Lukkk meny
Meny
47+2

Hans Ole Rian

  • 2026
    47+2
  • 2025
    49+9
  • 2024
    58+14
  • 2023
    72-4
  • 2022
    68Ny
Creo-leder Hans Ole Rian. (Foto: Creo/Presse.)

Som Creo-leder er Hans Ole Rian det fagorganiserte Kultur-Norges fremste talsperson.

Han representerer over 11.000 medlemmer, og taler deres sak i offentligheten med et flammende engasjement. Rian kjente sin besøkelsestid under koronapandemien, da han sto opp for en av de mest utsatte gruppene under den vonde tiden vi alle skulle vært foruten. Det ligger mye makt i å kunne sette viljen til 11.000 medlemmer bak krav til en arbeidsgiver. Eller ikke gjøre det.

I år, som i fjor, og året før der igjen fikk mange institusjoner kutt fra det offentlige. Rian er mannen som formidler klagene til Stortinget, på vegne av feltet. Han er svært aktiv i debatten, akkurat som han skal være.

Creo er Norges aller største kunstnerorganisasjon. Rian har flere styreverv, som styreleder i Samspill – International Music Network og styremedlem i Gramo, et norsk vederlagsbyrå for musikere, artister og plateselskaper. Han er dessuten medlem i SVs kulturpolitisk nettverk, og varamedlem til Oslo bystyre for partiet.

Vi ser for lite av Odd Nerdrum i offentligheten, mener Vebjørn Sand. (Foto: Peter-André Hegg.)
Gunnar Stavrum pride regnbuefarger medier aviser markering flagging logo
Trude Gomnæs Ugelstad. (Foto: Geir Mogen.)
FRPs kulturpolitiske talsmann Morgan Langfeldt. (Foto: Presse.)
Hun er musikksjef i P3. (Foto: Selma Sofie Tangen.)
Maria Mediaas Jørstad er direktør for Kunstsilo. (Foto: Alan Williams.)
NTB-redaktør Tina Mari Flem. (Foto: Håkon Mosvold Larsen/NTB.)
Hva har Cezinando, Karpe, Gabrielle, Ary og Emilie Nicolas til felles? Jo, de sverger alle til Silje Larsen Borgan. Hun er eier og styreleder for Little Big Sister.
Han er styreleder og administrerende direktør i klesmerket Holzweiler. (Foto: Presse.)
Han er billedkunsternes portvokter mot verden. (Foto: Jannik Abel.) OCA NBK Ruben Steinum
Hellstrøm eldes som en god vin, og har en unik evne til å fortsatt være en enorm påvirkningskraft på nordmenns gastronomiske preferanser. (Foto: TV3.)
Christen Sveeas eier Kistefos-museet. Investeringsselskapet Kistefos gjorde det stort i fjor, med et resultat på 1,5 milliarder kroner. Det tilsvarer hva Christen Sveaas har brukt på museet og skulpturparken på Jevnaker med samme navn siden åpningen i 1997. Og har fått god hjelp til å drive det prisvinnende museet, selvfølgelig. (Foto: Presse.)
Elisabeth O. Sjaastad er leder i Filmforbundet og har blant annet ført knallharde tarifforhandlinger med uavhengige produksjonsselskap i Norge. Hun har dessuten mange andre verv i kultursektoren. (Foto: Gisle Bjørneby.) Leder i Filmforbundet, Elisabeth O. Sjaastad, vil ha mer penger til insentivordningen. (Foto: Gisle Bjørneby.)
Petter Snare er museumsdirektør på KODE kunstmuseer og komponisthjem i Bergen. (Foto: KODE.)
Auksjonarius, kunst- og Munch-ekspert Elisabeth Vik Forsberg på Blomqvist. (Foto: Blomqvist.)
Matias Hilmar Iversen Kulturtanken
Kulturredaktør i Klassekampen, Bendik Wold. (Foto: Klassekampen.)
Kulturpolitisk talsperson i Høyre, Haagen Poppe. (Foto: Høyre.)
Rolf Stavnem eier og driver Fineart på Tjuvholmen. (Foto: Presse.)
Kjetil Trædal Thorsen er administrerende direktør i Snøhætta og har satt Norge på arkitekturkartet. (Foto: Presse.)
Chirag og Magdi i Karpe stakk av med historiske seks priser. (Foto: Aurora Henni Krogh.)
Under Mats Borch Bugge rappet P3-programleder Christine Dancke at hun kan «bestemme om du blir no, bror». Det er mer eller mindre beskrivende for Borch Bugges makt. (Foto: Julia Marie Naglestad.)
Hun er utdannet lektor, men har fra 2018 vært ansvarlig redaktør i avisen Klassekampen. (Foto: Heiko Junge/NTB.)
Mari Velsand bestemmer hvem som skal få pressestøtte og ikke. (Foto: Mathias Fossum/Medietilsynet.)
Sun Heidi Sæbø
Subjekt 100 er Norges første kartlegging av kultureliten. Forlagssjef i Aschehoug, Mads Nygaard, er mannen bak vår nærmeste konkurrent: Aschehougs hagefest.
Reidar Digranes (SP) er mannen som kan kutte i Bergens kulturbudsjett, og som ikke er redd for å gjøre det. (Foto: Iben Jorde.)
Den nye direktøren går fra stillingen som sjefskurator og leder for kunstseksjonen i Koro. (Foto: Niklas Hart/Koro.) ny samlingsdirektør nasjonalmuseet Nora Ceciliedatter Nerdrum
Kjersti Mo ble nominert til Subjektprisen 2023 i kategorien Årets stemme. (Foto: NFI.)
VG-redaktøren har stor innflytelse på nordmenns oppmerksomhet. (Foto: Cornelius Poppe/NTB.) VG, Gard Steiro, Steiro, VG-sjefen
Hvem bestemmer hvilken kunst som skal prege våre omgivelser? Koro-sjef Øystein Strand. (Foto: Kulturtanken.)
Kristian Seltun er en norsk dramaturg og sjef på Nationaltheatret. Seltun kommer fra stillingene som kunstnerisk leder ved Avant garden i Trondheim (1998–2001) og teatersjef ved Black Box teater i Oslo (2001–2009). Fra 2010 til 2018 var han teatersjef ved Trøndelag teater. (Foto: Øyvind Eide.)
Kristin Berge holder kulturminister Lubna Jaffery i tøylene. (Foto: Kulturdepartementet.)
Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery. (Foto: Linn de Lange).