Tårenes hage
«Garden of Tears» er stedet der magiske hester, enhjørninger, havfruer og havmonstre bor. Men ikke bare det, det er også stedet der det er lov å være trist, nedbrutt eller fortapt.
Nå har «Garden of Tears» kommet til Bergen, takket være den finske installasjonskunstneren Sonja Ovaskainen.
Utstillingen er inspirert av barnelek, år med dagdrømming og livet som hestejente.
Ovaskainen bruker kunsten både som uskyldig lek og for å lege noe dypere. Kunsten hennes er full av empati, både for sitt tidligere selv og for andre.
Utstillingen har vernissage fredag 1. mars kl. 18.00.
Står til og med 10. mars.
Materialenes grenser
Ved Tekstilindustrimuseet kan man oppleve tre kunstnere, som på hver sin måte utforsker materialitet.
Signe Halle, Masuud Alireza og Kristin Austreid tar alle for seg en stofflighet, men dette kommer helt forskjellig til uttrykk. Mens Halle lar fargene flyte, tester Alireza og Austreid grensene for henholdsvis tegning og maleri.
Utstillingen heter «Imagine», for det er nettopp forestillingen og hvilke grenser hvert medie setter eller ikke setter for fantasien som oppleves i denne utstillingen.
Står til og med 31. mars.
Nytt og gammelt samlet
Kanskje er vi svake for utstillinger som promoterer seg selv med Cowboy-bilder? Eller kanskje er det bare nysgjerrigheten som tar over når muligheten for å snoke i en samling presenteres?
Uansett så er utstillingen «Komposisjon for venstre hånd» verdt en titt. Med over 400 verk er den også noe en godt tåler å se flere ganger.
Vi får se samtidskunst fra samlingen til polfarer, forlegger og eventyrer Erling Kagge. Kagges skatter er kuratert side om side med skatter fra Kodes egen samling, og resultatet er en utstilling med hele 400 verker. Pass på å sette av nok tid.
Her vises historiske og samtidige kunstere om hverandre: Anne Imhof og Francisco Goya, Peder Balke og Trisha Donnelly, Synnøve Anker Aurdal og Tauba Auerbach, Lars Hertervig med Wolfgang Tillmans og Martine Syms, og Honoré Daumier og Raymond Pettibon – for å nevne noen.
Utstillingen er kuratert av den verdenskjente amerikaneren Marta Kuzma. Professor Kuzma jobber ved Yale School of Art. Der ble hun tidligere historisk, som skolens første kvinnelige rektor, og er i dag professor ved samme institusjon.
Står til og med 9. juni.
Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.
Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.
Trym Ruud
Kunstner
Anine Kierulf
Professor i jus
Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!
Hedvig Montgomery
Psykolog
Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.
Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)
Ervin Kohn
Jødisk tenker
Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar
Benedikte Høgberg
Professor i jus
Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.
Morten Traavik
Kunstner
Einar Øverenget
Professor i filosofi
Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.
Adrian Eilertsen
King Skurk One
Agnes Moxnes
Presseveteran
Ari Bajgora
Rapper
Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.
Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Alexander Tenvik
Kunstner
Snorre Klanderud
Influenser
