Lukkk meny
Meny
7+1

Ingrid Røynesdal

  • 2026
    7+1
  • 2025
    8-2
  • 2024
    6+6
  • 2023
    12Ny
  • 2022
    0
Ingrid Røynesdal er ny direktør for Nasjonalmuseet. (Foto: Runde Bendiksen.)

I 2023 ble Ingrid Røynesdal ny direktør i Nasjonalmuseet. Valget splittet Kultur-Norge. «At hun mangler kunstfaglig kompetanse er helt klart en ulempe i en så sammensatt organisasjon som Nasjonalmuseet», uttalte kunstkritiker Lars Elton til Subjekt.

Andre var derimot mer entusiastiske: «Jeg oppfatter henne som et musisk menneske. Hun brenner for, og er opptatt av, kunst i aller videste forstand», sa kunstkritiker Tommy Sørbø.

Vi mener imidlertid at også musikk kan være kunst, ikke minst den Ingrid Røynesdal håndterte som direktør for Oslo-Filharmonien. «Super sjef, men her blir det sikkert en del uro», spådde mangeårig kulturkommentator Agnes Moxnes. Vel, det kan vel knapt bli mer uro enn det ble de siste månedene med Karin Hindsbo ved roret (husker noen at museet brukte ordet «avkolonisering» i fullt alvor?).

Røynesdal har siden hun tiltrådte styrt med fast hånd, og unngått katastrofer. Tvert imot har den kanskje største prestasjonen vært at Nasjonalmuseet igjen først og fremst forbindes med utstillinger, samlinger og publikum – ikke kulturkrig. For enkelte høres det kanskje kjedelig ut. For en museumsdirektør er det et kvalitetsstempel.

Men alt er ikke rosenrødt. Etter rekordåret i 2023 har besøkstallene pekt nedover to år på rad. Museet er fortsatt landets klart best besøkte, men det er vanskelig å leve evig på åpningsrusen. Røynesdal skal ikke bare forvalte Norges største kunstsamling. Hun skal også få folk til å komme igjen og igjen.

Røynesdal har siden hun tiltrådte klart å styre med fast hånd, og unngått katastrofer. Museet hennes har vært utsatt for massiv kritikk fra aktivistiske kunstere som vil kansellere det israelske verket «Mourning Carpet (After the Ma’alot School Massacre)» av Noa Eshkol fra Nasjonalmuseet visningsrom. Røynesdal har vært påfallende taus. Om det skyldes frykt eller at kritikken er så lavpannet at hun ikke synes det fortjener respons, vites ikke. Uansett slipper hun unna med det. Makten hennes er som fundamentet til steinblokken hun er sjef for: urokkelig. Samtidig former hun museet gjennom lederansettelser, internasjonale samarbeid og et ambisiøst utstillingsprogram. Det er en stillere form for makt enn forgjengerens – men ikke nødvendigvis mindre effektiv.

Røynesdal tok over jobben etter ti år som administrerende direktør for Oslo-Filharmonien. Hun er både utdannet pianist og har master i statsvitenskap. På CV-en har hun slikt som jobben som direktør ved Edvard Grieg Museum, kommentator og anmelder i Aftenposten, styremedlem i VGTV, i Aschehoug forlag, Talent Norge og i arbeidsgiverforeningen Spekter. Slettes ikke verst.

Vi ser for lite av Odd Nerdrum i offentligheten, mener Vebjørn Sand. (Foto: Peter-André Hegg.)
Trude Gomnæs Ugelstad. (Foto: Geir Mogen.)
Maria Mediaas Jørstad er direktør for Kunstsilo. (Foto: Alan Williams.)
Han er billedkunsternes portvokter mot verden. (Foto: Jannik Abel.) OCA NBK Ruben Steinum
Christen Sveeas eier Kistefos-museet. Investeringsselskapet Kistefos gjorde det stort i fjor, med et resultat på 1,5 milliarder kroner. Det tilsvarer hva Christen Sveaas har brukt på museet og skulpturparken på Jevnaker med samme navn siden åpningen i 1997. Og har fått god hjelp til å drive det prisvinnende museet, selvfølgelig. (Foto: Presse.)
Elisabeth O. Sjaastad er leder i Filmforbundet og har blant annet ført knallharde tarifforhandlinger med uavhengige produksjonsselskap i Norge. Hun har dessuten mange andre verv i kultursektoren. (Foto: Gisle Bjørneby.) Leder i Filmforbundet, Elisabeth O. Sjaastad, vil ha mer penger til insentivordningen. (Foto: Gisle Bjørneby.)
Petter Snare er museumsdirektør på KODE kunstmuseer og komponisthjem i Bergen. (Foto: KODE.)
Auksjonarius, kunst- og Munch-ekspert Elisabeth Vik Forsberg på Blomqvist. (Foto: Blomqvist.)
Matias Hilmar Iversen Kulturtanken
Rolf Stavnem eier og driver Fineart på Tjuvholmen. (Foto: Presse.)
Den nye direktøren går fra stillingen som sjefskurator og leder for kunstseksjonen i Koro. (Foto: Niklas Hart/Koro.) ny samlingsdirektør nasjonalmuseet Nora Ceciliedatter Nerdrum
Hvem bestemmer hvilken kunst som skal prege våre omgivelser? Koro-sjef Øystein Strand. (Foto: Kulturtanken.)
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Tidligere Oslos byantikvar
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Professor i jus
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Tidligere leder i Rød ungdom
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Politiker (KRF)
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Professor i jus
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Stortingsrepresentant (FRP)
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Tidligere kulturminister (AP)
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Professor i filosofi