Alt på sin plass
Etter en lang sommerpause åpner Babel dørene igjen, denne gangen med Sjur Eide Aas og utstillingen «Once There Was a Way».
Utstillingen tar utgangspunkt i verdens materialer og kreftene som virker på dem: tid, tilfeldigheter, naturlover og menneskelig inngripen. Eide Aas arbeider med skulptur og installasjon.
Av det vi har sett, er det få overflødige virkemidler. Det som gjenstår virker nøye utvalgt, som et resultat av en møysommelig filtreringsprosess. Det ser proft ut, rett og slett
Ta turen, da vel!
Stor ståhei
Trøndelagsutstillingen er rett rundt hjørnet. Den juryerte landsdelsutstillingen arrangeres for femtiende gang og er blitt en årlig tradisjon mange gleder seg til. Det er det god grunn til.
I jubileumsutgaven er 39 verk av 38 kunstnere og kunstnergrupper fordelt mellom Trøndelag senter for samtidskunst og Kullbingen. Utvalget favner både etablerte navn og nyere kunstnerskap, og gir et bredt utsnitt av kunstfeltet med tilknytning til regionen.
Åpningen er et arrangement i seg selv. Programmet byr på musikk ved strykeensemblet Free Strings, performance av Finn Adrian Jorkjen og Lisa Størseth Pettersen, før publikum marsjerer samlet fra sentrum til Nyhavna. Dette er en åpning verdt å markere i kalenderen.
