Kullosforgiftet på illegalt rave

Grottefesten kunne tatt liv, men dens alternativ er stengt av helseministeren

Sju personer er funnet bevisstløse og sendt til sykehus etter at de trolig ble kullosforgiftet på en fest i en bunker på St. Hanshaugen i Oslo natt til søndag. (Foto: Geir Olsen/NTB scanpix.)
Sju personer er funnet bevisstløse og sendt til sykehus etter at de trolig ble kullosforgiftet på en fest i en bunker på St. Hanshaugen i Oslo natt til søndag. (Foto: Geir Olsen/NTB scanpix.)
Se for deg et lokale som er tilrettelagt for trygg festing. Dette lokalet er stengt, skriver utelivsgründer Runar Skjerven Eggesvik.
Sjanger Dette er et debattinnlegg. Meninger og analyser er av skribentens egne.
Saken er 24 personer er sendt til sykehus etter rave i grotte på St. Hanshaugen i natt.

Jeg kaldsvetter når jeg leser om «grottefesten» på St. Hanshaugen, som sendte 24 personer til sykehus i natt.

Et par hundre inviterte kryper inn en minimal inngang til en hule uten nødutganger.

«Menyen» består av MDMA, kokain og speed. «Arrangøren» har på forhånd rigga et svært anlegg, som spyr ut gift.

Det er bare flaks at ikke liv gikk tapt.

Annonse

Se for deg et sted

Tenk om de kunne hatt festen i et lokale som var tilrettelagt for trygg festing?

Se for deg et sted med godt merkede nødutganger, nødlys og brannanlegg som stopper musikken når alarmen går. Her ville voksne, edru spesialister på smittevern og servering passet på at Antibac-en ikke drikkes opp, bordene desinfiseres, brukte glass ryddes inn og enmetersregelen respekteres.

Det ville være sted hvor folk som har grundig opplæring i brannvern, alkohollov og serveringsforskrifter – og masse praktisk erfaring i å håndheve aldersgrense og grad av beruselse – kan bortvise trakasserende gjester, hindre diskriminering, stoppe vold, forebygge narkotikabruk, og rett og slett passe på at publikum er sammen på en trygg måte.

Et sted som følger med på at personer som har fått altfor mye enten blir tatt over av helsepersonell, eller følges trygt hjem.

Og ikke minst –  som har rutiner for varsling, evakuering og redning, og som kan beskrive situasjonen når nødetatene kommer.

I disse dager ville stedet vært tilrettelagt pandemien gjennom møblering og andre tiltak også.

Stedet er stengt

Dette stedet, som gjestene på grottefesten ikke hadde tilgjengelig som alternativ i natt, er dessverre stengt, og de ansatte er sendt hjem av helseministeren.

Nå er det ikke sikkert at akkurat denne «bursdagsfesten» hadde vært på et utested, dersom det hadde vært åpent. Men de som endte på sykehus i natt, kunne sittet eller danset trygt ved et bord før de dro hjem til vanlig tid.

Det er ikke like gøy å feste trygt, men hvis folk fikk muligheten, ville det gitt dårligere rammevilkår for den svarte økonomien med medfølgende dopsalg som nå blomstrer med midnatt-stenging.

Den åpenbare korona-smittefaren ved at festene flytter inn fra skogen, stranda, hagen og parken til svette fester i leiligheter, bomberom, rålokaler og lagre var plutselig ikke det største problemet i natt. Heldigvis gikk ikke liv tapt i grotten på St. Hanshaugen, men de ulovlige festene vil florere så lenge de lovlige, profesjonelle aktørene er nektet å holde åpent.

Artikkelforfatter Runar Skjerven Eggesvik jobber i Levende by. En versjon av artikkelen er først publisert på artikkelforfatterens egne Facebook-sider.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom