Lukkk meny
Meny

Fornøyelig tidskapsel av tidenes fotballsommer

Gutta krutt på kamp. (Foto: Mímir Kristjánsson.)
Gutta krutt på kamp. (Foto: Mímir Kristjánsson.)
I «VM i fotball 2026» gjenspeiler Mímir Kristjánsson følelsene til et helt folk. Det er svært underholdende, når han ikke roter seg bort i detaljene, skriver Subjekts anmelder.

Mímir Kristjánssons nye bok åpner sterkt med en gjenfortelling av det norske herrelandslaget i sagastil. Ståle Solbakken beskrives som en fryktet kriger som sto opp fra de døde. På kongelig oppdrag ble han bedt om å samle 26 menn for å delta i kappestrid i Vinland. Den spenstige åpningen varsler om entusiasmen som skal følge […]

Mímir Kristjánssons nye bok åpner sterkt med en gjenfortelling av det norske herrelandslaget i sagastil.

Ståle Solbakken beskrives som en fryktet kriger som sto opp fra de døde. På kongelig oppdrag ble han bedt om å samle 26 menn for å delta i kappestrid i Vinland.

Den spenstige åpningen varsler om entusiasmen som skal følge gjennom «VM i fotball 2026» som en rød tråd. Han kommenterer politikk og fotball, to ting han elsker, og et sportsarrangement hvor de to i høyeste grad ble sammenvevd.

Med en ambisjon om å være 2026-versjonen av forfatterikon Jon Michelet setter Kristjánsson seil for USA, hvor han skal gjeste komiker Erlend Mørchs VM-podkast i NRK («Mørch og VM») og følge det norske herrelandslagets fotballeventyr.

Annonse

Boken tar oss kronologisk gjennom de viktigste hendelsene for Norge i årets VM, mens Mímir og Erlend reiser på tvers av USA, innom Boston, New York og Dallas. Her skisseres selvsagt de tilhørende kampene, mot Irak, Senegal, den ikoniske Brasilkampen, og det hjerteskjærende tapet mot England i kvartfinalen.

Les også: Den økonomiske krisen var offentlig kjent. Likevel skrøt lokalavisen av gullprosjektet

Viker ikke unna politikken

I motsetning til i Mørchs podkast har Kristjánsson i bokform frie tøyler til å snakke om både norsk og internasjonal politikk.

Boken går i detalj på alt det tvilsomme som har skjedd bak kulissene i FIFA-organisasjonen, som Trumps telefonsamtale med Infantino om det røde kortet til USAs stjernespiller Balogun, såkalte «hydration breaks» og VAR. Kritikken mot den moderne fotballen hagler, og mye av den er helt på sin plass. Kristjánsson klarer å sette ord på følelsene mange nordmenn har, både over mesterskapets kontroverser og den mer generelle ustabiliteten i verden rundt oss.

«VM i fotball 2026» er på den måten også et forsøk på å kartlegge den bredere kulturelle og politiske situasjonen i dagens USA, og hvordan nordmenn forholder seg til den. For eksempel analyserer han Texas’ rolle som høyborg for MAGA-eliten, Trump-familiens lumske bånd med gamblingindustrien, og normaliseringen av konspirasjonsteorier.

I essayistisk stil kommer han også med vittige observasjoner, som at Haaland er en type snill Hufsa, og at Stavanger ligner overraskende mye på Houston. Man klarer ikke å la være å bli underholdt.

Les også: Jeg vil ha tilbake de to timene jeg brukte på denne filmen

Entusiasmen stråler fra sidene

Boken er kompromissløst Kristjanssons egen, med stort rom for tankestrømmer og personlige anekdoter. Skrivemåten er springende og veksler mellom nære gjengivelser av det som skjer på fotballbanen, hans egne følelser, og politiske observasjoner.

Dessverre kan den til tider oppleves kaotisk og forhastet. For eksempel er miljøskildringene av USA delvis manglende og endimensjonale. Kristjánsson tar seg ikke alltid tid til å utdype beskrivelsene av byene han befinner seg i og atmosfæren rundt ham. Det gjør at USA-perspektivet ikke bidrar like mye til boken som man hadde håpet.

Til gjengjeld gjør den vekslende skrivemåten at leseren aldri rekker å kjede seg. Boken formulerer poengene presist og konsist. Dermed forblir fortellingen utrolig lettlest, tilgjengelig og underholdende for de aller fleste (selv for en ung kvinne som aldri har brydd seg om fotball før roingen trådte i kraft på Slottsplassen).

Skrivestilen gjør også at Kristjanssons entusiasme kommer tydelig frem. Det er stemmen til en mann som elsker sporten, og som er overlykkelig av at Norge endelig er tilbake i spillet etter 28 år på benken. Kristjánsson gjenspeiler følelsene til et helt folk.

Les også: Høstutstillingen har befridd seg fra tidsånden. Det er ikke nødvendigvis positivt

Lener seg på nostalgi

En av svakhetene ved boken er selve tidspunktet den blir lansert.

Kristjansson forsøker å fange stemningen under mesterskapet, både på og av banen. Han forklarer detaljert hendelsesforløpet, bytting av spillere og vendingene kampene tar. Men med mindre man fremdeles lever i VM-ørska eller er en enormt stor fotballfan, kan detaljemengden virke litt i overkant, da dette er hendelser vi fremdeles har ferskt i minnet. Det er så vidt gått over to måneder siden Norge ble slått ut av England i kvartfinalen. For mange av oss har det simpelthen ikke gått lang nok tid til at et slikt detaljnivå trengs for at vi gjenopplever det hele igjen.

Kristjansson lykkes alt i alt i høyeste grad å skape en fornøyelig tidskapsel av tidenes norske fotballsommer. Hovedproblemet er at bokopplevelsen i stor grad vil lene seg på nostalgi. Akkurat som en tidskapsel vil denne boken bli artigere å åpne når det har gått litt mer tid.

VM-nostalgien må gro før man er i stand til å nyte boken fullt ut.

Les også: Renate Reinsve roter seg inn i et mareritt. Regissøren finner ikke veien ut

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Professor i jus
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Professor i jus
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Professor i filosofi
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)