Hjemme bra, borte bedre?
Kunst-Oslos krypende sommerferiemodus er en kjent sak for mange. Eiklid/Rusten stritter i mot.
Fra sine vante baner på Solli plass, flytter de midlertidig til Nedre Slottsgate 9. Dette er i anledning et såkalt «off season»-program, der enkelte kunstnere galleriet representerer vises vekselsvis frem til høsten. En stab som ikke er til å kimse av.
Førstemann er Charlie Robert med fem ferske malerier. Vi tar turen. Skal du?
Åpning 18. juni. Programmet varer frem til august.
Gledelig gjensyn
Yu Shuk Pui Bobby inntar atter et lokale i Tigerstaden. På kort tid har hennes navn blitt folkemunne i Oslos kunstscene. Det er av god grunn.
Bobbys kunstneriske praksis viser seg hovedsakelig som videoarbeider. I dem er det en åpenbar evne til dramaturgi, verdensbygging og estetisk fullkommenhet.
På imponerende vis makter hun også å mane frem fysiske arbeider (installasjoner, skulpturer eller vegghengte arbeider), som gir inntrykk av å være fra samme uttrykksregister.
Den kommende utstillingen hos Van Etten er en tematisk fortsettelse av soloutstillingen hun hadde på UKS i fjor. Denne gangen er det kinesisk nyttårsmiddag i monitor.
Van Etten gallery, Smedgata 3
Leirens mange fasetter
Siden 60-tallet har et galleri på Søndre Jeløy fungert som smeltedigel for norsk og internasjonal kunst.
I løpet av sitt lange virke har Galleri f15 initiert og vedlikeholdt forskjellige utstillingsprogram. Med tiden har disse høstet status som årlig tradisjon for mange, blant dem er utstillingsserien Tendenser.
Den har som formål å samle fremtredende nordiske kunsthåndverkere under samme tak. Her kan du forvente 10 dyktige keramikere i hvert sitt designerte rom, som på hver sin måte utforsker leirens egenskaper.
En deilig togtur er alt som skal til for å se hva den 47 ende utgaven har å tilby.
Galleri f15, Albyalléen 60
Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.
Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar
Ervin Kohn
Jødisk tenker
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!
Hedvig Montgomery
Psykolog
Einar Øverenget
Professor i filosofi
Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.
Adrian Eilertsen
King Skurk One
Ari Bajgora
Rapper
Snorre Klanderud
Influenser
Alexander Tenvik
Kunstner
Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Benedikte Høgberg
Professor i jus
Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.
Morten Traavik
Kunstner
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.
Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)
Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Agnes Moxnes
Presseveteran
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.
Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Anine Kierulf
Professor i jus
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.
Trym Ruud
Kunstner
