Malermester i stiv kuling
Gikk du glipp av Georg Baselitz på Munchmuseet i Tigerstaden, har du nå en gyllen mulighet på Kode.
Der den forrige utstillingen hadde en overvekt av malerier, blir vi servert 245 neoekspresjonistiske grafiske verker i koldnål, akvatint og tresnitt.
I snart 70 år har Baselitz vært en sentral skikkelse i europeisk kunst. Ifølge en seiglivet røverhistorie fikk karrieren fart da en kurator under et studiobesøk festet seg ved et maleri som tilfeldigvis sto opp-ned på lageret.
Grepet ble så populært – både som kjennetegn og kunsthistorisk markering – at Baselitz siden gjorde det til sitt varemerke å snu lerretene på hodet, og slik skrev seg inn i kunsthistorien som en radikal fornyer av maleriet.
De grafiske arbeidene har akkompagnert hans maleriske produksjon gjennom alle år, og muligens avslører de en ny side av den ellers veletablerte kunstnerpersonligheten.
Vernissage 19.00–22.00. Utstillingen står til 22. februar.
Nå mangler vi en svenske
Høyersten Contemporary ruller ut den røde løperen for Martin Bigum.
Bigum er en dansk kunstner som lenge har hatt stor gjennomslagskraft i hjemlandet, men som nå har sin første soloutstilling i Norge.
Han er både utnevnt til ridder av den danske dronningen og en frekvent tv-personlighet – danskenes egne kunst-progressive Nerdrum.
Bigum viser nå nye malerier og tegninger i sitt distinkte formspråk. Motivene kretser rundt universelle menneskelige erfaringer som lengsel, tap, skapelse og mot. Fargebruken og hans lek med rom, perspektiv og figurasjon vekker estetisk lyst.
Vernissage 15. oktober 17.00–20.00.
27 grunner å dra
Inntil nylig var «The Listening Biennal» ukjent for oss.
Den tredje utgaven utspiller seg nå på Lydgalleriet, med hele 27 lydverk fra internasjonale bidragsytere. Det vekker nysgjerrigheten vår.
Med en så fullspekket kunstnerstab er det vanskelig å få den auditive kabalen til å gå opp. I stedet for en pågående kakofoni, har de valgt en daglig rullering av nye verk. Antagelig vil dette foregå i et grønt område som galleriet har stelt i stand selv.
Parallelt har biennalen sydd sammen konseptet «Third Listening». Det beskriver de som en kollektiv lytting på tvers av samfunn, kulturer og folkeslag. Tanken er at mellommenneskelige relasjoner kan oppstå gjennom kollektiv lytting til lyd. Vakkert!
Utstillingen står til 2. november.
Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.
Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.
Morten Traavik
Kunstner
Ervin Kohn
Jødisk tenker
Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Anine Kierulf
Professor i jus
Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)
Snorre Klanderud
Influenser
Agnes Moxnes
Presseveteran
Alexander Tenvik
Kunstner
Ari Bajgora
Rapper
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.
Adrian Eilertsen
King Skurk One
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.
Trym Ruud
Kunstner
Einar Øverenget
Professor i filosofi
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.
Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!
Hedvig Montgomery
Psykolog
Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Benedikte Høgberg
Professor i jus
Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.
Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)
