Subjekt mener:

Dette er ikke presse. Det er propaganda

Nei, det er ikke en SNL-sketsj: Eieren av Washington Post griper inn i avisens pressefrihet – i frihetens navn. (Foto: Politico.)
Nei, det er ikke en SNL-sketsj: Eieren av Washington Post griper inn i avisens pressefrihet – i frihetens navn. (Foto: Politico.)
Hvem trenger satire når du har medieeiere som Jeff Bezos, skriver Subjekt i dagens leder.
Sjanger Dette er en lederartikkel. Den gir uttrykk for lederredaksjonens syn på saken og står for avisens regning.
Saken er Eier Jeff Bezos griper inn i Washington Posts redaksjonelle linje.

Jeff Bezos, best kjent som eieren av gigaselskapet Amazon, kjøpte avisen Washington Post i 2013. Den gang lovet han å være en ansvarlig medieeier, altså en som holder «fingrene av fatet».

Tolv år senere har han ombestemt seg.

Han har nå bestemt at avisen skal slåss for «personlig frihet og frie markeder» – derfor vil han nekte avisen å trykke debattinnlegg som, i Bezos’ øyne, strider mot det:

«Synspunkter som går imot disse verdiene, får noen andre trykke», skriver han i en e-post til de ansatte.

Annonse

Ironien grenser til det absurde: At en multimilliardær ofrer pressefriheten på frihetens alter, høres ut som en absurd sketsj fra Saturday Night Live, men det er faktisk helt sant. Morsomt er det imidlertid ikke.

Debattredaktøren har sagt opp i protest – det eneste rette fra et presseetisk ståsted.

Washington Posts økonomireporter, Jeff Stein, kalte Bezos’ kunngjøring et «massivt inngrep», men sier han foreløpig ikke har merket noe forsøk på å kontrollere nyhetsjournalistikken. I så fall vil han si opp, lover han.

Pressen er kjent for å være notorisk selvopptatt og grenseløst pompøs på egne vegne. Er dette bare storm i et vannglass?

Les også: Avistegner sier opp i Washington Post etter Jeff Bezos-nekt

Pengesterke Jeff Bezos har investert i både Amazon og Washington Post. (Foto: Getty Images.)
Som eier av blant annet Amazon og Washington Post er Jeff Bezos en av USAs mektigste menn. (Foto: Getty.)

Vi må krangle mer – også om frihet og demokrati

Bezos har rett i én ting: En avis bør ha et verdigrunnlag. Alle mediehus gjør løpende avgjørelser om hva de trykker og hva de ikke trykker. Er det ikke da legitimt å undertrykke stemmer som aktivt motarbeider avisens eget synspunkt?

Problemet handler ikke bare om redaksjonelle avgjørelser: Bezos, som ikke er redaktør i avisen og eier Washington Post gjennom det eksterne holdingselskapet Nash Holdings LLC, bør aldri blande seg i det journalistiske.

Om redaktørene i Washington Post velger å trykke eller ikke trykke et meningsinnlegg, er det opp til dem. Men eierens gjentatte inngripen i Washington Post har dessverre ødelagt for avisens redaksjonelle integritet.

Den er antagelig svekket også internt: Bezos’ vilje til å felle dom over avisen vil utvilsomt ha en nedkjølende effekt på redaksjonelle avgjørelser.

Hvis liberale demokratier skal fortsette å være liberale, må de tåle et bredt spekter av ytringer – også de antidemokratiske.

«En gang i tiden var det medienes ansvar å gi leseren et bredt utvalg av synspunkter. I dag gjør internett den samme jobben», skriver Bezos videre.

Dette underminerer dessverre poenget med å ha redaktørstyrt presse overhodet. Hvis Bezos følger argumentet et skritt lenger, kan han like godt legge ned hele avisen – eller selge den til noen som bryr seg mer om presseetikk.

Les også: Trump sensurerer kjendisbarnebok

President Donald Trump hilser på Jeff Bezos, men har bare øyne for Microsoft-direktør Stya Nadella som er nestemann. (Foto: Getty.)
Jeff Bezos hilser på president Donald Trump, som kun har øyne for Microsoft-direktør Satya Nadella (t.v.). (Foto: Getty.)

Skyggen av Trump

Onde tunger antyder at det er noe mindre nobelt enn kjærligheten til frihet som ligger bak. En av Washington Posts tidligere redaktører, Martin Baron, mener at Bezos gjør det av frykt for represalier fra Trump, men foreløpig er dette en pikant konspirasjonsteori.

Flere hyller Bezos: «Bravo», tvitret Tesla-eier Elon Musk på X, som han også eier.

Maga-aktivist Valentina Gomez, som har brent LHBT-bøker med flammekaster og stilte til valg som delstatssekretær for Missouri i 2024, er også i heiagjengen:

«Media har løyet til oss i årevis», sier hun.

Forholdet mellom Trump-leiren og amerikanske medier er en katastrofe. Det er ille nok at den sittende presidenten i verdens mektigste demokrati aktivt underminerer pressen, men amerikansk presse er ikke uskyldsren. En partisk og tidvis uredelig dekning av Trumps kandidatur og presidentskap har dessverre bidratt til å underminere pressen i millioner av amerikaneres øyne.

Ved å innskrenke rommet for uenighet i Washington Post gjør Bezos dessverre lite for å forbedre situasjonen for amerikanske medier; han heller bensin på bålet.

Ingen har funnet Trumps fingeravtrykk i saken, men konspirasjonsteoretikerne vil utvilsomt se en skygge av The Donald i Bezos’ begrunnelse. Kanskje har de også rett. For Bezos elsker USA, sier han. Derfor vil han forsvare det USA står for:

«Frihet er etisk, fordi det minimerer tvang. Frihet er praktisk, fordi det driver kreativitet, oppfinnsomhet og velstand».

Jo da, vi er enige i det. Men dette forsvaret for frihet kaster barnet ut med badevannet. Hvis en avis kun fronter ett synspunkt, forsvinner en av pressens viktigste roller: meningsbrytning.

Meninger som brytes mot hverandre, bringer samfunnet fremover. Meninger som får stå uimotsagt, er propaganda.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One