Avtroppende AUF-leder Gaute Skjervø reagerer på at Document og Inyheter mottar pressestøtte.
Han anklager Document for å drive «kampanjejournalistikk» mot innvandring og for sjikane og hets mot norske muslimer og politikere.
Skjervø mener også at Document og Inyheter undergraver tilliten til norske medier ved ikke å oppfylle kravene som stilles til seriøse nyhetsaktører.
Document svarer i egne spalter at avisen følger Redaktørplakaten og Vær varsom-plakaten. Sjefredaktør Hans Rustad er dessuten medlem av Norsk redaktørforening. Derfor må Document regnes som et medium på linje med VG og NRK, skriver avisen.
Skjervø får støtte av samfunnsdebattant Ørjan Greiff Johnsen, som mener det er ubegripelig at Document mottar pressestøtte. Ifølge Johnsen er Documents misjon å nøre opp under hat og politikerforakt.
Også Inyheter avviser kritikken. Avisen kaller forslaget «et åpenbart forsøk på å kansellere et nyhetsmedium man ikke liker».
Om Document og Inyheter får pressestøtte også i år, avgjøres når Medietilsynet har behandlet søknadene deres.
Les også: Pressenestor refser Inyheter for «KI-juks». Kritikken bommer, mener redaktør Helge Lurås

Årlig vurdering
Medietilsynet behandler nå årets søknader fra Document og Inyheter. Som alle andre medier i ordningen må de søke om pressestøtte på nytt hvert år.
– Årets søknader er under behandling, og vurderingene vil bli ferdigstilt til høsten, skriver juridisk direktør Hanne Sekkelsten i Medietilsynet i en e-post.
Document mottok pressestøtte første gang i 2023. I fjor fikk avisen 2.725.000 kroner.
Inyheter kom inn på ordningen i fjor og mottok nærmere 1,4 millioner kroner.
For å få støtte må et medium være redaksjonelt uavhengig og hovedsakelig publisere egenproduserte nyheter, aktualitetsstoff og samfunnsdebatt. Mediet må også ha en ansvarlig redaktør og følge allment aksepterte presseetiske standarder. Document og Inyheter har blitt vurdert til å oppfylle vilkårene for tilskudd de årene de har mottatt dette, skriver Sekkelsten.
Medietilsynet tar ikke stilling til om avisene driver «kampanjejournalistikk», eller om innholdet deres kan karakteriseres som «hets» og «sjikane». Det redaksjonelle innholdet er redaktørens ansvar.
Tilsynet kan imidlertid undersøke hvordan mediene modererer kommentarfeltene på sine egne nettsteder. Det skjedde da Document fikk innvilget produksjonstilskudd i 2023.
– Høgskulen i Volda gjennomførte analysen på vegne av Medietilsynet. I analysen ble det sett hen til PFUs konklusjoner i saker knyttet til kommentarfelt, skriver Sekkelsten.
Les også: Document skrev om angrende transpersoner, men uten faktasjekk. Refses av skeive organisasjoner