– Umistelig

Gamlebyen i Odesa hasteinnskrevet på Unescos verdensarvliste

– Dette er ei liste som viser umistelig kulturarv som står i fare for å bli ødelagt eller forsvinne, sier Norges riksantikvar Hanna Geiran i en pressemelding. (Foto: Petros Giannakouris, File.)
– Dette er ei liste som viser umistelig kulturarv som står i fare for å bli ødelagt eller forsvinne, sier Norges riksantikvar Hanna Geiran i en pressemelding. (Foto: Petros Giannakouris, File.)
Gamlebyen i Odesa i Ukraina ble onsdag hasteinnskrevet på Unescos liste over verdens kulturarv, samt på listen over verdensarvsteder som er i fare.
Sjanger Dette er en nyhet. Artikkelen skal fortelle om noe som har hendt, og på en tilstrebet saklig og nøytral måte.
Saken er Gamlebyen i Odesa hasteinnskrevet på Unescos verdensarvliste.

Levninger av oldtidsriket Saba i Jemen og messeområdet Karami International Fair i Libanon, med uferdig arkitektur utformet av brasilianske Oscar Niemeyer, er også oppført på listene. Bakgrunnen er at disse tre stedene står i fare for å forsvinne som følge av krig og forfall.

– De tre stedene som ble skrevet inn på verdensarvlisten i dag, havner også rett på farelisten til Unesco. Dette er ei liste som viser umistelig kulturarv som står i fare for å bli ødelagt eller forsvinne, sier Norges riksantikvar Hanna Geiran i en pressemelding.

Unesco har to lister som omfattes av verdensarvkonvensjonen. Å skrive inn kulturarv på verdenskonvensjonens liste over verdensarv som står i fare, er et sterkt signal fra verden, FN og Unesco, ifølge riksantikvaren.

Annonse

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Tidl. kulturminister (V)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar