Gutta boys: Er dere klare for å bli mer inkluderende mot jenter som gamer?

Mannsdominert univers: En engasjert gamer fra Riot Games inc. Er han også kvinnefiendtlig? Da bør du stå opp for dine medsøstre, skriver Sadug Alfeli. (Illustrasjonsfoto: Getty.)
Mannsdominert univers: En engasjert gamer fra Riot Games inc. Er han også kvinnefiendtlig? Da bør du stå opp for dine medsøstre, skriver Sadug Alfeli. (Illustrasjonsfoto: Getty.)
For mange jenter flykter fra gaming-universet. Vi gutter må ta oss sammen og stå opp mot ufine kommentarer, skriver Sadug Alfeli.
Sjanger Dette er et debattinnlegg. Meninger og analyser er av skribentens egne.
Saken er Flere jenter slutter å game grunnet hets. Sadug Alfeli etterlyser et oppgjør blant guttene.

Færre jenter velger å game, og vi gutta har en del av skylden. Vi har et felles ansvar for å skape en sunn kultur, uavhengig om det er online eller offline.

Jeg er en av mange som bruker gaming for å være sosial. Gjennom GTA (Grand theft auto) og andre spill kan jeg prate med mennesker over hele verden. Men sist fredag ble jeg vitne til sårende og skadelige ord fra en norsk spiller. Han ble skutt av en kvinnelig spiller:

«Jævla fitte, jenter er ikke tillatt her,» skrek mannen idet han ble skutt i spillet.

Jeg valgte feil

Jeg velger å tie. Ikke fordi jeg må, men fordi jeg ikke tør å lage oppstyr på det som skulle være en rolig fredagskveld uten konflikter. Senere på kvelden innser jeg at jeg var like mye med på trakasseringen når jeg ikke valgte å irettesette denne gutten.

Annonse

Vi har et felles ansvar: De siste to årene har færre jenter i alderen 9-18 år gamet på fritiden, viser en rapport fra Barn og medier. Nedgangen blant jenter er størst i alderen 15-18 år, og årsaken er ofte trakassering og stygg språkbruk.

I et intervju med Aftenposten forteller Christiane Rosenberg-Nøkling (12) at hun lar være å skru på mikrofonen, for at folk ikke skal oppdage at de snakker med en jente. Christiane har selv hørt at hun bør «gå tilbake til kjøkkenet». Jeg er redd for at færre jenter får oppleve gleden av å spille, og at færre jenter velger å bli spilldesignere.

Les også: Disse VR-brillene dreper deg hvis du dør i spillet

Det starter med å våge å si fra

Vi trenger et samfunn hvor jenter kan gjøre mannsdominerte aktiviteter uten å bli trakassert. Og vi trenger et samfunn hvor man ikke blir vurdert ut fra ens kjønn. Vi har dessverre en lang vei å gå, noe gamingkulturen bekrefter.

Men holdningene våre er ikke hugget i stein. Holdninger er under konstant endring, selv om endring ofte tar tid. Det starter med at jeg våger å si ifra når jeg ser og hører at stygge ord blir brukt til å angripe noens kjønn. Og det starter med at du er klar over at ord er våpen.

Jeg oppsummerer det hele med et noe cheesy sitat: «Hensynsløse ord stikker som et sverd, og den kloke tunge bringer helbredelse.»

Les også: Ny studie: «Gamere» mer tilbøyelige til sexisme, rasisme og høyreekstremisme

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen