Ikke inderlig, men varm nok

Et kjærlighetsbrev til sporten

«There's Always Next Season» byr på flere smakfulle hopp. (Foto: Carl Christian Lein Strømmer)
«There's Always Next Season» byr på flere smakfulle hopp. (Foto: Carl Christian Lein Strømmer)
Det er mye denne filmen kan kritiseres for, men «There's Always Next Season» er først og fremst et raust og personlig prosjekt som felles i sine egne ambisjoner, skriver Subjekts anmelder.
Sjanger Dette er en anmeldelse. Meninger og analyser er av anmelderens egne, men på vegne av Subjekt.
Saken er Dokumentarfilmen «There's Always Next Season» vises på Rockefeller torsdag 12. september. Subjekt har anmeldt filmen.

Det kommer alltids en neste sesong. Det tenker snøbrettkjørerne i begynnelsen av hver vår, men ikke alle er på plass når vinteren først kommer igjen.

«There’s Always Next Season» er en film om en kunst, en sport, en gjeng og et miljø som går gjennom splittelse før filmen bringer dem sammen igjen. Det er et nydelig kjærlighetsbrev til ære for snowboard-guru Vegard Scheffler, som brant for en sport som er noe helt annet i dag enn det var for bare 20 år siden.

I ett med naturkreftene

Det er liten tvil om at «There’s Always Next Season» (2018) er myten om snowboard-sporten, og ikke nødvendigvis hva som faktisk skjedde. Vi følger en guttegjeng på slutten av 90-tallet som ikke bryr seg om annet enn å stå på brett. Nesten 20 år etter samles de igjen for å lage en tidenes snowboard-film. Dette er filmen om en film som først ble annonsert i 1997.

Carl Christian Lein Strømmer har regissert en svært personlig, men likevel frustrerende lite inderlig dokumentarfilm om ungdomsdrømmen som aldri helt ga slipp. Det brukes mye tid på å etablere kjernen i gjengen, men vi får aldri helt grep om hvem de er, eller hva som skiller dem fra hverandre.

Annonse

Strømmer er ingen retoriker, og sliter med å fortelle en historie. Det han derimot mestrer, er å spre entusiasme over det nokså nisjepregede prosjektet. Det er et klassisk konsept: En gjeng som søker en følelse forbundet med ungdomsdagene, gjennom en lettbent tilnærming til et ambisiøst prosjekt som viser seg å bli vanskelig å realisere.

Vi blir tatt med til Tromsø, New Zealand, USA og Svalbard, alt for å skape den perfekte snowboard-filmen. Parallelt med dette vises det flere hjemmevideoer av gjengen som ung. Det er ikke spenningen rundt å ferdigstille filmen som vekker interesse, kanskje heller hvem de ble, sett opp mot hva de trodde de skulle bli.

(Foto: Stian Gundersen.)

Ustrukturert sammensurium

Filmen fortelles gjennom to akter og en rekke kapitler. Hvilken struktur som ligger i bunn er vanskelig å spotte. Vi blir stadig presentert for nye personer, historier og problemstillinger som ikke bidrar noe særlig til helheten, men på tross av disse sprikende elementene underholder «There’s Always Next Season» fra første stund. 

Miljøet skildres som tilbakelent, noe som gir filmen samme kvalitet. Det kan riktignok bli litt vel avslappet.

Mye som ligger i «There’s Always Next Season» skulle vi gjerne fått utforsket videre. Særlig interessant er det å observere forskjellen på medlemmene i gjengen. Daniel Mikkelsen var på god vei til å bli stor, Roy Pettersen hadde ingen interesse av storhet, enda han kanskje var den beste av dem. Og så er Stian Skjærvik han som prøvde hardest av alle, men aldri klarte å nå gull. 

Dynamikken mellom disse tre kunne vi fått hardere grep om. Det er en lang film, på nesten to timer, og det er gjort mange uheldige prioriteringer som heller skulle blitt byttet ut med en mer inderlig tilnærming til båndet dem i mellom.

(Foto: Stian Gundersen.)

Medrivende resultat

Det er mye denne filmen kan kritiseres for, men det skal ikke stå på innsatsen. «There’s Always Next Season» er et personlig overskuddsarbeid som deler raust. Et prosjekt som menneskene bak virkelig har brent for, og fullførelsen er en bragd som smitter engasjementet videre på oss som seere.

Det er på ingen måte et kriterium å dele filmens interessefelt, enda det selvfølgelig vil gi verket et dypere lag. Dette er både en vakker og tidvis rørende film om ikke gi slipp på drømmene sine. Vi blir fortalt å glemme all tiden som løp fra, og heller forsette der man slapp. 

En film som «There’s Always Next Season» er en befrielse, og vi håper Strømmer tar erfaringen med seg og lager en enda bedre film neste sesong. Han har det i seg.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner