Lukkk meny
Meny
67+2

Christian Ringnes

  • 2026
    67+2
  • 2025
    69+10
  • 2024
    79-49
  • 2023
    30+5
  • 2022
    35Ny
Han er landets 61. rikeste og sitter i en rekke styrer. Men han er også en av landets mest kjente kunstmesener.

Han er eiendomsinvestor og en av hovedstadens mest velkjente kunstsamlere. Kunstinteressen går helt tilbake til oldefaren, Ellef Ringnes, som startet Ringnes bryggeri i 1877.

Skulpturparken Ekebergparken åpnet i 2013 som et resultat av gaver på 300 millioner kroner til Oslo kommune fra Christian Ringnes. Tidligere har han blant annet gitt «Påfuglfontenen» ved Nationaltheatret og «Kate Moss» i Operapassasjen til Oslo. I 2003 åpnet han i Oslo sentrum dessuten verdens eneste miniflaskemuseum. Kunstsamlingen til Ringnes er en av landets største private samlinger.

I tillegg forvalter Ringnes store verdier i bolig og arkitektur, gjennom eiendomsselskapene Eiendomsspar og Victoria Eiendom. Han er landets 91. rikeste og sitter i en rekke styrer. Han deltok dessuten i 2021 i Maskorama som «Heldiggrisen». Og Ringnes er unektelig heldig. Han har både økonomisk og kulturell kapital til å påvirke vårt konsum av kunst, byrom og arkitektur.

Da NRK-legenden Fredrik Solvang i 2021 tok høstferie var det på et cruise i Middelhavet med noen av landets mest innflytelsesrike mennesker. I regi av Christian Ringnes. «Eliten samlet på Grand Hotel: – Kom helt fra Sveits for å feire» skrev DN på 17. mai i 2023. Arrangør? Ringnes, så klart. Nettverket hans er mer imponerende enn den noe lave plasseringen 91 på rikinglisten reflekterer.

Ringnes hadde også en finger med i spillet i kunst-stuntet som «hele» Oslo pratet om i 2023. Freya-statuen som i april ble sjøsatt like ved Operaen i Oslo. Den var finansiert av Ringnes. I 2024 gikk Ringnes til innkjøp av et nytt, spektakulært lyskunstverk av sveitsiske Pipilotti Rist, til Ekebergparken, som vekker internasjonal oppmerksomhet.

I fjor kjøpte han Tryvannstårnet, vel vitende om at det neppe noen gang vil bli en lønnsom investering. Planen er likevel å gjøre det om til et nytt serveringssted. Senere ga han ut boken «Hemmeligheten bak et rikt liv» på Kagge Forlag. Utgivelsen fikk mest oppmerksomhet for offentliggjøringen av et svært personlig brev fra datteren om ryktene rundt farens festing og damehistorier. Vi kan tenke oss verre «medieskandaler»…

I sommer har makten hans blitt satt på prøve. Det bil-hatende byrådet i Oslo besluttet at Kongsveien blir enveiskjørt, noe som vil gjøre det langt vanskeligere å komme seg til Skulpturparken på Ekeberg. Ringens har mobilisert hardt. I Aftenposten kaller han det for «et alvorlig dolkestikk», men har foreløpig ikke blitt hørt. Makt til side: Ringnes har rett i at avgjørelsen er idiotisk.

FRPs kulturpolitiske talsmann Morgan Langfeldt. (Foto: Presse.)
Kulturpolitisk talsperson i Høyre, Haagen Poppe. (Foto: Høyre.)
Reidar Digranes (SP) er mannen som kan kutte i Bergens kulturbudsjett, og som ikke er redd for å gjøre det. (Foto: Iben Jorde.)
Kristin Berge holder kulturminister Lubna Jaffery i tøylene. (Foto: Kulturdepartementet.)
Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery. (Foto: Linn de Lange).