Skogen»

Konradsen – «Saints and Sebastian Stories»

Pom Poko – «Birthday»

Tuvaband – «I Entered the Void»

Jazz

Elephant9 – «Psychedelic Backfire I»

Gard Nilssen Acoustic Unity  – «To Whom Who Buys A Record»

Maria Kannegaard – «Nådeslås»

Mats Eilertsen Trio – «And Then Comes The Night»

Klassisk

Eldbjørg Hemsing – «Tan Dun: Fire Ritual»

Lise Davidsen – «Richard Strauss: Four Last Songs/Wagner: Arias from Tannhäuser»

Oslo Filharmoniske Orkester – «Mahler Symphony No. 3»

Vilde Frang – «Paganini & Schubert: Works for Violin & Piano»

Metal

Gaahls WYRD – «GastiR – Ghosts invited»

Kampfar – «Ofidians Manifest»

SÂVER – «They Came With Sunlight»

Sibiir – «Ropes»

Popartist

Bendik – «Det går bra»

Gabrielle – «Snart, Gabby»

Ruben – «Melancholic»

Sigrid – «Sucker Punch»

Fieh – «Cold Water Burning Skin»

Popgruppe

Highasakite – «Uranium Heart»

No. 4 – «Duell»

Seeb – «Seeb 2019»

Rock

Backstreet Girls – «Normal is Dangerous»

brenn. – «Elsker»

Erlend Ropstad – «Brenn siste brevet»

Spielbergs – «This Is Not The End»

Samtid

Cikada, Lars Petter Hagen – «Harmonium Repertoire»

Peter Herresthal, Oslo Filharmoniske Orkester, Clémént Mao-Takacs – «Kaija Saariaho – Graal Théâtre etc»

Øyvind Torvund – «The Exotica Album»

Hvoslef Chamber Music Project – «Hvoslef Chamber Works No. VI»

Urban

Dutty Dior – «PARA / NORMAL»

Isah – «Sukkerspinn & Hodepine»

Karpe – «SAS PLUS / SAS PUSSY»

Lil Halima – «Lil Halima 2019»

Viser

Asbjørn Ribe – «Blått & grønt & gult»

Benny Borg – «En dag på jorden»

Frida Ånnevik – «Andre sanger»

Hekla Stålstrenga – «Elske og ære»

Åpen Klasse

Deathprod – «Occulting Disk»

Erlend Apneseth Trio – «Salika, Molika»

Ståle Storløkken – «The Haze Of Sleeplessness»

Susanna & the Brotherhood of Our Lady – «Garden of Earthly Delights»

Årets album

Arif – «Arif in Waanderland»

Gabrielle – «Snart, Gabby»

Karpe – «SAS PLUS / SAS PUSSY»

Sigrid – «Sucker Punch»

Årets gjennombrudd (Gramostipendet)

Bokassa

brenn.

Dutty Dior

girl in red

Isah

Pom Poko

Tonos komponistpris

Eirik Hegdal – «Musical Balloon»

Helge Iberg – «Helge Iberg: Songs from the Planet of Life»

Maja S. K. Ratkje – «Sult»

Cecilie Ore – «Come to the Edge!»

Årets låt

Arif – «Hvem er hun»

Isah & Dutty Dior – «HALLO»

Keiino – «Spirit in the sky»

Kygo feat. Store P & Lars Vaular – «Kem kan eg ringe»

Nicolay Ramm – «Raske Briller»

Rat City feat. Isak Heim – «Kind Of Love»

Ruben – «Lay By Me»

Sigrid – «Don’t Feel Like Crying»

Årets låtskriver

Gabrielle Leithaug (Gabrielle) – «Snart, Gabby»

Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid og Chirag Rashmikant Patel (Karpe) – «SAS PLUS / SAS PUSSY»

Lars Reiersen (Larsiveli) – «Larsiveli 2019»

Sigrid Solbakk Raabe (Sigrid) – «Sucker Punch»

Anna of the North (Noah Lee) – «Leaning On Myself»

Årets musikkvideo

Bigbang (Lasse Gretland) – «BELLS»

boy pablo (Julian Vargas, Bjarne Anmarkrud og Harry Hambley) – «Feeling Lonely»

Lars Vaular (onzonz) – «Kroppsspråk»

Årets produsent

Aksel Carlson – «Aksel Carlson»

Cashmere Cat – «Cashmere 2019»

Martin Sjølie – «Martin Sjølie»

Morten Gillebo – «Morten Gillebo»

Årets tekstforfatter

Arif Salum (Arif) – «Arif i Waanderland»

Frida Ånnevik – «Andre sanger»

Emilie Christensen (No. 4) – «Duell»

Signe Marie Rustad – «When Words Flew Freely»