Subjekt mener:

Nå hadde du sjansen, Snare

Den manglende tilliten fra de ansatte bør overraske ingen, skriver Subjekt i dagens leder.
Den manglende tilliten fra de ansatte bør overraske ingen, skriver Subjekt i dagens leder.
Ikke alle har selvinnsikten til å gå av frivillig. Nå må Kode sitt styre på banen, skriver Subjekt i dagens leder.
Sjanger Dette er en lederartikkel. Den gir uttrykk for lederredaksjonens syn på saken og står for avisens regning.
Saken er Kaos på Kode i Bergen.

For rundt én måned siden skrev Subjekt på lederplass at det var på tide å sparke Kode-sjef Petter Snare.

Argumentene var at Snare egentlig skulle vært ansatt på åremål i seks år, en periode som ville vært over i fjor, i tillegg til at han ikke klarer å opprettholde en sunn økonomi eller godt arbeidsmiljø ved Bergens fremste museum.

Hadde Petter Snare vist eksepsjonelt lederskap, skulle vi ikke sagt noe – selv om kontrakten hans bryter museets vedtekter. Siden har det skjedd mye. Og alt underbygger kritikken av lederskapet Snare viser, eller skal vi heller si ikke viser.

Kodes ansatte er nå i en usikker situasjon, både økonomisk og psykisk. Det er varslet at ni ansatte må «ofre sin karriere, jobb og pensjon – alt for å redde museet fra ledelsens manglende økonomistyring» – slik 13 ansatte ved søsterinstitusjonen Nasjonalmuseet uttrykte seg i solidaritet.

Annonse

Hvis ansatte må ofre så mye, hva da med ledelsen?

Les også: Kode-ansatte forteller om fryktkultur og mobbing fra ledelsen

Arbeidsmiljøet er viktigst

Mens Kodes økonomi blør, har Subjekt avslørt at Snare selv sitter fint i det. Faktisk er det så viktig for museet å ha en direktør som ikke bor i Bergen, at de betaler en halv million kroner for at han skal fly frem og tilbake. På den lyse siden: Det er store rom for å kutte utslipp av klimagasser!

I tillegg betaler Kode Snare for å bo i sin egen leilighet i Bergen. Ja, for han må jo ha pendlerbolig, som museet leier for 321.188 kroner i året. Men la oss se bort fra alt dette: Alle kan gå på en smell som leder til 16 millioner underskudd, og også offentlige institusjoner må betale godt for kompetent lederskap.

Det viktigste er tross alt hvordan de ansatte har det på jobb. Petter Snare og styreleder Anne-Grete Strøm-Erichsen virker å trives godt i sine roller – de har nemlig varslet at de vil fortsette. Dette til tross for at de ansatte nå har sagt klart og tydelig fra om at de ikke har tillit til Snare.

Hvem bør Strøm-Erichsen være lojal mot? Hun sier hun er fornøyd med Snare, og i enkelte tilfeller kan det være riktig å ta parti med ledelsen i konflikt med de ansatte. Men da må det være fordi de gjør en god jobb, ikke fordi man liker dem personlig. Snare har ikke gjort en god jobb.

Den manglende tilliten fra de ansatte bør overraske ingen, for Subjekt har nemlig i flere omganger skrevet saker om ansatte på Kode som har varslet om et forferdelig arbeidsmiljø.

Les også: Kode kutter millioner. Men ikke på riktig sted, mener de ansatte

Styret må på banen

Bergens kulturbyråd, Reidar Digranes (SP), er bekymret for bruken av skattebetalernes penger. Nå krever han at Kodes styreleder, Anne-Grete Strøm Erichsen, redegjør for museets pengebruk.

Det er rett og rimelig, all den tid Kode er blant dem som mottar mest penger i tilskudd fra Bergen kommune, 70 millioner årlig. Det gir byråden en viss innflytelse, selv om Kode ikke formelt er ledet av ham, slik for eksempel Munchmuseet er av Oslos kulturbyråd.

Det er imidlertid ikke Digranes’ jobb å rydde opp. Det er styret sin jobb. Og hvis ikke styreleder Strøm Erichsen klarer å sette personlige ønsker til side, må de resterende styremedlemmene på banen.

I forrige leder skrev vi at «hvis ikke styret gjør noe, bør Snare kjenne sin besøkelsestid og gå av, mens han fortsatt har noe ære i behold». Den tid er forbi. Ikke alle har selvinnsikten til å gå av frivillig. Nå må Kodes styre på banen, og vise lederskap i en institusjon hvor dette glimrer med sitt fravær.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One